For ti måneder siden spillede Tammer Bany på en minimumskontrakt i B.93, men nu er han ved at udvilke sig til en profil på det Randers-mandskab, der tromler henover al modstand i Superligaen.
Det var i januar, at Tammer Bany fik sit Superliga-skifte, som har krævet en del tilvænning.
Det fortæller han om i et stort interview med Tipsbladet.
– I træning og kamp er jeg hurtigt faldet til i forhold til niveauet, tempoet og det tekniske, men min udfodring i starten var det fysiske. Jeg skulle lige vænne mig til træningsmængden, men jeg synes, jeg er landet et godt sted nu. Jeg har bygget en base nu, som jeg forhåbentligt kan fortsætte med.
De seneste uger er tingene for alvor begyndt at spille for den 21-årige offensivspiller, der har imponeret med sin vævre teknik krydret med mål og assister.
– Rasmus (Bertelsen) har altid spillet mig på den måde, jeg er bedst. Om jeg spiller på venstre eller højre kant eller som lige nu 10'eren, så har jeg den her frie rolle, når vi har bolden, hvor jeg kan bevæge mig rundt i mellemrummene. Når vi ikke har bolden, skal jeg tage den position, som jeg nu spiller.
– Vi tager flere chancer og sætter bolden på spil, og her har jeg nogle kompetencer til at kunne hjælpe holdet. Jeg synes, det er både med og uden bold, jeg har en vigtig rolle i forhold til holdet. 10'eren er en afgørende position for mig, men selv da jeg spillede højre eller venstre kant, vidste Rasmus godt, at jeg er indadgående, så det har ikke så meget med positionen at gøre.
Tammer Bany fortæller dog, at hans eget og Randers gode spil har været undervejs i et stykke tid. Sejren over FC Nordsjælland på 4-0 var et slags vendepunkt for ham selv og klubben.
– Her ændrede vi lidt i vores taktik, hvor vi gerne ville gå over til at spille mere fodbold. Det har hjulpet meget, og lige siden er det gået fremad. Men det har været længe undervejs. Vi har prøvet at spille på den måde, som vi gør nu, lige siden jeg kom. Men lige nu bliver det virkelig udfoldet.
En bedre version af sig selv
Tammer Bany har tidligere talt om sin baggrund og barndom på Blågårds Plads, hvor kriminalitet og et generelt hårdt miljø var en del af hverdagen.
Offensivspilleren havde dengang gode mennesker omkring sig, så han kunne navigere i rigtigt og forkert. Nu er han kommet ud på den anden side og lever af sin hobby – nemlig at spille fodbold.
For mange er han helt sikkert en inspiration, og til de mange har han et godt råd.
– Jeg kender rigtig mange, som minimum har den samme teknik som mig og kan nogle af de samme ting. Det handler bare om at være koncentreret om det, man laver og ikke blive opslugt af det, der sker rundt omkring en. Det er jeg glad for, at jeg kunne, og der har min familie hjulpet mig rigtig meget.
Tammer Bany fortæller også, at man selvfølgelig skal stræbe efter at opnå sine drømme, da alt på den måde er muligt. Og selvom offensivspilleren fortsat har drømme og ambitioner på egne vegne, så er han lige nu et rigtig godt sted.
– Min drøm lige nu er at være i Randers og Superligaen og markere mig her i Danmark. Jeg har selvfølgelig en drøm om at spille i en top 5-liga. Det er alles drøm. Men lige nu og her vil jeg markere mig så godt som muligt i Danmark og gøre mit bedste.
Og Tammer Bany er på mange måder blevet en bedre version af sig selv efter skiftet til Randers FC.
– Jeg har lært rigtig meget om restitution, og hvordan alt det, du laver udenfor fodboldbanen, er afgørende som professionel fodboldspiller. Det er meget mere afgørende og har hjulpet mig. Det håber jeg kan fortsætte, uden at jeg skal jinxe noget, siger han med et grin.
Også på andre parametre holdes han konstant skarp. Sommerens åbenbaringer Norman Campbell og Florian Danho har han hevist til bænken.
– Når du spiller i topklubber, så er det på den måde, at der er stor konkurrence. Du ved, at ham der er bag dig er lige rundt om hjørnet. Det presser dig og gør kun, at man yder endnu bedre.
LIVE
TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
NYHEDER
Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
AVIS
Kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
TOPNYHED
På vej til Superligaen – her er hans millionløn
NYHEDER
Chok – forlænger med Brøndby
Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden
MEDIE
Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter
EKSKLUSIVT
‘Han ligner en spiller for FC København’
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
INTERVIEW
Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen
MEDIE
Brøndby sender nyt stort bud på stjerne
NYHEDER
Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
FCM-profil tabte 14 kilo – frygtede at miste benet
Medie: Betaler 11 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff
Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans
NYHEDER
Nedslående Dorgu-melding
AVIS
Marc Overmars vil købe stor dansk profil
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aurelio Buta på plads i FC København
Her er FCM’s mulige modstandere
LIGE NU
Brian Riemer med dansk skrækmelding
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
TRANSFER
Premier League-bomber på vej til storklub
Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs
Her er kampene i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel
EKSKLUSIVT
Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer
TOPNYHED
Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København
FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen
Reagerer på Ajax-historie
MEDIE
Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne
DAGENS SPILFORSLAG