Vognmand på kontrakt i Brøndby

Finn Jensen er klar for Brøndby IF. Vognmanden fra Himmerland skal i fremtiden sørge for transporten af Brøndbys fodboldspillere.



Finn Jensen, som ejer Als Taxa og Turistbusser, har skrevet kontrakt med Brøndby IF’s professionelle afdeling, som ud over SAS Liga-holdet også tæller 2. divisionsholdet.

Vognmanden skal i fremtiden stå for transporten af fodboldspillerne og skal tage turen fra Als til Brøndby, når spillerne skal transporteres til kamp – også om så det drejer sig om en tur fra Brøndby Stadion til lufthavnen i Kastrup.

I bussen er der kun plads til 34 mennesker, men så er der også fyldt godt på med eksklusivt udstyr, som blandt andet tæller et fadølsapparat, bageovn, ismaskine, mikroovn og masser af tv-skærme, der alle er koblet på en parabol-antenne, der sidder på taget.

Finn Jensen har tidligere kørt for Brøndby IF, men for en årrække siden købte klubben sin egen bus, som blev styret af en lokal vognmand. Den aftale er nu ophørt, og Finn Jensen har købt bussen og skaffet sig kontrakten med den tidligere mesterklub.

VIP-bussen kan på linje med Finn Jensens andre busser lejes, og selv tror vognmanden, at det kan blive et stort hit hos firmaer og større selskaber.

Og hvis det er SAS Liga-konkurrenterne fra AaB, som ringer og vil hyre en bus, er det nok tvivlsom, om det er Brøndbybussen der er bud efter.

– Men vi har da også en bus, der er rød og hvid, konstaterer Finn Jensen overfor Nordjyske Stiftstidende.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stort medie hylder AGF-profil

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe