Video : Tipsbladet
Superliga

Vilde scener foran Brøndby Stadion

For en kort bemærkning var nattehimlen rød og glimtende over den københavnske Vestegn, da Brøndby IF blev modtaget som helte efter deres sejr i Silkeborg.

Mens det meste af Danmark lå og sov var rigtig mange Brøndby fans mødt op foran klubbens stadion sent mandag aften for at hylde deres helte, som sejrede over Silkeborg IF med 2-0.

Flere videoer på det sociale medie X viser, hvordan Brøndbys fans med både slagsange og pyroteknik bød deres helte velkommen hjem.

Særligt blev der sunget om et nyt dansk mesterskab, som Brøndby har i egne hænder med én spillerunde tilbage, efter FC Midtjylland spillede uafgjort med FC Nordsjælland i den sene søndags kamp.

Derfor er Brøndby på førstepladsen qua en bedre målscorer end FC Midtjylland. Intet er dog afgjort, da Brøndby IF skal gøre tingene færdige mod AGF i sidste spillerunde.

Scenerne foran Brøndby Stadion minder på mange måder om dem, der var for tre år siden, hvor Brøndby IF med en heroisk 2-1-sejr i Århus skulle vinde over FC Nordsjælland i sidste spillerunde for at slukke 16 års mesterskabstørke.

Det lykkedes de som bekendt med, og nu kan de så gentage bedriften her tre år senere. Det kræver en sejr over AGF, og så vil det være så godt som sikkert, da FC Midtjylland har en markant dårligere målscorer.

Det hele afgøres på søndag, hvor der er fælles kick off i mesterskabsspillet klokken 17.00.

Tipsbladet har været i kontakt med Københavns Vestegns Politi, som ikke har været ude ved Brøndby Stadion i forbindelse med nattens fejring.

Masser af ros til Brøndbys fans
Brøndbys sejr blev cementeret i første halvleg på mål af Nicolai Vallys og Filip Bundgaard, der var jublende lykkelig over at kunne fejre sin første Brøndby-scoring og sejren foran de mange medrejsende fans.

- Det var kæmpe stort. Der var så mange fans, som havde taget turen hertil. Jeg har det bare fantastisk. Jeg blev i hvert fald overrasket til sidst, da vi fejrede det - hvor mange der egentlig var. Det var vanvittigt at se. Der var lige pludselig flere, end jeg troede, sagde han til Tipsbladet og den øvrige presse.

Også i Søhøjlandets lejr blev det bemærket, hvor mange blå-gule fans der havde taget turen til Silkeborg.

- Man kunne godt mærke, at der var noget andet i luften, og det var virkelig fedt. Et udsolgt JYSK Park - det var bare fedt. Resultatet var bare ikke lige det bedste, sagde Silkeborg-angriberen Tonni Adamsen efter 0-2-nederlaget til Tipsbladet og den fremmødte presse.

I den kommende spillerunde vil opbakning formentlig nå nye højder, når Brøndby på hjemmebane kan vinde klubbens 12. mesterskab.