Vingaard: Jeg elsker at være i FCK

Martin Vingaard tager to år mere i FC København.



Med kun tre måneder tilbage af sin aktuelle aftale kunne Martin Vingaard forhandle frit med andre klubber, men det var der ikke brug for. Midtbanemanden vidste, hvad han ville, og torsdag eftermiddag gik ambitionen i opfyldelse, da han satte sin signatur på en ny to-årig aftale med FC København, så han nu er i klubben til sommeren 2014.

– Det er jeg rigtig glad for. Det betyder meget for mig, for jeg har hele tiden vidst, at jeg gerne ville forlænge med klubben. Jeg elsker at være i FC København, og nu har vi lavet en aftale for to år mere.

– Det er det helt rigtige for mig, for jeg kan få opfyldt mine ambitioner i FC København, jeg kan være med til forhåbentlig at vinde titler og spille europæisk, og jeg tror på endnu mere udvikling både for mig selv og klubben.

– Jeg håber, at jeg kan komme op på mit allerhøjeste niveau igen og også gerne bygge på derfra, og FCK har også vist, at de gerne vil meget med mig i og med, at de ville forlænge min aftale, så det var en nem beslutning, siger Martin Vingaard til tipsbladet.dk.

Den 27-årige fynbo har foreløbig spillet 105 kampe for FC København siden skiftet fra Esbjerg i januar 2009, og han har scoret 21 mål, blandt andet et par stykker i Champions League-gruppekampene mod Panathinaikos forrige efterår. For et år og seks dage siden kom han alvorligt til skade i Champions League 1/8-finalen mod Chelsea på Stamford Bridge, hvor korsbåndet sprang og sendte ham på skadeslisten i otte måneder.

Men nu er han tilbage i kampen om en plads på holdet med spilletid i forårets tre første kampe – og efter eftermiddagens aftale med masser af tid til at få flere oplevelser med FC København.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

AGF – Sønderjyske

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

10. gang i træk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Randers FC – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chok i Wolfsburg

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United – Liverpool

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

OB – Silkeborg IF

FCK lurer på landsholdsspiller

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Superliga-komet overgår flere monstersalg

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

Det ser sort ud for B.93

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’