For ti måneder siden spillede Tammer Bany på en minimumskontrakt i B.93, men nu er han ved at udvilke sig til en profil på det Randers-mandskab, der tromler henover al modstand i Superligaen.
Det var i januar, at Tammer Bany fik sit Superliga-skifte, som har krævet en del tilvænning.
Det fortæller han om i et stort interview med Tipsbladet.
– I træning og kamp er jeg hurtigt faldet til i forhold til niveauet, tempoet og det tekniske, men min udfodring i starten var det fysiske. Jeg skulle lige vænne mig til træningsmængden, men jeg synes, jeg er landet et godt sted nu. Jeg har bygget en base nu, som jeg forhåbentligt kan fortsætte med.
De seneste uger er tingene for alvor begyndt at spille for den 21-årige offensivspiller, der har imponeret med sin vævre teknik krydret med mål og assister.
– Rasmus (Bertelsen) har altid spillet mig på den måde, jeg er bedst. Om jeg spiller på venstre eller højre kant eller som lige nu 10'eren, så har jeg den her frie rolle, når vi har bolden, hvor jeg kan bevæge mig rundt i mellemrummene. Når vi ikke har bolden, skal jeg tage den position, som jeg nu spiller.
– Vi tager flere chancer og sætter bolden på spil, og her har jeg nogle kompetencer til at kunne hjælpe holdet. Jeg synes, det er både med og uden bold, jeg har en vigtig rolle i forhold til holdet. 10'eren er en afgørende position for mig, men selv da jeg spillede højre eller venstre kant, vidste Rasmus godt, at jeg er indadgående, så det har ikke så meget med positionen at gøre.
Tammer Bany fortæller dog, at hans eget og Randers gode spil har været undervejs i et stykke tid. Sejren over FC Nordsjælland på 4-0 var et slags vendepunkt for ham selv og klubben.
– Her ændrede vi lidt i vores taktik, hvor vi gerne ville gå over til at spille mere fodbold. Det har hjulpet meget, og lige siden er det gået fremad. Men det har været længe undervejs. Vi har prøvet at spille på den måde, som vi gør nu, lige siden jeg kom. Men lige nu bliver det virkelig udfoldet.
En bedre version af sig selv
Tammer Bany har tidligere talt om sin baggrund og barndom på Blågårds Plads, hvor kriminalitet og et generelt hårdt miljø var en del af hverdagen.
Offensivspilleren havde dengang gode mennesker omkring sig, så han kunne navigere i rigtigt og forkert. Nu er han kommet ud på den anden side og lever af sin hobby – nemlig at spille fodbold.
For mange er han helt sikkert en inspiration, og til de mange har han et godt råd.
– Jeg kender rigtig mange, som minimum har den samme teknik som mig og kan nogle af de samme ting. Det handler bare om at være koncentreret om det, man laver og ikke blive opslugt af det, der sker rundt omkring en. Det er jeg glad for, at jeg kunne, og der har min familie hjulpet mig rigtig meget.
Tammer Bany fortæller også, at man selvfølgelig skal stræbe efter at opnå sine drømme, da alt på den måde er muligt. Og selvom offensivspilleren fortsat har drømme og ambitioner på egne vegne, så er han lige nu et rigtig godt sted.
– Min drøm lige nu er at være i Randers og Superligaen og markere mig her i Danmark. Jeg har selvfølgelig en drøm om at spille i en top 5-liga. Det er alles drøm. Men lige nu og her vil jeg markere mig så godt som muligt i Danmark og gøre mit bedste.
Og Tammer Bany er på mange måder blevet en bedre version af sig selv efter skiftet til Randers FC.
– Jeg har lært rigtig meget om restitution, og hvordan alt det, du laver udenfor fodboldbanen, er afgørende som professionel fodboldspiller. Det er meget mere afgørende og har hjulpet mig. Det håber jeg kan fortsætte, uden at jeg skal jinxe noget, siger han med et grin.
Også på andre parametre holdes han konstant skarp. Sommerens åbenbaringer Norman Campbell og Florian Danho har han hevist til bænken.
– Når du spiller i topklubber, så er det på den måde, at der er stor konkurrence. Du ved, at ham der er bag dig er lige rundt om hjørnet. Det presser dig og gør kun, at man yder endnu bedre.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
Afvist – Brøndby undrer sig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Patrick Dorgu er med
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen
Smider Salah-bombe
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
Gratis adgang til Superliga-brag
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TOPNYHED