Artem Dovbyk blev aldrig en succes i FC Midtjylland, men de gæve købmænd fra Heden ser ud til at have gjort en sand genistreg i forbindelse med angriberens exit i sommeren 2020.
Dengang lod FC Midtjylland Artem Dovbyk gå for småpenge til SK-Dnipro 1, og handlen skete på bagkant af et lejeophold i Sønderjyske, som heller ikke var specielt vellykket, men FCM fik alligevel flettet ind i aftalen, at de skal have 50 procent af en fremtidig transfer – det har Artem Dovbyk selv fortalt.
Den manøvre kan sikre FC Midtjylland et kæmpe millionbeløb i nærmeste fremtid, for siden afskeden i Danmark har 25-årige Artem Dovbyk haft enorm succes.
I denne sæson bliver han topscorer i Ukraine for anden sæson i træk, og han har med sine foreløbig 24 kasser scoret dobbelt så mange mål som nummer to på topscorerlisten. Artem Dovbyk har også scoret fem mål i syv Conference League-kampe, og på Ukraines landshold scorer han ligeledes flittigt.
Nu melder ukrainske medier, at Artem Dovbyk er tæt på at forlænge sin kontrakt med SK-Dnipro 1, og det er angriberens ønske, fordi han gerne vil have, at klubben skal tjene mange penge på ham ved et salg.
SK-Dnipro 1 har angiveligt sat et prisskilt på 112 millioner kroner på ryggen af Artem Dovbyk, og får klubben det beløb i kassen, er FC Midtjylland altså berettiget til godt 55 millioner – og det er altså for en angriber, der blot scorede et enkelt mål i FCM-trøjen.
Torino, Club Brugge og Galatasaray er blandt de klubber, der har været sat i forbindelse med Artem Dovbyk.
LIVE
TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?
MEDIE
Har budt en milliard
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
MEDIE
Vil lokke superstjerne med monsterløn
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
INTERVIEW
Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
NYHEDER
Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TOPNYHED