Efterårssæsonen 2022/2023 bliver en voldsom omgang for de danske Superliga-klubber. Særligt, hvis én eller flere af dem kvalificerer sig til et europæisk gruppespil.
VM i Qatar afvikles som bekendt som en vinterturnering med åbningskamp den 21. november, og det giver et voldsomt sammenpresset kampprogram i Superligaen, fordi efterårssæsonen skal være afviklet i ordentlig tid før VM.
Det bliver dog så snært, at efterårets sidste Superliga-runde afvikles blot otte dage inden VM-åbningskampen.
Næste sæson sparkes i gang den 17. juli, og frem til 13 november skal der afvikels 17 spillerunder i Superligaen. Dertil kommer alle de europæiske kvalifikationskampe og gruppespilskampe samt opgør i Sydbank Pokalen.
Champions League, Europa League og Conference-gruppespillet afvikles på under to måneder – til sammenligning blev de tre turneringer i indeværende sæson afviklet på tre måneder.
Det enormt travle kampprogram kan sagtens få stor betydning, vurderer Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.
– 17 spillerunder i Superligaen indtil anden weekend i november og kun otte dages forberedelse indtil begyndelsen på VM-slutrunden presser jo både Superliga-klubberne og landsholdet.
– For klubberne kommer det til at minde om coronasæsonen 2020/21, hvor man også spillede mange kampe på ekstremt kort tid, og for de danske klubber, der kommer i europæiske gruppespil, bliver det vanvittigt hektisk med seks gruppespilskampe på to måneder.
– Hvis vi siger, at mesterholdet kvalificerer sig til Champions League eller Europa Leagues gruppespil og samtidig skal spille et par kampe i pokalturneringen, når man op på 29 kampe på fire måneder. Det er måske ok, hvis man er Liverpool eller Bayern München og har en kæmpe trup, men det bliver vanvittigt hårdt for et Superliga-hold.
– Og for landsholdet udstiller det bare, hvor makabert og vildt det her VM i Qatar er. Man kan jo dårligt nok byde landstrænere og landsholdsspillere arbejdsforhold, hvor de kun har få dages forberedelse før en slutrunde, siger chefredaktør Troels Bager Thøgersen.
Efteråret 2022 byder på en enkelt landskampspause foruden VM-slutrunden.
LIVE
LIVE: Kæmpe nyhed for B.93
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
MEDIE
