Vild Brøndby-rivalisering: – Det elsker jeg

AGF-cheftræner Uwe Rösler er begejstret for storkampe som den mod Brøndby IF, der har været central for tyskerens karriere som Superliga-træner.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det er Brøndby-uge i Århus forud for mandagens Superliga-brag.

AGF slog i weekenden FC Nordsjælland med 2-0 og er dermed seks point efter FC Midtjylland og fem efter FCK, så AGF-trøjerne bliver luftet i hele Århus og for den sags skyld store dele af Østjylland.

Og det giver lidt ekstra krydderi til ugen, at næste modstander er Brøndby, hvilket da også summer på træningsanlægget på Fredensvang, hvor spillerne bliver spurgt ind til opgøret og også får hilsner fra venner, familie og dem, de møder på gader og stræder forud for et opgør, der for mange AGF’ere er det største.

Og der er på sin vis revanche til gode for begge klubber – for AGF, da man røg ud af pokalkvartfinalerne til Brøndby, og for Brøndby, da AGF har vundet de tre seneste Superliga-opgør, herunder den for Brøndby sportsligt fatale kamp 26. maj sidste år, hvor guldet smuldrede i favnen på mandagens hjemmehold.

Uwe Rösler er i forvejen en energisk herre, og rivalopgør som dem mod Brøndby elsker AGF-cheftræneren. Foto: Alamy

Brøndby var Uwe Röslers første modstander i en gældende kamp med AGF, da man 17. juli 2022 tabte 1-0 i Brøndby på mål af Anis Ben Slimane, og AGF-cheftræneren ser mandagens modstander som et af de store omdrejningspunkter i karrieren i Danmark.

– Vi fulgtes i det første år på den sidste spilledag, vi fulgte dem i andet år og med kvartfinalerne i pokalen, og så i denne sæson i kvartfinalerne og med en afsluttende kamp i mesterskabs-slutspillet hjemme mod Brøndby. Så vi har fulgtes med Brøndby, og det har aldrig været kedelig, hverken på eller uden for banen. Og det elsker jeg. Så lad os se, hvad der sker denne gang. Vi kan fint røre lidt rundt i gryden, siger Uwe Rösler og ler.

Energi til spillerne

Og det har været intenst.

I den første sæson fik AGF bronze ved at gå fra 0-3 til 3-3 med en mand i undertal i sidste kamp i sæsonen hjemme mod Brøndby, og kampen 26. maj sidste år, hvor AGF vandt 3-2, var en foreløbig kulmination efter en vild sæson, hvor de to holds trænere mundhuggedes i medierne efter en snæver, samlet AGF-sejr i pokal-kvartfinalerne.

I efteråret 2024 kom så den famøse episode, hvor Jesper Sørensen som Brøndby-træner havde fat i AGF’s Felix Beijmo, hvilket Sørensen minutter efter undskyldte og tog ansvaret for både til svenskeren, AGF og i medierne, men hvor Beijmo alligevel til AGF’s store utilfredshed fik en spilledags karantæne for et rødt kort i situationen.

Felix Beijmo kom ufrivilligt i centrum i et af de dramatiske opgør mellem AGF og Brøndby IF. Foto: Alamy

Nu mødes klubberne så igen efter to tætte pokal-kvartfinaler i december, hvor Brøndby gik videre efter et comeback i Frederik Birks debut som Brøndby-cheftræner, og rivaliseringen er særdeles vigtig for Rösler, så længe den kommer til udtryk på en konstruktiv måde.

– Det skal vel at mærke være på en venlig og respektfuld måde. Jeg mener, at Brøndby har topspillere, de har det andet- eller tredjestørste budget, de har kæmpe pres på sig og kæmpe ambitioner, og vi har respekteret dem fra Dag 1.

– Men jeg kender historien her godt nu, jeg har været her længe, så jeg kender AGF’s historie. Og jeg ved, at det er byen, ikke kun fansene, der ser og mærker den her rivaliseringen. Og vi lever i det og af det. Hvorfor skulle vi ikke leve os ind i det? Efter min mening giver det mig ekstra energi, og jeg er bare en simpel mand. Når det giver mig energi, giver det også nogle af mine spillere energi. Og den kører vi på.

Kampene mod Brøndby rangerer højt for Uwe Rösler, og efter en lang karriere som spiller og træner i England, Tyskland og Skandinavien sætter AGF-cheftræneren stor pris på rivalkampene både som træner og som del af fodboldens kultur.

– Jeg elsker kampe, hvor der er meget på spil, det er den første pointe. Og det gælder især, når det er et derby og der en rivalisering, det scenarie elsker jeg hver eneste gang.

– I England kiggede jeg, når kampprogrammet kom ud, som det første på, hvornår vi skulle spille mod United. Det var det første, og jeg elskede det. Man fik et løft i ugerne og dagene op til, siger Uwe Rösler.

– Men det er vigtigt for mig at understrege, og der er nogle af mine kolleger måske uenige med mig, at fodbold efter min mening er spillernes spil, ikke træneren. Som trænere er vi der for at hjælpe spillerne, for at give dem noget, for at gøre dem bedre. Hvad end vi kan gøre [for dem]. Jeg er overbevist om, at sandheden findes inde på banen i de 95 minutter, om hvem der er bedst. Intet andet, siger AGF-cheftræneren.

I tabellen er AGF treer, mens Brøndby IF, Randers FC og FC Nordsjælland gør sig forhåbninger om at komme tættere på århusianerne og pladsen, der både giver bronze men også Europa-adgang eller en playoffkamp på hjemmebane om Europa-adgang mod topholdet efter 32 runder fra nedrykningsslutspillet.





I svime over sensationel dansker


Kæmpe krise i Kvistgaardens klub

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Vejle Boldklub – FC København

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

To direktører færdige i Superliga-klub

Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick

Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag

Stor Brøndby-stjerne skadet

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Landstræner hylder OB-komet

– Fuldstændig svigtet

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Rune deler nyt efter mareridt

Skidt nyt til Brian Riemer?

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

FC Fredericia – Viborg FF

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Dansk dommer får ros stor ros

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Noah Nartey pavestolt af storebror

– Jeg tror, det bliver et nej

‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’

OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant

Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt

Valgte Manchester United over Real Madrid

Spurgt om dommerpræstationen: ‘Du er sød’

Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg

En kold spand vand direkte i hovedet!