Vild milliongevinst kan være på vej til FCM

FC Midtjylland kan score svimlende milliongevinst på én af klubbens tidligere spillere, som vel at mærke havde et skuffende ophold på Heden.



Artem Dovbyk blev aldrig en succes i FC Midtjylland, men de gæve købmænd fra Heden ser ud til at have gjort en sand genistreg i forbindelse med angriberens exit i sommeren 2020.

Dengang lod FC Midtjylland Artem Dovbyk gå for småpenge til SK-Dnipro 1, og handlen skete på bagkant af et lejeophold i Sønderjyske, som heller ikke var specielt vellykket, men FCM fik alligevel flettet ind i aftalen, at de skal have 50 procent af en fremtidig transfer – det har Artem Dovbyk selv fortalt.

Den manøvre kan sikre FC Midtjylland et kæmpe millionbeløb i nærmeste fremtid, for siden afskeden i Danmark har 25-årige Artem Dovbyk haft enorm succes.

I denne sæson bliver han topscorer i Ukraine for anden sæson i træk, og han har med sine foreløbig 24 kasser scoret dobbelt så mange mål som nummer to på topscorerlisten. Artem Dovbyk har også scoret fem mål i syv Conference League-kampe, og på Ukraines landshold scorer han ligeledes flittigt.

Nu melder ukrainske medier, at Artem Dovbyk er tæt på at forlænge sin kontrakt med SK-Dnipro 1, og det er angriberens ønske, fordi han gerne vil have, at klubben skal tjene mange penge på ham ved et salg. 

SK-Dnipro 1 har angiveligt sat et prisskilt på 112 millioner kroner på ryggen af Artem Dovbyk, og får klubben det beløb i kassen, er FC Midtjylland altså berettiget til godt 55 millioner – og det er altså for en angriber, der blot scorede et enkelt mål i FCM-trøjen.

Torino, Club Brugge og Galatasaray er blandt de klubber, der har været sat i forbindelse med Artem Dovbyk. 







LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Spanien – Belgien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Knuser transferrekord

Frankrig – Marokko

Stor profil ude af Frankrig-brag

Supercomputer: De vinder VM

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Norges kronprins rejser til USA