Vilde scener foran Brøndby Stadion

For en kort bemærkning var nattehimlen rød og glimtende over den københavnske Vestegn, da Brøndby IF blev modtaget som helte efter deres sejr i Silkeborg.



Mens det meste af Danmark lå og sov var rigtig mange Brøndby fans mødt op foran klubbens stadion sent mandag aften for at hylde deres helte, som sejrede over Silkeborg IF med 2-0.

Flere videoer på det sociale medie X viser, hvordan Brøndbys fans med både slagsange og pyroteknik bød deres helte velkommen hjem.

Særligt blev der sunget om et nyt dansk mesterskab, som Brøndby har i egne hænder med én spillerunde tilbage, efter FC Midtjylland spillede uafgjort med FC Nordsjælland i den sene søndags kamp.

Derfor er Brøndby på førstepladsen qua en bedre målscorer end FC Midtjylland. Intet er dog afgjort, da Brøndby IF skal gøre tingene færdige mod AGF i sidste spillerunde.

Scenerne foran Brøndby Stadion minder på mange måder om dem, der var for tre år siden, hvor Brøndby IF med en heroisk 2-1-sejr i Århus skulle vinde over FC Nordsjælland i sidste spillerunde for at slukke 16 års mesterskabstørke.

Det lykkedes de som bekendt med, og nu kan de så gentage bedriften her tre år senere. Det kræver en sejr over AGF, og så vil det være så godt som sikkert, da FC Midtjylland har en markant dårligere målscorer.

Det hele afgøres på søndag, hvor der er fælles kick off i mesterskabsspillet klokken 17.00.

Tipsbladet har været i kontakt med Københavns Vestegns Politi, som ikke har været ude ved Brøndby Stadion i forbindelse med nattens fejring.

Masser af ros til Brøndbys fans
Brøndbys sejr blev cementeret i første halvleg på mål af Nicolai Vallys og Filip Bundgaard, der var jublende lykkelig over at kunne fejre sin første Brøndby-scoring og sejren foran de mange medrejsende fans.

– Det var kæmpe stort. Der var så mange fans, som havde taget turen hertil. Jeg har det bare fantastisk. Jeg blev i hvert fald overrasket til sidst, da vi fejrede det – hvor mange der egentlig var. Det var vanvittigt at se. Der var lige pludselig flere, end jeg troede, sagde han til Tipsbladet og den øvrige presse.

Også i Søhøjlandets lejr blev det bemærket, hvor mange blå-gule fans der havde taget turen til Silkeborg.

– Man kunne godt mærke, at der var noget andet i luften, og det var virkelig fedt. Et udsolgt JYSK Park – det var bare fedt. Resultatet var bare ikke lige det bedste, sagde Silkeborg-angriberen Tonni Adamsen efter 0-2-nederlaget til Tipsbladet og den fremmødte presse.

I den kommende spillerunde vil opbakning formentlig nå nye højder, når Brøndby på hjemmebane kan vinde klubbens 12. mesterskab.







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Bekræfter: Godt nyt for FC København

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Hylder Nartey efter magisk debut

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

– Han virker frustreret!

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

– Jeg tror de vinder Superligaen



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

“De havde det bedste transfervindue”

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Tottenham boykotter Viaplay

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

– Det giver absolut ingen mening!

Stor mystik om Patrick Pentz

Han er på vej væk fra AGF

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

‘De er tilbage’

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Ikke set i 30 år

Silkeborg IF – Viborg FF

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Stjernetransfer på plads alligevel

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Mål i Manchester

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

AGF – OB

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie