HERNING (TIPSBLADET): Der er stor efterspørgsel på at komme ind til fredagens topkamp mellem FC Midtjylland og FC København.
Kampen har længe været udsolgt, og selvom der er tale om en topkamp på MCH Arena i Herning mellem FC Midtjylland og FC København – og ud over, at der meget vel kan være en kommende Danmarksmester på banen – handler interessen selvfølgelig også om, at det er første kamp, efter Kristoffer Olssons sygdom blev kendt i offentligheden.
En række svenske medier har i dagevis været i Herning og Ikast for at dække historien om den svenske landsholdsspiller, og interessen fra danske medier er også markant, selv i forhold til, at det er en topkamp.
Blandt de fremmødte medier er de to store tabloidmedier Expressen og Aftonbladet, men også TV4, SVT, TT Nyhetsbyrån og flere andre svenske medier og reportere er på plads i Herning.
Der skal være 55 pressefolk og agenter på pressepladserne til kampen, foruden et større antal folk fra de to klubber.

Kristoffer Olsson har været det store samtaleemne i optakten til fredagens topkamp i Herning.
Svenske medier har siden tirsdag, hvor nyheden om Olssons sygdom kom frem, lavet reportager fra Ikast, hvor FC Midtjyllands træningsanlæg ligger, og Herning, hvor MCH Arena som bekendt ligger.
Tipsbladet har været på plads på stadion siden kort efter 16.00, og der har været stort run på at komme tidligt på stadion.
Flere FC Midtjylland-spillere ankom til kampen iført Kristoffer Olssons trøje nummer otte og tog sig god tid til at hilse på og tage fotos med fans.
Tipsbladet følger kampen live fra klokken 19 og varmer også op på vores konto på Instagram.
FC Midtjylland har netop meldt ud, at Kristoffer Olssons situation er en anelse forbedret men stadig alvorlig. Læs mere om det her.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
MEDIE
Offentliggøres i dag
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
OPTAKT