Vild pokalfeber i Århus: Selv når jeg henter børn

AGF's stjernespiller Mikael Anderson forventer, og håber på massiv opbakning til pokalfinalen i Parken.



ÅRHUS (Tipsbladet): Der er pokalfeber i Århus.

De hvide 'GF-trøjer er på til fodboldtræning, i bybussen og i Gågaden, og i ugevis er snakken gået på, hvem der skal til København, om nogen har en ekstra billet, og om hvor man kan finde en Ceres Top, når der er 300 kilometers kørsel væk fra Smilets By.

Og det mærker AGF'erne også, selv om, eller måske netop på grund af, at alt ikke er gået AGF’s vej på det seneste i Superligaen.

AGF-profilen Mikael Anderson er fra Harlev få kilometer fra de mest vestligt placerede byskilte i Århus, og både mærker hypen i byen og forventer kæmpe opbakning i Parken torsdag.

– Jeg forestiller mig at se en hvid væg af AGF-fans på Sektion 12, der hvor FCK-fansene plejer at stå. Jeg tror at jeg får kuldegysninger, når jeg går ind i Parken og ser 22.000 AGF-fans.

Mikael Anderson kan især mærke stemningen, der er i byen op til pokalfinalen.

– Jeg ser lidt flere AGF-trøjer end normalt, og jeg kan mærke en enorm sult fra fansene efter et trofæ. Selv når jeg er i institutionen for at hente mine børn, bliver jeg husket på, at den her kamp virkelig skal vindes.

Den særlige betydning
Kantspilleren er vokset op med at følge holdet som barn, og han har endda spillet i ungdomsafdelingen i den århusianske klub, før FC Midtjylland kaprede ham som teenager.

Nu er han tilbage i Århus, hvor et af formålene med at AGF ved transferen i 2021 netop var at blive en af dem, der langt om længe vinder et trofæ for AGF.

247692

Mikael Anderson og AGF har en gigantisk kamp i Parken torsdag eftermiddag mod Silkeborg IF. Foto: Alamy

– Jeg er selv vokset op med, at AGF var et elevatorhold, så at være med til at vinde et trofæ ville betyde meget vildt for mig og hele holdet.

– Jeg tror at vinde pokalen, vil betyde mere end det at vinde Superligaen, og kampen i sig selv vil nok være lige så stor som den kamp jeg spillede med Island, for at kvalificere os til EM.

Mikael Anderson mener ikke mindst, at fansene bliver vigtige.

– Vi skal bruge energien fra fansene inde på banen, men vi skal også huske at spille kampen ikke oplevelsen.

Mikael Anderson mener at AGF skal respektere Silkeborg, fordi det er et godt hold, som spiller godt.

– Jeg synes at Silkeborgs force er deres kollektive spil, men hvis jeg skulle fremhæve en offensiv profil, må det være min landsmand Stéfan Thórdarson, han scorer en del mål, og han er generelt bare en fremragende spiller.

AGF's seneste mesterskab var i 1986 og pokaltitel i 1996, mens Silkeborg IF vandt mesterskabet i 1994 og vandt pokalturneringen i 2001.

AGF var i pokalfinalen i 2016 med Glen Riddersholm som cheftræner og har i alt været i 12 pokalfinaler, mens Silkeborg IF's anden pokalfinale i historien var 2018-nederlaget til Brøndby IF.



De er klar til at købe Mohamed Salah

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

FCK med tilbud – nu vil de have ham

– Det var vanvittigt brutalt!

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Jonas Wind er i København

Griner af AaB-rygte

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

– Det har man nok aldrig set før

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Stor derby-bøde til FC København

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Rigmand vild med FC København-aftale

Manchester United dummede sig mod West Ham

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Nu er han gratis – på vej til OB?

Dybt skuffet og trist

Danske klubber vil have ham

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

På rov i FC København

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Froholdt får kæmpe hæder

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe