Vild VM-tendens: Nu kan det ske i Superligaen

Flere tillægsminutter kan meget vel blive en fast del af Superligaen, når forårssæsonen sparkes igang. Det fortæller formanden for DBU's lovgruppe, Jan Carlsen, til Tipsbladet.



Et enkelt tillægsminut i første halvleg og tre i anden halvleg har mange gange været fortællingen om en fodboldkamp.

Ved VM-slutrunden i Qatar har man dog forsøgt at øge den effektive spilletid, hvor otte, ni, ti og helt op til 14 tillægsminutter er blevet hverdagskost. Hos DBU's dommerudvalg følger man selvfølgelig tendensen under VM.

Formanden for DBU's lovgruppe, Jan Carlsen, er meget positiv over den nye retning under VM. En retning, som meget vel kan komme til Superligaen. Det siger han til Tipsbladet.

– Vi kommer til at tage det op med vores Superliga-dommere, når vi har dem samlet til vores træningslejr i januar. Det er blevet taget godt imod fra samtlige parter, så jeg kan ikke forestille mig andet, end at vi kommer til at stramme op på det.

– Jeg tror ikke, at vi kommer op på et tocfiret antal tillægsminutter, medmindre der sker et eller andet særligt i kampen. Men den sædvanlige frase med at nu kommer der tre minutter tillægstid, den tror jeg godt, at vi kan glemme.

Tilføjelsen af ekstra tillægsminutter er ikke nogen lovændring, men det er sådan set bare en nyfortolkning af den eksisterende lov på området, hvorfor blandt andre Divisionsforeningen ikke skal med indover et sådant tiltag.

De mange tillægsminutter ved VM er blevet taget godt imod, hvorfor man også i DBU ønsker at følge Fifa's retning. Ved VM bliver ethvert spilstop tilføjet tillægstiden, men Jan Carlsen slår fast, at man ikke kommer til at sidde med et stopur.

– Det er den linje, som man har praktiseret ved VM. Men det er også vigtigt for mig at understrege, at vi kører ikke med effektiv spilletid, som man gør i ishockey og basketball. Det er stadig efter dommerens skøn, så vi kommer ikke ud i, at dommeren stopper uret, hver gang bolden går ud af spil.

Et øget antal af tillægsminutter kan ende med at gå ud over rettighedshaver, som skal afvikle reklameblokke i løbet af deres udsendelser. De har dog ikke meget at skulle have sagt ifølge Jan Carlsen.

– Der kan risikere at ryge en reklameblok et eller andet sted. På den anden side så er rettighedshaver også interesseret i at sende et så attraktivt produkt som muligt ud til folk. Rettighedshaver kommer ikke til at trumfe fodboldloven, men de kan gå ind og udskyde få sekunder hist og her, hvis de er midt i en reklame. Det er på det niveau, vi er. Men det er klart, at det er en diskussion, som er værd at tage. Men i sidste ende er rettighedshaver nok dem, der ligger sidst i det her spil.

Superligaen skydes igang lørdag den 18. februar med opgøret mellem AaB og AGF. Der kan vi få det første fingerpræg om en ændret retningslinje på området.

Tipsbladet forsøger at få en kommentar fra rettighedshaver Viaplay Group.

Foto: Getty Images.





LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Afsløring: FCM bokser om historisk handel



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?

– Et kanon sted for ham

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

West Ham forventer Hermansen-skifte

Vil væk fra Brøndby

Eksperter med hård kritik af Dolberg

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Nørgaard kommenterer exitrygte

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Færdig i dansk klub

Tidligere FC København-angriber skifter klub

– Det er ikke rigtig min beslutning

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!

Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det