– Virkelig? Heldigt, at jeg ikke kan dansk!

Patrick Pentz glæder sig over, at han ikke kan dansk, efter at han tidligere på sæsonen fik noget kritik. Det kunne han nemlig ikke læse.



BRØNDBY (Tipsbladet): Da han kom til i sidste sæson, blev Patrick Pentz hurtigt en publikumfavorit i Brøndby IF. Han leverede store redninger og omfavnede hurtigt klubben.

Spoler vi frem til den igangværende sæson, har alt ikke været helt rosenrødt.

Den østrigske landsholdsmålmand fik kritik af blandt andre Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen tilbage i september, mens der i starten af oktober kun var to målmænd i Superligaen, der præsterede dårligere end ham, hvis man kigger på forskellen på mål imod og expected goals imod.

Kritikken er dog tilsyneladede gået Patrick Pentz’ næse fuldstændig forbi.

– Virkelig? Var der det?, udbryder Brøndby-keeperen og smiler, da Tipsbladet spørger ind til det efter torsdagens træning.

– Det er heldigt for mig, at jeg ikke kan snakke dansk. Jeg kan ikke læse det.

– Det var faktisk et problem, da jeg spillede i Østrig og i Tyskland. Der kunne man læse tingene. Her er det så rart, fordi jeg forstår ikke noget af det, der bliver skrevet. Det er så godt.

På det seneste har Patrick Pentz dog lignet den keeper, der i sidste sæson var en af Superligaens bedste. Han har nemlig leveret flere gode redninger mod FC København og FC Midtjylland.

At hans niveau er blevet bedre i de seneste uger i forhold til sæsonstarten, er han dog ikke enig i. 

– Nej, det vil jeg ikke sige. Helt generelt er vi ved at finde os selv igen, og det, vi arbejder med defensivt, bliver bedre og bedre, siger Patrick Pentz.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

‘Han er i en opadgående kurve’
Efter weekendens sejr over FC Midtjylland sagde cheftræner Jesper Sørensen dog, at Patrick Pentz var godt på vej i den rigtige retning.

– Patrick havde en svær start på sæsonen. Han havde ikke noget ferie stort set og kom tilbage fra EM, hvor der selvfølgelig var mange følelser, og der var sket meget. Det er jo kæmpe at spille for sit land.

– Han fik kun meget kort ferie og spillede mange kampe på kort tid. Det var lidt svært for ham, og hver gang der har været et break, har han været med landsholdet. Sidst fik vi heldigvis givet ham lidt ekstra tid.

– Han er kommet ind på et bedre spor og har hele tiden arbejdet hårdt med tingene og er selvfølgelig kommet godt med nu. Han har også lige manglet den der redning. Den var der mod FC København, hvor der var et afrettet skud til sidst, der gav point. Så han er i en opadgående kurve, og jeg synes, at vores defensiv ser meget stærk ud, sagde han efter sejren på MCH Arena.

Patrick Pentz og Brøndby IF har indkasseret blot to mål i deres seneste fem kampe – i de foregående fem indkasserede de 10 mål.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Stort Brøndby-boost

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

FC København – FC Nordsjælland

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

– Enten FCK eller også stopper han?

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Neestrup må undvære profil igen



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

FC København-boss reagerer på tilråb

Godt nyt – nu er han landet i København



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Danmark indleder med et brag mod Norge

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Derfor var Moukoko vraget

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Randers FC – Vejle Boldklub

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Snestorm kan udfordre OB

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’