Johannes Hoff Thorup forlader FC Nordsjælland for at blive cheftræner for Championship-klubben Norwich. Det kunne Tipsbladet mandag afsløre.
35-årige Hoff Thorup har ikke mere end knap halvandets års erfaring som cheftræner på seniorniveau, men ifølge Steen Nedergaard, der har en fortid som spiller i Norwich og kender den unge træner fra sin fortid som chefscout i FC Nordsjælland, er det en meget klog beslutning af Norwich at ansætte Hoff Thorup.
Det siger han til Pink Un.
– Det er altid nemmere at tage en, som har 20 års erfaring, så det er et modigt valg, men nogle gange kan disse talenter forsvinde, hvis du venter for længe, fordi andre tager dem. Norwich er en kæmpe klub med en fantastisk fanbase, og jeg tror, det bliver et perfekt match.
– FC Nordsjælland må ikke undervurderes, for de har topfolk i hver eneste rolle i klubben. Hvis de ikke ser den rigtige spillestil i klubben, begynder de øjeblikkeligt at stille spørgsmål.
Nedergaard er meget imponeret over, hvordan Hoff Thorup har håndteret springet fra ungdoms- til seniorfodbold.
– I den periode, hvor Johannes har været i spidsen, har de været i Europa og formået at balancere det på fantastisk vis. Som cheftræner for førsteholdet er du klubbens ansigt udadtil, og det har Johannes håndteret ekstremt godt. Det er endt i en situation, hvor store og fantastiske klubber som Norwich er interesserede i ham.
Han sætter yderligere ord på sit eget forhold til Hoff Thorup samt hans kvaliteter som træner.
– Han er virkelig kvalificeret i alle aspekter, der kræves af en taktisk træner på øverste niveau. Han er en fantastisk personlighed, han er min ven, men jeg er i en anden klub, AGF, efter ti år i Nordsjælland. Jeg hørte først om rygterne i søndags.
– Jeg har været meget tæt på ham, fordi vi ofte har hentet spillere på 15 eller 16 år. Da han stod i spidsen for U17-holdet, spillede de meget flydende og offensiv fodbold. Det er, hvad han står for. Hans taktiske kvaliteter er på et højt niveau, selvom han stadig er meget ung.
– Han er et kæmpe talent, som er rigtig god til at håndtere forskellige personligheder. Han lader sig ikke rive med; han er meget kontant, når det kommer til at tage svære beslutninger.
Norwich betaler ifølge Tipsbladets oplysninger mere end fem millioner kroner for Johannes Hoff Thorup.
LIVE
VM-LIVE: Henter træner i Tottenham
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TOPNYHED
Officielt: Kent Nielsen ny assistent for Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
TransferLIVE: Man Utd giver op – han er for dyr
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
OPTAKT