Artem Dovbyk blev aldrig en succes i FC Midtjylland, men de gæve købmænd fra Heden ser ud til at have gjort en sand genistreg i forbindelse med angriberens exit i sommeren 2020.
Dengang lod FC Midtjylland Artem Dovbyk gå for småpenge til SK-Dnipro 1, og handlen skete på bagkant af et lejeophold i Sønderjyske, som heller ikke var specielt vellykket, men FCM fik alligevel flettet ind i aftalen, at de skal have 50 procent af en fremtidig transfer – det har Artem Dovbyk selv fortalt.
Den manøvre kan sikre FC Midtjylland et kæmpe millionbeløb i nærmeste fremtid, for siden afskeden i Danmark har 25-årige Artem Dovbyk haft enorm succes.
I denne sæson bliver han topscorer i Ukraine for anden sæson i træk, og han har med sine foreløbig 24 kasser scoret dobbelt så mange mål som nummer to på topscorerlisten. Artem Dovbyk har også scoret fem mål i syv Conference League-kampe, og på Ukraines landshold scorer han ligeledes flittigt.
Nu melder ukrainske medier, at Artem Dovbyk er tæt på at forlænge sin kontrakt med SK-Dnipro 1, og det er angriberens ønske, fordi han gerne vil have, at klubben skal tjene mange penge på ham ved et salg.
SK-Dnipro 1 har angiveligt sat et prisskilt på 112 millioner kroner på ryggen af Artem Dovbyk, og får klubben det beløb i kassen, er FC Midtjylland altså berettiget til godt 55 millioner – og det er altså for en angriber, der blot scorede et enkelt mål i FCM-trøjen.
Torino, Club Brugge og Galatasaray er blandt de klubber, der har været sat i forbindelse med Artem Dovbyk.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Eksperter raser: Hvad med Messi?
OPTAKT
Canada – Marokko
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
EKSKLUSIVT