Vild optur overrasker ny Brøndby-spiller

På tre år er han gået fra at rykke ud af Norges næstbedste række til at spille i Brøndby IF, og den eksplosive udvikling overrasker Sebastian Sebulonsen selv.



Fra 2019 til 2022 er Sebastian Sebulonsens fodboldkarriere mildest talt eksploderet.

I 2019 spillede den dengang 19-årige nordmand for Sola, der med et brag rykkede ud af den norske 2. division. I dag, lige godt tre år senere, er han netop skiftet til Brøndby IF i en handel til en værdi af op mod 11 millioner efter stærke præstationer i Viking FK og på det norske U21-landshold.

Sådanne historier sker ikke hver dag i fodboldens verden, og 22-årige Sebastian Sebulonsen erkender over for eurosport.no, at han selv er lidt overrasket over udviklingen. 

– Det er gået ret stærkt, ja. Jeg havde måske ikke helt forestillet mig, at jeg ville være, hvor jeg er i dag, men jeg har altid trænet hårdt og målrettet, og været klar over, at jeg gerne vil blive professionel fodboldspiller. Og jeg har altid haft troen på mig selv, siger Sebastian Sebulonsen til eurosport.no.

Nu skal han prøve at udvikle sig til en profil i Brøndby IF, for hvem han debuterede i weekenden, og her har et par landsmænd og holdkammerater hjulpet til.

– Det er meget rart at have nogle andre nordmænd her i klubben. De har taget godt imod mig, så det sætter jeg stor pris på. At have nogle, man kender fra før, når man flytter til et nyt land og skal spille for en ny klub, er meget rart og betryggende, siger han og henviser formentlig til landsmanden Sigurd Rosted samt Henrik Heggheim og Joe Bell, der begge har en fortid i Viking FK.

Brøndby IF skal i aktion igen torsdag aften, når de møder Pogon Szczecin i kvalifikationen til Conference League. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

LIVE: Kent Nielsen overrasker

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

OB – Silkeborg IF

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Et markant problem for Silkeborg

Manchester United – Liverpool

Emre Mor færdig

Ipswich er tilbage i Premier League

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Det ser sort ud for B.93

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Melder Lindstrøm helt færdig

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Martin Jørgensen lander nyt job