Vildt: Sætter Superliga-rivaler til vægs i Europa

FC København og FC Midtjylland sidder i den grad på Superligaens europæiske præstationer og pointhøst.



Der er et tungt tryk på de danske Europa-deltagere i denne uge.

Tirsdag aften spiller FC Midtjylland for en potentiel Champions League-deltagelse i Budapest, hvor FCM har en føring med sig fra første kamp i sidste uge i Herning på 2-0.

Og torsdag er det så sejr eller exit, der er på menuen for FC København (der vandt første kamp 1-0) mod Banik Ostrava, Brøndby IF (2-3 mod Legia Warszawa) og Silkeborg IF (2-2 mod Gent).

Det er lutter udekampe for de danske deltagere, og især for FC København men også i udstrakt grad Brøndby IF er der hårdt pres på, da klubberne i høj grad satser på at spille europæisk ligaspil.

Men også de øvrige Superliga-klubber følger spændt med, for især FC Københavns europæiske pointhøst plejer at være vigtig for den samlede danske koefficient, og dermed om Danmark eksempelvis kan få et ekstra hold i Europa fra sommeren 2026, hvilket var uendelig tæt på at ske allerede fra næste sommer.

Når vi ser på perioden fra sommeren 2020 til og med den nye europæiske sæson, hvor de fire danske klubbers videre skæbner afgøres de kommende timer og døgn, har FC København og FC Midtjylland hentet lige over 70 procent af de danske ranglistepoint.

Det er den periode, der afgør Danmarks og Superligaens Europa-adgang i sæsonen 2026/2027, og som FC Midtjylland, FC København, Brøndby IF og Silkeborg IF påvirker med deres resultater i denne uge og eventuelle kommende kampe, der for FCM's vedkommende minimum strækker sig indtil december.

Med tre hold i de nye ligapil vil Danmark havde en hæderlig chance for at havne i Top 15 i denne sæson og dermed sikre sig to pladser i Champions League-kvalifikationen fra 2026, mens ét eller begge hold vil være presset til at høste mange point, hvis kun to hold går videre.

Både FC Midtjylland, Brøndby IF og Silkeborg IF er useedede i denne kvalifikationsrunde.

FC Midtjylland er klar favorit til at avancere efter 2-0-sejren i Herning i sidste uge, mens både Brøndby og Silkeborg skal skabe betydelige overraskelser for at komme videre.



Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Voldsomt transferønske til FCK

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Fortryder Chido Obi-beslutning

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

I spil til stort job

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Lerager taler ud om FCK-brud

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Chelsea tæver FC Barcelona

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’