Med kun tre måneder tilbage af sin aktuelle aftale kunne Martin Vingaard forhandle frit med andre klubber, men det var der ikke brug for. Midtbanemanden vidste, hvad han ville, og torsdag eftermiddag gik ambitionen i opfyldelse, da han satte sin signatur på en ny to-årig aftale med FC København, så han nu er i klubben til sommeren 2014.
– Det er jeg rigtig glad for. Det betyder meget for mig, for jeg har hele tiden vidst, at jeg gerne ville forlænge med klubben. Jeg elsker at være i FC København, og nu har vi lavet en aftale for to år mere.
– Det er det helt rigtige for mig, for jeg kan få opfyldt mine ambitioner i FC København, jeg kan være med til forhåbentlig at vinde titler og spille europæisk, og jeg tror på endnu mere udvikling både for mig selv og klubben.
– Jeg håber, at jeg kan komme op på mit allerhøjeste niveau igen og også gerne bygge på derfra, og FCK har også vist, at de gerne vil meget med mig i og med, at de ville forlænge min aftale, så det var en nem beslutning, siger Martin Vingaard til tipsbladet.dk.
Den 27-årige fynbo har foreløbig spillet 105 kampe for FC København siden skiftet fra Esbjerg i januar 2009, og han har scoret 21 mål, blandt andet et par stykker i Champions League-gruppekampene mod Panathinaikos forrige efterår. For et år og seks dage siden kom han alvorligt til skade i Champions League 1/8-finalen mod Chelsea på Stamford Bridge, hvor korsbåndet sprang og sendte ham på skadeslisten i otte måneder.
Men nu er han tilbage i kampen om en plads på holdet med spilletid i forårets tre første kampe – og efter eftermiddagens aftale med masser af tid til at få flere oplevelser med FC København.
LIVE
LIVE: Superliga-oprykker forlænger
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
NYHEDER
Esbjerg er tilbage i oprykningskampen
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER