– Virkelig? Heldigt, at jeg ikke kan dansk!

Patrick Pentz glæder sig over, at han ikke kan dansk, efter at han tidligere på sæsonen fik noget kritik. Det kunne han nemlig ikke læse.



BRØNDBY (Tipsbladet): Da han kom til i sidste sæson, blev Patrick Pentz hurtigt en publikumfavorit i Brøndby IF. Han leverede store redninger og omfavnede hurtigt klubben.

Spoler vi frem til den igangværende sæson, har alt ikke været helt rosenrødt.

Den østrigske landsholdsmålmand fik kritik af blandt andre Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen tilbage i september, mens der i starten af oktober kun var to målmænd i Superligaen, der præsterede dårligere end ham, hvis man kigger på forskellen på mål imod og expected goals imod.

Kritikken er dog tilsyneladede gået Patrick Pentz’ næse fuldstændig forbi.

– Virkelig? Var der det?, udbryder Brøndby-keeperen og smiler, da Tipsbladet spørger ind til det efter torsdagens træning.

– Det er heldigt for mig, at jeg ikke kan snakke dansk. Jeg kan ikke læse det.

– Det var faktisk et problem, da jeg spillede i Østrig og i Tyskland. Der kunne man læse tingene. Her er det så rart, fordi jeg forstår ikke noget af det, der bliver skrevet. Det er så godt.

På det seneste har Patrick Pentz dog lignet den keeper, der i sidste sæson var en af Superligaens bedste. Han har nemlig leveret flere gode redninger mod FC København og FC Midtjylland.

At hans niveau er blevet bedre i de seneste uger i forhold til sæsonstarten, er han dog ikke enig i. 

– Nej, det vil jeg ikke sige. Helt generelt er vi ved at finde os selv igen, og det, vi arbejder med defensivt, bliver bedre og bedre, siger Patrick Pentz.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

‘Han er i en opadgående kurve’
Efter weekendens sejr over FC Midtjylland sagde cheftræner Jesper Sørensen dog, at Patrick Pentz var godt på vej i den rigtige retning.

– Patrick havde en svær start på sæsonen. Han havde ikke noget ferie stort set og kom tilbage fra EM, hvor der selvfølgelig var mange følelser, og der var sket meget. Det er jo kæmpe at spille for sit land.

– Han fik kun meget kort ferie og spillede mange kampe på kort tid. Det var lidt svært for ham, og hver gang der har været et break, har han været med landsholdet. Sidst fik vi heldigvis givet ham lidt ekstra tid.

– Han er kommet ind på et bedre spor og har hele tiden arbejdet hårdt med tingene og er selvfølgelig kommet godt med nu. Han har også lige manglet den der redning. Den var der mod FC København, hvor der var et afrettet skud til sidst, der gav point. Så han er i en opadgående kurve, og jeg synes, at vores defensiv ser meget stærk ud, sagde han efter sejren på MCH Arena.

Patrick Pentz og Brøndby IF har indkasseret blot to mål i deres seneste fem kampe – i de foregående fem indkasserede de 10 mål.





En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Ked af hemmeligt FCK-skifte

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Afsløring: FC København afviser millionbud

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Monstrøs PL-transfer tæt på

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Anton Gaaei-handel meldes død

Siger op: Superliga-ekspert stopper