Johannes Hoff Thorup forlader FC Nordsjælland for at blive cheftræner for Championship-klubben Norwich. Det kunne Tipsbladet mandag afsløre.
35-årige Hoff Thorup har ikke mere end knap halvandets års erfaring som cheftræner på seniorniveau, men ifølge Steen Nedergaard, der har en fortid som spiller i Norwich og kender den unge træner fra sin fortid som chefscout i FC Nordsjælland, er det en meget klog beslutning af Norwich at ansætte Hoff Thorup.
Det siger han til Pink Un.
– Det er altid nemmere at tage en, som har 20 års erfaring, så det er et modigt valg, men nogle gange kan disse talenter forsvinde, hvis du venter for længe, fordi andre tager dem. Norwich er en kæmpe klub med en fantastisk fanbase, og jeg tror, det bliver et perfekt match.
– FC Nordsjælland må ikke undervurderes, for de har topfolk i hver eneste rolle i klubben. Hvis de ikke ser den rigtige spillestil i klubben, begynder de øjeblikkeligt at stille spørgsmål.
Nedergaard er meget imponeret over, hvordan Hoff Thorup har håndteret springet fra ungdoms- til seniorfodbold.
– I den periode, hvor Johannes har været i spidsen, har de været i Europa og formået at balancere det på fantastisk vis. Som cheftræner for førsteholdet er du klubbens ansigt udadtil, og det har Johannes håndteret ekstremt godt. Det er endt i en situation, hvor store og fantastiske klubber som Norwich er interesserede i ham.
Han sætter yderligere ord på sit eget forhold til Hoff Thorup samt hans kvaliteter som træner.
– Han er virkelig kvalificeret i alle aspekter, der kræves af en taktisk træner på øverste niveau. Han er en fantastisk personlighed, han er min ven, men jeg er i en anden klub, AGF, efter ti år i Nordsjælland. Jeg hørte først om rygterne i søndags.
– Jeg har været meget tæt på ham, fordi vi ofte har hentet spillere på 15 eller 16 år. Da han stod i spidsen for U17-holdet, spillede de meget flydende og offensiv fodbold. Det er, hvad han står for. Hans taktiske kvaliteter er på et højt niveau, selvom han stadig er meget ung.
– Han er et kæmpe talent, som er rigtig god til at håndtere forskellige personligheder. Han lader sig ikke rive med; han er meget kontant, når det kommer til at tage svære beslutninger.
Norwich betaler ifølge Tipsbladets oplysninger mere end fem millioner kroner for Johannes Hoff Thorup.
LIVE
TransferLIVE: Thomasberg jagter Superliga-profil
Danske klubber scorer millioner på VM
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
NYHEDER
Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
MEDIE
De jagter Henrik Meister
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER