Helt vildt: Michael Essien i kamp for Allerød FK

Michael Essien debuterede torsdag aften i dansk fodbold.



Jamen, er det ikke? Jo, det er det såmænd!

De fremmødte tilskuere i Valby fik sig noget af et syn torsdag aften, da Fr.Holm Sydhavnen mødte Allerød FK i den den københavnske oldboys øst-række. Udeholdet stillede nemlig med ingen ringere end den ghanesiske verdensstjerne Michael Essien.

Han har spillet for Real Madrid, AC Milan og Chelsea. Han har vundet to engelske mesterskaber og to Champions League-titler, og han har deltaget i to VM-slutrunder med Ghana. Nu kan Michael Essien så føje yderligere en ting til CV'et.

Allerød FK vandt opgøret 4-1, og Michael Essien spillede 55 minutter på den centrale midtbane.

– Det var jo helt vildt. Folk har været fuldstændig vilde op til. Det var skide skægt, og så var han en super fin fyr – et stort smil fra han kom, til han gik igen. Han er en krammertype, og der var ikke skyggen af stjernenykker. Slet ikke, fortæller Flemming Bærentzen, der er træner for Allerød FK, til Tipsbladet.

Aftalen med 39-årige Michael Essien kom i stand takket være en anden spiller på oldbys-holdet.

– Essien er jo assistenttræner i FC Nordsjælland, og vi har en spiller på holdet, Casper Skovgaard, som er fysisk træner i FCN, så han kender ham. De faldt i snak om det her, og at Casper spiller for et hold i Allerød. Han inviterede Essien med, og det ville han meget gerne, fortæller Bærentzen og tilføjer:

– De var sjovt for spillerne, selvfølgelig var det det, men der var en hel fin stemning, og Essien gik rundt og gav hånd til alle. De var spændte i starten, men det blev meget stille og roligt, fordi han er så meget nede på jorden. Modstanderne kiggede da noget, da Michael Essien kom gående.

Ghaneseren leverede en fin præstation på Allerøds centrale midtbane, men der er naturligvis sket meget, siden Essien løb rundt på verdens største fodboldarenaer.

– Han har ikke spillet en fodboldkamp i flere år, og han løb ikke så meget, men jo, han kan da stadig spille fodbold. Han lavede ikke mange fejl. Han lagde nogle fine afleveringer og havde jo set, hvor bolden skulle hen, før han overhovedet havde modtaget den. Jeg tror, han lavede en fejlaflevering i hele kampen. Vi pillede ham ud efter 55 minutter, da han begyndte at se lidt træt ud, og det tog han bare med et smil.

Hvordan var det at være træner for Essien? Fortalte du lige en tidligere Real Madrid-stjerne, hvordan han skal spille?

– Haha, nej, det gjorde jeg ikke. Men han kom for sent, så jeg var da lige henne og sige, at det gør man altså ikke, siger Flemming Bærentzen med et glimt i øjet.

De fleste oldboys-hold kan nikke genkendende til, at de to halvlege på fodboldbanen naturligvis er vigtige, men det er tredje halvleg i omklædningsrummet så sandelig også. På den front leverede Michael Essien også.

– Han blev hængende sammen med de andre og sad og drak en øl efter kampen, så det var lige, som det skulle være. Han gled helt naturligt ind på holdet, slutter Allerød-træneren.

Michael Essien har meldt sig ind i Allerød FK og har tilkendegivet, at han agter at spille flere kampe. Næste gang, den ghanesiske superstjerne skal i aktion, er på tirsdag, når Allerød FK spiller topkamp på hjemmebane mod Hvidovre IF. 

Her forventer Allerød en del flere tilskuere end normalt…







► LIVE

LIVE: ‘Føles lidt som at spille 11 mod 12’

Slagter FCK-stjerne: ‘Det ødelægger holdet’

Ude af FCK-truppen: ‘Han kom for sent til træning’

Magtdemonstration! Han er den manglende brik, BIF

Dommerekspert med opråb til Brøndby-spiller

– Jeg kan godt forstå, hvis FCK er rasende på ham!

Napoli-træner: Højlund skulle aldrig have sparket



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Joker om BIF-spiller: Skifter til Saudi-Arabien

Haaland: ‘Jeg er så stolt’

Erik Sviatchenko kalder FCM-transfer ‘perfekt’

Et sort hul for FC København – fornærmende ringe

AGF – Sønderjyske



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Uenig med Mølby: Det fungerer jo ikke!

Hylder Andreas Maxsø: Skulle fjerne Cornelius

‘Zanka’ melder ud: Er det helt slut nu?

Bendtner: Der skal være en meget hård straf!

Svensson: Det er ret blandede signaler, han sender

‘FC Midtjylland? Det er lidt synd for dem’

Ramaj efter brøler: Derfor giver jeg interview

Danskerklub tæt på sensationelt mesterskab 



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Avis blæst bagover af Jacob Bruun Larsen

FCK-direktør afslører: Det er helt vanvittig dyrt

Carlo Holse stjæler opmærksomheden

Er han FCK’s nye assistent? ‘Det vil jeg gerne’

Yussuf Poulsen med stort hint om fremtiden

FCK skal i kvartfinalen: Ellers en stor skuffelse

‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’

Afslører: Sådan reagerede han efter AGF-blamage

‘Han græd, da jeg skiftede til FC København’

På ét punkt er den mand af en anden verden!

Voldsomt prisskilt efter FCK-exit