Et enkelt tillægsminut i første halvleg og tre i anden halvleg har mange gange været fortællingen om en fodboldkamp.
Ved VM-slutrunden i Qatar har man dog forsøgt at øge den effektive spilletid, hvor otte, ni, ti og helt op til 14 tillægsminutter er blevet hverdagskost. Hos DBU's dommerudvalg følger man selvfølgelig tendensen under VM.
Formanden for DBU's lovgruppe, Jan Carlsen, er meget positiv over den nye retning under VM. En retning, som meget vel kan komme til Superligaen. Det siger han til Tipsbladet.
– Vi kommer til at tage det op med vores Superliga-dommere, når vi har dem samlet til vores træningslejr i januar. Det er blevet taget godt imod fra samtlige parter, så jeg kan ikke forestille mig andet, end at vi kommer til at stramme op på det.
– Jeg tror ikke, at vi kommer op på et tocfiret antal tillægsminutter, medmindre der sker et eller andet særligt i kampen. Men den sædvanlige frase med at nu kommer der tre minutter tillægstid, den tror jeg godt, at vi kan glemme.
Tilføjelsen af ekstra tillægsminutter er ikke nogen lovændring, men det er sådan set bare en nyfortolkning af den eksisterende lov på området, hvorfor blandt andre Divisionsforeningen ikke skal med indover et sådant tiltag.
De mange tillægsminutter ved VM er blevet taget godt imod, hvorfor man også i DBU ønsker at følge Fifa's retning. Ved VM bliver ethvert spilstop tilføjet tillægstiden, men Jan Carlsen slår fast, at man ikke kommer til at sidde med et stopur.
– Det er den linje, som man har praktiseret ved VM. Men det er også vigtigt for mig at understrege, at vi kører ikke med effektiv spilletid, som man gør i ishockey og basketball. Det er stadig efter dommerens skøn, så vi kommer ikke ud i, at dommeren stopper uret, hver gang bolden går ud af spil.
Et øget antal af tillægsminutter kan ende med at gå ud over rettighedshaver, som skal afvikle reklameblokke i løbet af deres udsendelser. De har dog ikke meget at skulle have sagt ifølge Jan Carlsen.
– Der kan risikere at ryge en reklameblok et eller andet sted. På den anden side så er rettighedshaver også interesseret i at sende et så attraktivt produkt som muligt ud til folk. Rettighedshaver kommer ikke til at trumfe fodboldloven, men de kan gå ind og udskyde få sekunder hist og her, hvis de er midt i en reklame. Det er på det niveau, vi er. Men det er klart, at det er en diskussion, som er værd at tage. Men i sidste ende er rettighedshaver nok dem, der ligger sidst i det her spil.
Superligaen skydes igang lørdag den 18. februar med opgøret mellem AaB og AGF. Der kan vi få det første fingerpræg om en ændret retningslinje på området.
Tipsbladet forsøger at få en kommentar fra rettighedshaver Viaplay Group.
Foto: Getty Images.

TransferLIVE: Roony Bardghji skal IKKE til FCK

FC Midtjylland – Silkeborg IF

FC København har taget kontakt

Blæst bagover af Thomas Frank

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

På vej til FCK? Han var altdominerende

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Afslører millionløn og særlig aftale

Transfer tæt på: Her er Højlunds løn

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Gigantisk fejl! Thomas Frank i ekstase

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel

Nedtur for Christian Nørgaard

Brøndbys milliontransfer slår rekord

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Vilde Roony matchvinder med panenka

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

AGF – Vejle Boldklub

Alexander Sørloth i kæmpeskifte?

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

Viktor Gyökeres åbner målkontoen i Arsenal

Sønderjyske – Brøndby IF

Sådan forløb kampen mellem FCK og OB

FC København og OB deler i Parken

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Får landsholdskarantæne

Chapeau! Brøndby-stjerne med magtdemonstration

Gigabud: Her er FC Midtjyllands plan med stjerne

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

Forsvarer voldsomt udskældt dansk stjerne

Neestrup: ‘Må rose manden – ikke så meget pis’

‘En fantastisk situation’

Arsenal køber Crystal Palace-profil

Damsgaard fik annulleret flot mål i Brentford-sejr

Dansk kanonkasse i Bundesligaen

Thomas Frank og Spurs sænker City på udebane

Højbjerg reagerer på skandale

FC Nordsjælland – Viborg FF

Giver status på Daramy – her er planen

0,1 procent

Kaos truer: Politiet advarer

‘Sæt ham af!’

Solid Milan-defensiv holder stand