For ti måneder siden spillede Tammer Bany på en minimumskontrakt i B.93, men nu er han ved at udvilke sig til en profil på det Randers-mandskab, der tromler henover al modstand i Superligaen.
Det var i januar, at Tammer Bany fik sit Superliga-skifte, som har krævet en del tilvænning.
Det fortæller han om i et stort interview med Tipsbladet.
– I træning og kamp er jeg hurtigt faldet til i forhold til niveauet, tempoet og det tekniske, men min udfodring i starten var det fysiske. Jeg skulle lige vænne mig til træningsmængden, men jeg synes, jeg er landet et godt sted nu. Jeg har bygget en base nu, som jeg forhåbentligt kan fortsætte med.
De seneste uger er tingene for alvor begyndt at spille for den 21-årige offensivspiller, der har imponeret med sin vævre teknik krydret med mål og assister.
– Rasmus (Bertelsen) har altid spillet mig på den måde, jeg er bedst. Om jeg spiller på venstre eller højre kant eller som lige nu 10'eren, så har jeg den her frie rolle, når vi har bolden, hvor jeg kan bevæge mig rundt i mellemrummene. Når vi ikke har bolden, skal jeg tage den position, som jeg nu spiller.
– Vi tager flere chancer og sætter bolden på spil, og her har jeg nogle kompetencer til at kunne hjælpe holdet. Jeg synes, det er både med og uden bold, jeg har en vigtig rolle i forhold til holdet. 10'eren er en afgørende position for mig, men selv da jeg spillede højre eller venstre kant, vidste Rasmus godt, at jeg er indadgående, så det har ikke så meget med positionen at gøre.
Tammer Bany fortæller dog, at hans eget og Randers gode spil har været undervejs i et stykke tid. Sejren over FC Nordsjælland på 4-0 var et slags vendepunkt for ham selv og klubben.
– Her ændrede vi lidt i vores taktik, hvor vi gerne ville gå over til at spille mere fodbold. Det har hjulpet meget, og lige siden er det gået fremad. Men det har været længe undervejs. Vi har prøvet at spille på den måde, som vi gør nu, lige siden jeg kom. Men lige nu bliver det virkelig udfoldet.
En bedre version af sig selv
Tammer Bany har tidligere talt om sin baggrund og barndom på Blågårds Plads, hvor kriminalitet og et generelt hårdt miljø var en del af hverdagen.
Offensivspilleren havde dengang gode mennesker omkring sig, så han kunne navigere i rigtigt og forkert. Nu er han kommet ud på den anden side og lever af sin hobby – nemlig at spille fodbold.
For mange er han helt sikkert en inspiration, og til de mange har han et godt råd.
– Jeg kender rigtig mange, som minimum har den samme teknik som mig og kan nogle af de samme ting. Det handler bare om at være koncentreret om det, man laver og ikke blive opslugt af det, der sker rundt omkring en. Det er jeg glad for, at jeg kunne, og der har min familie hjulpet mig rigtig meget.
Tammer Bany fortæller også, at man selvfølgelig skal stræbe efter at opnå sine drømme, da alt på den måde er muligt. Og selvom offensivspilleren fortsat har drømme og ambitioner på egne vegne, så er han lige nu et rigtig godt sted.
– Min drøm lige nu er at være i Randers og Superligaen og markere mig her i Danmark. Jeg har selvfølgelig en drøm om at spille i en top 5-liga. Det er alles drøm. Men lige nu og her vil jeg markere mig så godt som muligt i Danmark og gøre mit bedste.
Og Tammer Bany er på mange måder blevet en bedre version af sig selv efter skiftet til Randers FC.
– Jeg har lært rigtig meget om restitution, og hvordan alt det, du laver udenfor fodboldbanen, er afgørende som professionel fodboldspiller. Det er meget mere afgørende og har hjulpet mig. Det håber jeg kan fortsætte, uden at jeg skal jinxe noget, siger han med et grin.
Også på andre parametre holdes han konstant skarp. Sommerens åbenbaringer Norman Campbell og Florian Danho har han hevist til bænken.
– Når du spiller i topklubber, så er det på den måde, at der er stor konkurrence. Du ved, at ham der er bag dig er lige rundt om hjørnet. Det presser dig og gør kun, at man yder endnu bedre.
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
MEDIE
Storklub jagter to danskere
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
Klar til at gå shopamok
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
TOPNYHED