Vildt: Sætter Superliga-rivaler til vægs i Europa

FC København og FC Midtjylland sidder i den grad på Superligaens europæiske præstationer og pointhøst.



Der er et tungt tryk på de danske Europa-deltagere i denne uge.

Tirsdag aften spiller FC Midtjylland for en potentiel Champions League-deltagelse i Budapest, hvor FCM har en føring med sig fra første kamp i sidste uge i Herning på 2-0.

Og torsdag er det så sejr eller exit, der er på menuen for FC København (der vandt første kamp 1-0) mod Banik Ostrava, Brøndby IF (2-3 mod Legia Warszawa) og Silkeborg IF (2-2 mod Gent).

Det er lutter udekampe for de danske deltagere, og især for FC København men også i udstrakt grad Brøndby IF er der hårdt pres på, da klubberne i høj grad satser på at spille europæisk ligaspil.

Men også de øvrige Superliga-klubber følger spændt med, for især FC Københavns europæiske pointhøst plejer at være vigtig for den samlede danske koefficient, og dermed om Danmark eksempelvis kan få et ekstra hold i Europa fra sommeren 2026, hvilket var uendelig tæt på at ske allerede fra næste sommer.

Når vi ser på perioden fra sommeren 2020 til og med den nye europæiske sæson, hvor de fire danske klubbers videre skæbner afgøres de kommende timer og døgn, har FC København og FC Midtjylland hentet lige over 70 procent af de danske ranglistepoint.

Det er den periode, der afgør Danmarks og Superligaens Europa-adgang i sæsonen 2026/2027, og som FC Midtjylland, FC København, Brøndby IF og Silkeborg IF påvirker med deres resultater i denne uge og eventuelle kommende kampe, der for FCM's vedkommende minimum strækker sig indtil december.

Med tre hold i de nye ligapil vil Danmark havde en hæderlig chance for at havne i Top 15 i denne sæson og dermed sikre sig to pladser i Champions League-kvalifikationen fra 2026, mens ét eller begge hold vil være presset til at høste mange point, hvis kun to hold går videre.

Både FC Midtjylland, Brøndby IF og Silkeborg IF er useedede i denne kvalifikationsrunde.

FC Midtjylland er klar favorit til at avancere efter 2-0-sejren i Herning i sidste uge, mens både Brøndby og Silkeborg skal skabe betydelige overraskelser for at komme videre.





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC København – Lyngby BK

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

AGF – Brøndby IF

Supercomputer: De vinder Superligaen

Viborg FF – OB

Køb, køb, køb!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Skyder Brøndby-transfer ned

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Randers FC – Silkeborg IF

Sønderjyske – FC Midtjylland

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

LIVE: FCK smider sejren

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’