BRØNDBY (Tipsbladet): Da han kom til i sidste sæson, blev Patrick Pentz hurtigt en publikumfavorit i Brøndby IF. Han leverede store redninger og omfavnede hurtigt klubben.
Spoler vi frem til den igangværende sæson, har alt ikke været helt rosenrødt.
Den østrigske landsholdsmålmand fik kritik af blandt andre Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen tilbage i september, mens der i starten af oktober kun var to målmænd i Superligaen, der præsterede dårligere end ham, hvis man kigger på forskellen på mål imod og expected goals imod.
Kritikken er dog tilsyneladede gået Patrick Pentz’ næse fuldstændig forbi.
– Virkelig? Var der det?, udbryder Brøndby-keeperen og smiler, da Tipsbladet spørger ind til det efter torsdagens træning.
– Det er heldigt for mig, at jeg ikke kan snakke dansk. Jeg kan ikke læse det.
– Det var faktisk et problem, da jeg spillede i Østrig og i Tyskland. Der kunne man læse tingene. Her er det så rart, fordi jeg forstår ikke noget af det, der bliver skrevet. Det er så godt.
På det seneste har Patrick Pentz dog lignet den keeper, der i sidste sæson var en af Superligaens bedste. Han har nemlig leveret flere gode redninger mod FC København og FC Midtjylland.
At hans niveau er blevet bedre i de seneste uger i forhold til sæsonstarten, er han dog ikke enig i.
– Nej, det vil jeg ikke sige. Helt generelt er vi ved at finde os selv igen, og det, vi arbejder med defensivt, bliver bedre og bedre, siger Patrick Pentz.
Artiklen fortsætter efter billedet…
‘Han er i en opadgående kurve’
Efter weekendens sejr over FC Midtjylland sagde cheftræner Jesper Sørensen dog, at Patrick Pentz var godt på vej i den rigtige retning.
– Patrick havde en svær start på sæsonen. Han havde ikke noget ferie stort set og kom tilbage fra EM, hvor der selvfølgelig var mange følelser, og der var sket meget. Det er jo kæmpe at spille for sit land.
– Han fik kun meget kort ferie og spillede mange kampe på kort tid. Det var lidt svært for ham, og hver gang der har været et break, har han været med landsholdet. Sidst fik vi heldigvis givet ham lidt ekstra tid.
– Han er kommet ind på et bedre spor og har hele tiden arbejdet hårdt med tingene og er selvfølgelig kommet godt med nu. Han har også lige manglet den der redning. Den var der mod FC København, hvor der var et afrettet skud til sidst, der gav point. Så han er i en opadgående kurve, og jeg synes, at vores defensiv ser meget stærk ud, sagde han efter sejren på MCH Arena.
Patrick Pentz og Brøndby IF har indkasseret blot to mål i deres seneste fem kampe – i de foregående fem indkasserede de 10 mål.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER