Helt vildt: Michael Essien i kamp for Allerød FK

Michael Essien debuterede torsdag aften i dansk fodbold.



Jamen, er det ikke? Jo, det er det såmænd!

De fremmødte tilskuere i Valby fik sig noget af et syn torsdag aften, da Fr.Holm Sydhavnen mødte Allerød FK i den den københavnske oldboys øst-række. Udeholdet stillede nemlig med ingen ringere end den ghanesiske verdensstjerne Michael Essien.

Han har spillet for Real Madrid, AC Milan og Chelsea. Han har vundet to engelske mesterskaber og to Champions League-titler, og han har deltaget i to VM-slutrunder med Ghana. Nu kan Michael Essien så føje yderligere en ting til CV'et.

Allerød FK vandt opgøret 4-1, og Michael Essien spillede 55 minutter på den centrale midtbane.

– Det var jo helt vildt. Folk har været fuldstændig vilde op til. Det var skide skægt, og så var han en super fin fyr – et stort smil fra han kom, til han gik igen. Han er en krammertype, og der var ikke skyggen af stjernenykker. Slet ikke, fortæller Flemming Bærentzen, der er træner for Allerød FK, til Tipsbladet.

Aftalen med 39-årige Michael Essien kom i stand takket være en anden spiller på oldbys-holdet.

– Essien er jo assistenttræner i FC Nordsjælland, og vi har en spiller på holdet, Casper Skovgaard, som er fysisk træner i FCN, så han kender ham. De faldt i snak om det her, og at Casper spiller for et hold i Allerød. Han inviterede Essien med, og det ville han meget gerne, fortæller Bærentzen og tilføjer:

– De var sjovt for spillerne, selvfølgelig var det det, men der var en hel fin stemning, og Essien gik rundt og gav hånd til alle. De var spændte i starten, men det blev meget stille og roligt, fordi han er så meget nede på jorden. Modstanderne kiggede da noget, da Michael Essien kom gående.

Ghaneseren leverede en fin præstation på Allerøds centrale midtbane, men der er naturligvis sket meget, siden Essien løb rundt på verdens største fodboldarenaer.

– Han har ikke spillet en fodboldkamp i flere år, og han løb ikke så meget, men jo, han kan da stadig spille fodbold. Han lavede ikke mange fejl. Han lagde nogle fine afleveringer og havde jo set, hvor bolden skulle hen, før han overhovedet havde modtaget den. Jeg tror, han lavede en fejlaflevering i hele kampen. Vi pillede ham ud efter 55 minutter, da han begyndte at se lidt træt ud, og det tog han bare med et smil.

Hvordan var det at være træner for Essien? Fortalte du lige en tidligere Real Madrid-stjerne, hvordan han skal spille?

– Haha, nej, det gjorde jeg ikke. Men han kom for sent, så jeg var da lige henne og sige, at det gør man altså ikke, siger Flemming Bærentzen med et glimt i øjet.

De fleste oldboys-hold kan nikke genkendende til, at de to halvlege på fodboldbanen naturligvis er vigtige, men det er tredje halvleg i omklædningsrummet så sandelig også. På den front leverede Michael Essien også.

– Han blev hængende sammen med de andre og sad og drak en øl efter kampen, så det var lige, som det skulle være. Han gled helt naturligt ind på holdet, slutter Allerød-træneren.

Michael Essien har meldt sig ind i Allerød FK og har tilkendegivet, at han agter at spille flere kampe. Næste gang, den ghanesiske superstjerne skal i aktion, er på tirsdag, når Allerød FK spiller topkamp på hjemmebane mod Hvidovre IF. 

Her forventer Allerød en del flere tilskuere end normalt…





Jakob Kehlet slagtes i udlandet


Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd

Overvejede at sige op

Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?

Opdagede særlig detalje under Runes operation

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

FC København-transfer går hele verden rundt

Her er de tre bedste akademier i Danmark

Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime

FC Midtjylland-klasse – de to er for vilde!

Brøndby kan blive ramt af forbud

Krævet fyret efter nedslagtning

Afløser skadede landsholdsstjerner

Dreyer kæmper med Messi om stor pris

Afsløring: Tidligere dansk kæmpetalent vender hjem

Dansk klub får stort beløb efter vild klausul

AGF – FC Nordsjælland

Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet

Stjernetræner helt vild med FCK’s nye topchef

Brøndby-profil træner ikke med

‘Det var exceptionelt’

Bekymrende nyt fra Vejle

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Ja tak – sensationel dansk succes i udlandet!

Rasende på Mohamed Salah

Stoppede som 23-årig efter tilbud fra podcastvært

Godt nyt

– Går for langt hvis jeg snakker om det nu

‘Det var en fejl i transfervinduet’

Dansker skifter cykelhold

‘Nok den sidste sæson hos FCK’

Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet

Wow – FC Midtjylland fører hele Europa League

Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’

Taylor Swift til Brøndby?

Tosset: Begriber ikke Kasper Dolberg-transfer

‘Kan ikke se mig selv tage tilbage til FCK’

Mike Tullberg: Dét var jeg ikke tilfreds med

17-årige Karl slår rekord

Superligachef: Det rammer ikke tv-aftalen

Mørke afbryder turnering – dansker fører

Agent rasede – nu er hun tilbage på landsholdet

Slagtes af medier efter ‘det største chok’

Pariserbøf med Kanariefugle som dessert

Nej, nej, nej! Kæmpe Niels Frederiksen-ydmygelse

Vild EL-bedrift – FCM nummer ét efter tredje sejr

Jens Odgaard på tavlen for Bologna i Europa League

Jakob Michelsen rejser ikke med til Finland

Messi scorer ny kontrakt med Inter Miami