Vilde scener foran Brøndby Stadion

For en kort bemærkning var nattehimlen rød og glimtende over den københavnske Vestegn, da Brøndby IF blev modtaget som helte efter deres sejr i Silkeborg.



Mens det meste af Danmark lå og sov var rigtig mange Brøndby fans mødt op foran klubbens stadion sent mandag aften for at hylde deres helte, som sejrede over Silkeborg IF med 2-0.

Flere videoer på det sociale medie X viser, hvordan Brøndbys fans med både slagsange og pyroteknik bød deres helte velkommen hjem.

Særligt blev der sunget om et nyt dansk mesterskab, som Brøndby har i egne hænder med én spillerunde tilbage, efter FC Midtjylland spillede uafgjort med FC Nordsjælland i den sene søndags kamp.

Derfor er Brøndby på førstepladsen qua en bedre målscorer end FC Midtjylland. Intet er dog afgjort, da Brøndby IF skal gøre tingene færdige mod AGF i sidste spillerunde.

Scenerne foran Brøndby Stadion minder på mange måder om dem, der var for tre år siden, hvor Brøndby IF med en heroisk 2-1-sejr i Århus skulle vinde over FC Nordsjælland i sidste spillerunde for at slukke 16 års mesterskabstørke.

Det lykkedes de som bekendt med, og nu kan de så gentage bedriften her tre år senere. Det kræver en sejr over AGF, og så vil det være så godt som sikkert, da FC Midtjylland har en markant dårligere målscorer.

Det hele afgøres på søndag, hvor der er fælles kick off i mesterskabsspillet klokken 17.00.

Tipsbladet har været i kontakt med Københavns Vestegns Politi, som ikke har været ude ved Brøndby Stadion i forbindelse med nattens fejring.

Masser af ros til Brøndbys fans
Brøndbys sejr blev cementeret i første halvleg på mål af Nicolai Vallys og Filip Bundgaard, der var jublende lykkelig over at kunne fejre sin første Brøndby-scoring og sejren foran de mange medrejsende fans.

– Det var kæmpe stort. Der var så mange fans, som havde taget turen hertil. Jeg har det bare fantastisk. Jeg blev i hvert fald overrasket til sidst, da vi fejrede det – hvor mange der egentlig var. Det var vanvittigt at se. Der var lige pludselig flere, end jeg troede, sagde han til Tipsbladet og den øvrige presse.

Også i Søhøjlandets lejr blev det bemærket, hvor mange blå-gule fans der havde taget turen til Silkeborg.

– Man kunne godt mærke, at der var noget andet i luften, og det var virkelig fedt. Et udsolgt JYSK Park – det var bare fedt. Resultatet var bare ikke lige det bedste, sagde Silkeborg-angriberen Tonni Adamsen efter 0-2-nederlaget til Tipsbladet og den fremmødte presse.

I den kommende spillerunde vil opbakning formentlig nå nye højder, når Brøndby på hjemmebane kan vinde klubbens 12. mesterskab.





Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub teaser for transfer

OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby

Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard

Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Zorniger med klar besked til Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Det kan ske mandag i FC København

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FCK-direktør bekræfter henvendelse

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Millioner på lommen – men vil de bruge dem?

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Under i Udine

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey