– Virkelig? Heldigt, at jeg ikke kan dansk!

Patrick Pentz glæder sig over, at han ikke kan dansk, efter at han tidligere på sæsonen fik noget kritik. Det kunne han nemlig ikke læse.



BRØNDBY (Tipsbladet): Da han kom til i sidste sæson, blev Patrick Pentz hurtigt en publikumfavorit i Brøndby IF. Han leverede store redninger og omfavnede hurtigt klubben.

Spoler vi frem til den igangværende sæson, har alt ikke været helt rosenrødt.

Den østrigske landsholdsmålmand fik kritik af blandt andre Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen tilbage i september, mens der i starten af oktober kun var to målmænd i Superligaen, der præsterede dårligere end ham, hvis man kigger på forskellen på mål imod og expected goals imod.

Kritikken er dog tilsyneladede gået Patrick Pentz’ næse fuldstændig forbi.

– Virkelig? Var der det?, udbryder Brøndby-keeperen og smiler, da Tipsbladet spørger ind til det efter torsdagens træning.

– Det er heldigt for mig, at jeg ikke kan snakke dansk. Jeg kan ikke læse det.

– Det var faktisk et problem, da jeg spillede i Østrig og i Tyskland. Der kunne man læse tingene. Her er det så rart, fordi jeg forstår ikke noget af det, der bliver skrevet. Det er så godt.

På det seneste har Patrick Pentz dog lignet den keeper, der i sidste sæson var en af Superligaens bedste. Han har nemlig leveret flere gode redninger mod FC København og FC Midtjylland.

At hans niveau er blevet bedre i de seneste uger i forhold til sæsonstarten, er han dog ikke enig i. 

– Nej, det vil jeg ikke sige. Helt generelt er vi ved at finde os selv igen, og det, vi arbejder med defensivt, bliver bedre og bedre, siger Patrick Pentz.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

‘Han er i en opadgående kurve’
Efter weekendens sejr over FC Midtjylland sagde cheftræner Jesper Sørensen dog, at Patrick Pentz var godt på vej i den rigtige retning.

– Patrick havde en svær start på sæsonen. Han havde ikke noget ferie stort set og kom tilbage fra EM, hvor der selvfølgelig var mange følelser, og der var sket meget. Det er jo kæmpe at spille for sit land.

– Han fik kun meget kort ferie og spillede mange kampe på kort tid. Det var lidt svært for ham, og hver gang der har været et break, har han været med landsholdet. Sidst fik vi heldigvis givet ham lidt ekstra tid.

– Han er kommet ind på et bedre spor og har hele tiden arbejdet hårdt med tingene og er selvfølgelig kommet godt med nu. Han har også lige manglet den der redning. Den var der mod FC København, hvor der var et afrettet skud til sidst, der gav point. Så han er i en opadgående kurve, og jeg synes, at vores defensiv ser meget stærk ud, sagde han efter sejren på MCH Arena.

Patrick Pentz og Brøndby IF har indkasseret blot to mål i deres seneste fem kampe – i de foregående fem indkasserede de 10 mål.





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Riemer reagerer på stor landsholdschok

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Nedtur for Højlund og Napoli

Manchester United sætter Chelsea på plads



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Kan koste Brøndby flere millioner

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

‘Så brænder hele København ned’

Helt vild med Brøndby-profil

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

‘Det drømmer alle om’

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Fik blackout på Brøndby Stadion

Her spiller Lasse Schöne i dag

Steve Cooper storroser stjerne

Fifa kritiserer transportpriser under

Nu klager FC Barcelona igen

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Mål i begge ender i Farum

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

OB siger farvel til seks spillere

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Det er aldrig sket før

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth