Et enkelt tillægsminut i første halvleg og tre i anden halvleg har mange gange været fortællingen om en fodboldkamp.
Ved VM-slutrunden i Qatar har man dog forsøgt at øge den effektive spilletid, hvor otte, ni, ti og helt op til 14 tillægsminutter er blevet hverdagskost. Hos DBU's dommerudvalg følger man selvfølgelig tendensen under VM.
Formanden for DBU's lovgruppe, Jan Carlsen, er meget positiv over den nye retning under VM. En retning, som meget vel kan komme til Superligaen. Det siger han til Tipsbladet.
– Vi kommer til at tage det op med vores Superliga-dommere, når vi har dem samlet til vores træningslejr i januar. Det er blevet taget godt imod fra samtlige parter, så jeg kan ikke forestille mig andet, end at vi kommer til at stramme op på det.
– Jeg tror ikke, at vi kommer op på et tocfiret antal tillægsminutter, medmindre der sker et eller andet særligt i kampen. Men den sædvanlige frase med at nu kommer der tre minutter tillægstid, den tror jeg godt, at vi kan glemme.
Tilføjelsen af ekstra tillægsminutter er ikke nogen lovændring, men det er sådan set bare en nyfortolkning af den eksisterende lov på området, hvorfor blandt andre Divisionsforeningen ikke skal med indover et sådant tiltag.
De mange tillægsminutter ved VM er blevet taget godt imod, hvorfor man også i DBU ønsker at følge Fifa's retning. Ved VM bliver ethvert spilstop tilføjet tillægstiden, men Jan Carlsen slår fast, at man ikke kommer til at sidde med et stopur.
– Det er den linje, som man har praktiseret ved VM. Men det er også vigtigt for mig at understrege, at vi kører ikke med effektiv spilletid, som man gør i ishockey og basketball. Det er stadig efter dommerens skøn, så vi kommer ikke ud i, at dommeren stopper uret, hver gang bolden går ud af spil.
Et øget antal af tillægsminutter kan ende med at gå ud over rettighedshaver, som skal afvikle reklameblokke i løbet af deres udsendelser. De har dog ikke meget at skulle have sagt ifølge Jan Carlsen.
– Der kan risikere at ryge en reklameblok et eller andet sted. På den anden side så er rettighedshaver også interesseret i at sende et så attraktivt produkt som muligt ud til folk. Rettighedshaver kommer ikke til at trumfe fodboldloven, men de kan gå ind og udskyde få sekunder hist og her, hvis de er midt i en reklame. Det er på det niveau, vi er. Men det er klart, at det er en diskussion, som er værd at tage. Men i sidste ende er rettighedshaver nok dem, der ligger sidst i det her spil.
Superligaen skydes igang lørdag den 18. februar med opgøret mellem AaB og AGF. Der kan vi få det første fingerpræg om en ændret retningslinje på området.
Tipsbladet forsøger at få en kommentar fra rettighedshaver Viaplay Group.
Foto: Getty Images.
‘Sur over Brøndby-transfer’
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
Legende med chokmelding
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
HELT VILDT
– De lignede lort!
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
MEDIE