Vild optur overrasker ny Brøndby-spiller

På tre år er han gået fra at rykke ud af Norges næstbedste række til at spille i Brøndby IF, og den eksplosive udvikling overrasker Sebastian Sebulonsen selv.



Fra 2019 til 2022 er Sebastian Sebulonsens fodboldkarriere mildest talt eksploderet.

I 2019 spillede den dengang 19-årige nordmand for Sola, der med et brag rykkede ud af den norske 2. division. I dag, lige godt tre år senere, er han netop skiftet til Brøndby IF i en handel til en værdi af op mod 11 millioner efter stærke præstationer i Viking FK og på det norske U21-landshold.

Sådanne historier sker ikke hver dag i fodboldens verden, og 22-årige Sebastian Sebulonsen erkender over for eurosport.no, at han selv er lidt overrasket over udviklingen. 

– Det er gået ret stærkt, ja. Jeg havde måske ikke helt forestillet mig, at jeg ville være, hvor jeg er i dag, men jeg har altid trænet hårdt og målrettet, og været klar over, at jeg gerne vil blive professionel fodboldspiller. Og jeg har altid haft troen på mig selv, siger Sebastian Sebulonsen til eurosport.no.

Nu skal han prøve at udvikle sig til en profil i Brøndby IF, for hvem han debuterede i weekenden, og her har et par landsmænd og holdkammerater hjulpet til.

– Det er meget rart at have nogle andre nordmænd her i klubben. De har taget godt imod mig, så det sætter jeg stor pris på. At have nogle, man kender fra før, når man flytter til et nyt land og skal spille for en ny klub, er meget rart og betryggende, siger han og henviser formentlig til landsmanden Sigurd Rosted samt Henrik Heggheim og Joe Bell, der begge har en fortid i Viking FK.

Brøndby IF skal i aktion igen torsdag aften, når de møder Pogon Szczecin i kvalifikationen til Conference League. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Det er ringe ad helvede til’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Magiske Messi slår til igen

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

En pragtpræstation – han spillede fantastisk



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

De har ingen planer om at sælge dansk juvel



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ruben Amorim favorit til dette job

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

De bliver monstersalg til sommer

Hjulmand og co. taber stort skridt

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Rygtes til topklubber – nu svarer dansk sportschef

Fredericia er nærmest rykket ned