Vild med dansk træner: Han er et kæmpe talent

Johannes Hoff Thorup er på vej til Norwich, og det er et perfekt match, mener Steen Nedergaard, som kender både træneren og klubben ganske indgående.



Johannes Hoff Thorup forlader FC Nordsjælland for at blive cheftræner for Championship-klubben Norwich. Det kunne Tipsbladet mandag afsløre.

35-årige Hoff Thorup har ikke mere end knap halvandets års erfaring som cheftræner på seniorniveau, men ifølge Steen Nedergaard, der har en fortid som spiller i Norwich og kender den unge træner fra sin fortid som chefscout i FC Nordsjælland, er det en meget klog beslutning af Norwich at ansætte Hoff Thorup.

Det siger han til Pink Un.

– Det er altid nemmere at tage en, som har 20 års erfaring, så det er et modigt valg, men nogle gange kan disse talenter forsvinde, hvis du venter for længe, fordi andre tager dem. Norwich er en kæmpe klub med en fantastisk fanbase, og jeg tror, det bliver et perfekt match.

– FC Nordsjælland må ikke undervurderes, for de har topfolk i hver eneste rolle i klubben. Hvis de ikke ser den rigtige spillestil i klubben, begynder de øjeblikkeligt at stille spørgsmål.

Nedergaard er meget imponeret over, hvordan Hoff Thorup har håndteret springet fra ungdoms- til seniorfodbold.

– I den periode, hvor Johannes har været i spidsen, har de været i Europa og formået at balancere det på fantastisk vis. Som cheftræner for førsteholdet er du klubbens ansigt udadtil, og det har Johannes håndteret ekstremt godt. Det er endt i en situation, hvor store og fantastiske klubber som Norwich er interesserede i ham.

Han sætter yderligere ord på sit eget forhold til Hoff Thorup samt hans kvaliteter som træner.

– Han er virkelig kvalificeret i alle aspekter, der kræves af en taktisk træner på øverste niveau. Han er en fantastisk personlighed, han er min ven, men jeg er i en anden klub, AGF, efter ti år i Nordsjælland. Jeg hørte først om rygterne i søndags.

– Jeg har været meget tæt på ham, fordi vi ofte har hentet spillere på 15 eller 16 år. Da han stod i spidsen for U17-holdet, spillede de meget flydende og offensiv fodbold. Det er, hvad han står for. Hans taktiske kvaliteter er på et højt niveau, selvom han stadig er meget ung.

– Han er et kæmpe talent, som er rigtig god til at håndtere forskellige personligheder. Han lader sig ikke rive med; han er meget kontant, når det kommer til at tage svære beslutninger.

Norwich betaler ifølge Tipsbladets oplysninger mere end fem millioner kroner for Johannes Hoff Thorup.





TransferLIVE: Tidl. SL-spiller fri på markedet




Optakt til FC Fredericia - OB LIVE

Superliga-LIVE: Vildt mål i 1. division

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Én opringning ændrede det hele for Malte Amundsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Arsenal jagter Spurs-stjerne

AGF – Brøndby IF

Supercomputer: De vinder Superligaen

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Officielt: FC København sælger stjerne

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Skyder Brøndby-transfer ned

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

‘Det vil være en stor ting i FCK’