– Virkelig? Heldigt, at jeg ikke kan dansk!

Patrick Pentz glæder sig over, at han ikke kan dansk, efter at han tidligere på sæsonen fik noget kritik. Det kunne han nemlig ikke læse.



BRØNDBY (Tipsbladet): Da han kom til i sidste sæson, blev Patrick Pentz hurtigt en publikumfavorit i Brøndby IF. Han leverede store redninger og omfavnede hurtigt klubben.

Spoler vi frem til den igangværende sæson, har alt ikke været helt rosenrødt.

Den østrigske landsholdsmålmand fik kritik af blandt andre Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen tilbage i september, mens der i starten af oktober kun var to målmænd i Superligaen, der præsterede dårligere end ham, hvis man kigger på forskellen på mål imod og expected goals imod.

Kritikken er dog tilsyneladede gået Patrick Pentz’ næse fuldstændig forbi.

– Virkelig? Var der det?, udbryder Brøndby-keeperen og smiler, da Tipsbladet spørger ind til det efter torsdagens træning.

– Det er heldigt for mig, at jeg ikke kan snakke dansk. Jeg kan ikke læse det.

– Det var faktisk et problem, da jeg spillede i Østrig og i Tyskland. Der kunne man læse tingene. Her er det så rart, fordi jeg forstår ikke noget af det, der bliver skrevet. Det er så godt.

På det seneste har Patrick Pentz dog lignet den keeper, der i sidste sæson var en af Superligaens bedste. Han har nemlig leveret flere gode redninger mod FC København og FC Midtjylland.

At hans niveau er blevet bedre i de seneste uger i forhold til sæsonstarten, er han dog ikke enig i. 

– Nej, det vil jeg ikke sige. Helt generelt er vi ved at finde os selv igen, og det, vi arbejder med defensivt, bliver bedre og bedre, siger Patrick Pentz.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

‘Han er i en opadgående kurve’
Efter weekendens sejr over FC Midtjylland sagde cheftræner Jesper Sørensen dog, at Patrick Pentz var godt på vej i den rigtige retning.

– Patrick havde en svær start på sæsonen. Han havde ikke noget ferie stort set og kom tilbage fra EM, hvor der selvfølgelig var mange følelser, og der var sket meget. Det er jo kæmpe at spille for sit land.

– Han fik kun meget kort ferie og spillede mange kampe på kort tid. Det var lidt svært for ham, og hver gang der har været et break, har han været med landsholdet. Sidst fik vi heldigvis givet ham lidt ekstra tid.

– Han er kommet ind på et bedre spor og har hele tiden arbejdet hårdt med tingene og er selvfølgelig kommet godt med nu. Han har også lige manglet den der redning. Den var der mod FC København, hvor der var et afrettet skud til sidst, der gav point. Så han er i en opadgående kurve, og jeg synes, at vores defensiv ser meget stærk ud, sagde han efter sejren på MCH Arena.

Patrick Pentz og Brøndby IF har indkasseret blot to mål i deres seneste fem kampe – i de foregående fem indkasserede de 10 mål.





Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’


Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Aflyser pressemøde i Parken

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Superliga-profil får trænerlicens

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

AGF straffet med stor bøde

Chok i OB – siger op efter seks dage

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Landstræner uenig med Ronaldo

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

Brøndby-stjerne skadet

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Wolfsburg fyrer sportsdirektør

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

Clement Bischoff på tavlen

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Landsholdsprofil misser træning

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre