Vingaard: Jeg elsker at være i FCK

Martin Vingaard tager to år mere i FC København.



Med kun tre måneder tilbage af sin aktuelle aftale kunne Martin Vingaard forhandle frit med andre klubber, men det var der ikke brug for. Midtbanemanden vidste, hvad han ville, og torsdag eftermiddag gik ambitionen i opfyldelse, da han satte sin signatur på en ny to-årig aftale med FC København, så han nu er i klubben til sommeren 2014.

– Det er jeg rigtig glad for. Det betyder meget for mig, for jeg har hele tiden vidst, at jeg gerne ville forlænge med klubben. Jeg elsker at være i FC København, og nu har vi lavet en aftale for to år mere.

– Det er det helt rigtige for mig, for jeg kan få opfyldt mine ambitioner i FC København, jeg kan være med til forhåbentlig at vinde titler og spille europæisk, og jeg tror på endnu mere udvikling både for mig selv og klubben.

– Jeg håber, at jeg kan komme op på mit allerhøjeste niveau igen og også gerne bygge på derfra, og FCK har også vist, at de gerne vil meget med mig i og med, at de ville forlænge min aftale, så det var en nem beslutning, siger Martin Vingaard til tipsbladet.dk.

Den 27-årige fynbo har foreløbig spillet 105 kampe for FC København siden skiftet fra Esbjerg i januar 2009, og han har scoret 21 mål, blandt andet et par stykker i Champions League-gruppekampene mod Panathinaikos forrige efterår. For et år og seks dage siden kom han alvorligt til skade i Champions League 1/8-finalen mod Chelsea på Stamford Bridge, hvor korsbåndet sprang og sendte ham på skadeslisten i otte måneder.

Men nu er han tilbage i kampen om en plads på holdet med spilletid i forårets tre første kampe – og efter eftermiddagens aftale med masser af tid til at få flere oplevelser med FC København.





LIVE

TransferLIVE: FCM kan gå glip af millioner

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



INTERVIEW

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Randers FC – Silkeborg IF

Bayern München på plads til Superliga-brag

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Vil ikke juble i Parken

En vild energibombe er kommet til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Gaveregn over FC Midtjylland

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’