ÅRHUS (Tipsbladet): Det er Brøndby-uge i Århus forud for mandagens Superliga-brag.
AGF slog i weekenden FC Nordsjælland med 2-0 og er dermed seks point efter FC Midtjylland og fem efter FCK, så AGF-trøjerne bliver luftet i hele Århus og for den sags skyld store dele af Østjylland.
Og det giver lidt ekstra krydderi til ugen, at næste modstander er Brøndby, hvilket da også summer på træningsanlægget på Fredensvang, hvor spillerne bliver spurgt ind til opgøret og også får hilsner fra venner, familie og dem, de møder på gader og stræder forud for et opgør, der for mange AGF’ere er det største.
Og der er på sin vis revanche til gode for begge klubber – for AGF, da man røg ud af pokalkvartfinalerne til Brøndby, og for Brøndby, da AGF har vundet de tre seneste Superliga-opgør, herunder den for Brøndby sportsligt fatale kamp 26. maj sidste år, hvor guldet smuldrede i favnen på mandagens hjemmehold.

Brøndby var Uwe Röslers første modstander i en gældende kamp med AGF, da man 17. juli 2022 tabte 1-0 i Brøndby på mål af Anis Ben Slimane, og AGF-cheftræneren ser mandagens modstander som et af de store omdrejningspunkter i karrieren i Danmark.
– Vi fulgtes i det første år på den sidste spilledag, vi fulgte dem i andet år og med kvartfinalerne i pokalen, og så i denne sæson i kvartfinalerne og med en afsluttende kamp i mesterskabs-slutspillet hjemme mod Brøndby. Så vi har fulgtes med Brøndby, og det har aldrig været kedelig, hverken på eller uden for banen. Og det elsker jeg. Så lad os se, hvad der sker denne gang. Vi kan fint røre lidt rundt i gryden, siger Uwe Rösler og ler.
Energi til spillerne
Og det har været intenst.
I den første sæson fik AGF bronze ved at gå fra 0-3 til 3-3 med en mand i undertal i sidste kamp i sæsonen hjemme mod Brøndby, og kampen 26. maj sidste år, hvor AGF vandt 3-2, var en foreløbig kulmination efter en vild sæson, hvor de to holds trænere mundhuggedes i medierne efter en snæver, samlet AGF-sejr i pokal-kvartfinalerne.
I efteråret 2024 kom så den famøse episode, hvor Jesper Sørensen som Brøndby-træner havde fat i AGF’s Felix Beijmo, hvilket Sørensen minutter efter undskyldte og tog ansvaret for både til svenskeren, AGF og i medierne, men hvor Beijmo alligevel til AGF’s store utilfredshed fik en spilledags karantæne for et rødt kort i situationen.

Nu mødes klubberne så igen efter to tætte pokal-kvartfinaler i december, hvor Brøndby gik videre efter et comeback i Frederik Birks debut som Brøndby-cheftræner, og rivaliseringen er særdeles vigtig for Rösler, så længe den kommer til udtryk på en konstruktiv måde.
– Det skal vel at mærke være på en venlig og respektfuld måde. Jeg mener, at Brøndby har topspillere, de har det andet- eller tredjestørste budget, de har kæmpe pres på sig og kæmpe ambitioner, og vi har respekteret dem fra Dag 1.
– Men jeg kender historien her godt nu, jeg har været her længe, så jeg kender AGF’s historie. Og jeg ved, at det er byen, ikke kun fansene, der ser og mærker den her rivaliseringen. Og vi lever i det og af det. Hvorfor skulle vi ikke leve os ind i det? Efter min mening giver det mig ekstra energi, og jeg er bare en simpel mand. Når det giver mig energi, giver det også nogle af mine spillere energi. Og den kører vi på.
Kampene mod Brøndby rangerer højt for Uwe Rösler, og efter en lang karriere som spiller og træner i England, Tyskland og Skandinavien sætter AGF-cheftræneren stor pris på rivalkampene både som træner og som del af fodboldens kultur.
– Jeg elsker kampe, hvor der er meget på spil, det er den første pointe. Og det gælder især, når det er et derby og der en rivalisering, det scenarie elsker jeg hver eneste gang.
– I England kiggede jeg, når kampprogrammet kom ud, som det første på, hvornår vi skulle spille mod United. Det var det første, og jeg elskede det. Man fik et løft i ugerne og dagene op til, siger Uwe Rösler.
– Men det er vigtigt for mig at understrege, og der er nogle af mine kolleger måske uenige med mig, at fodbold efter min mening er spillernes spil, ikke træneren. Som trænere er vi der for at hjælpe spillerne, for at give dem noget, for at gøre dem bedre. Hvad end vi kan gøre [for dem]. Jeg er overbevist om, at sandheden findes inde på banen i de 95 minutter, om hvem der er bedst. Intet andet, siger AGF-cheftræneren.
I tabellen er AGF treer, mens Brøndby IF, Randers FC og FC Nordsjælland gør sig forhåbninger om at komme tættere på århusianerne og pladsen, der både giver bronze men også Europa-adgang eller en playoffkamp på hjemmebane om Europa-adgang mod topholdet efter 32 runder fra nedrykningsslutspillet.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
NYHEDER
Superliga-profil skadet
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
TRANSFER