Vilde scener foran Brøndby Stadion

For en kort bemærkning var nattehimlen rød og glimtende over den københavnske Vestegn, da Brøndby IF blev modtaget som helte efter deres sejr i Silkeborg.



Mens det meste af Danmark lå og sov var rigtig mange Brøndby fans mødt op foran klubbens stadion sent mandag aften for at hylde deres helte, som sejrede over Silkeborg IF med 2-0.

Flere videoer på det sociale medie X viser, hvordan Brøndbys fans med både slagsange og pyroteknik bød deres helte velkommen hjem.

Særligt blev der sunget om et nyt dansk mesterskab, som Brøndby har i egne hænder med én spillerunde tilbage, efter FC Midtjylland spillede uafgjort med FC Nordsjælland i den sene søndags kamp.

Derfor er Brøndby på førstepladsen qua en bedre målscorer end FC Midtjylland. Intet er dog afgjort, da Brøndby IF skal gøre tingene færdige mod AGF i sidste spillerunde.

Scenerne foran Brøndby Stadion minder på mange måder om dem, der var for tre år siden, hvor Brøndby IF med en heroisk 2-1-sejr i Århus skulle vinde over FC Nordsjælland i sidste spillerunde for at slukke 16 års mesterskabstørke.

Det lykkedes de som bekendt med, og nu kan de så gentage bedriften her tre år senere. Det kræver en sejr over AGF, og så vil det være så godt som sikkert, da FC Midtjylland har en markant dårligere målscorer.

Det hele afgøres på søndag, hvor der er fælles kick off i mesterskabsspillet klokken 17.00.

Tipsbladet har været i kontakt med Københavns Vestegns Politi, som ikke har været ude ved Brøndby Stadion i forbindelse med nattens fejring.

Masser af ros til Brøndbys fans
Brøndbys sejr blev cementeret i første halvleg på mål af Nicolai Vallys og Filip Bundgaard, der var jublende lykkelig over at kunne fejre sin første Brøndby-scoring og sejren foran de mange medrejsende fans.

– Det var kæmpe stort. Der var så mange fans, som havde taget turen hertil. Jeg har det bare fantastisk. Jeg blev i hvert fald overrasket til sidst, da vi fejrede det – hvor mange der egentlig var. Det var vanvittigt at se. Der var lige pludselig flere, end jeg troede, sagde han til Tipsbladet og den øvrige presse.

Også i Søhøjlandets lejr blev det bemærket, hvor mange blå-gule fans der havde taget turen til Silkeborg.

– Man kunne godt mærke, at der var noget andet i luften, og det var virkelig fedt. Et udsolgt JYSK Park – det var bare fedt. Resultatet var bare ikke lige det bedste, sagde Silkeborg-angriberen Tonni Adamsen efter 0-2-nederlaget til Tipsbladet og den fremmødte presse.

I den kommende spillerunde vil opbakning formentlig nå nye højder, når Brøndby på hjemmebane kan vinde klubbens 12. mesterskab.







LIVE

TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

Det kan ske mandag i FC København

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

AGF var klar med rekordbeløb

Brøndby præsenterer ny profil

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Danskerklub fyrer træneren

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

David Moyes griner over gult kort for jubel