FC København blev i sidste uge ramt af en decideret møgsag, da det kom ud, at Rodrigo Huescas er blevet tiltalt for vanvidskørsel, efter at mexicaneren på Kalvebod Brygge kørte med 111 km/t, selvom fartgrænsen var 50 km/t.
I det nyeste afsnit af Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ får Rodrigo Huescas derfor også en heftig opsang af Rajko Lekic, der er ‘rystet’ over historien.
– Jeg smiler lidt ad det, men jeg synes, at det er voldsomt, siger Rajko Lekic og fortsætter:
– Han kører 111 km/t et sted, hvor han må køre 50 km/t. Jeg synes, at det er helt grotesk. Og det jeg synes er endnu mere vildt er, at jeg ikke i min vildeste fantasi havde forestillet mig, at han ville starte inde (mod Randers FC, red.). Jeg havde heller ikke forestillet mig, at han ville være i truppen. Jeg havde tænkt, at Neestrup havde kørt ham over og sagt: ‘Det er fuldstændigt hjernedødt, det du har gjort. Du er rollemodel. Der er børn, der ser op til dig.’
Også FC Københavns håndtering af sagen er under al kritik, mener Rajko Lekic.
– Jeg synes, at FCK som klub har et ansvar. De skal vise: ‘Vi er mere end det. Det accepterer vi ikke.’ Så Huescas, der spiller en fin kamp og laver en fed assist i går, han skal straffes. Han ved godt, at det er en fejl, han har undskyldt, og alt det er fair nok, men der skal bare være en konsekvens, synes jeg, siger Rajko Lekic.
Rajko Lekic bliver herefter bakket op af vært David Boysen.
– Jeg tænkte præcis som dig. Jeg var faktisk inde og se FCK, og jeg tænkte: ‘Han kan da ikke starte inde? Er han overhovedet i truppen?’ Så finder vi ud af, at han er i truppen og også starter inde.
– Der havde jeg det sådan: ‘Kan vi se bort fra alt, fordi vi gerne vil have nogle resultater?’ Men det kan de åbenbart inde i FCK, det er ikke deres samvittighed, der præger deres beslutninger lige nu, det er helt sikkert, lød det fra David Boysen i studiet.
‘Han får en straf af det danske retsvæsen’
I et interview med TV 2 inden mandagens 1-0-sejr over Randers FC begrundede FC København-cheftræner Jacob Neestrup beslutningen om at lade Rodrigo Huescas starte inde.
– Jeg har gjort mig overvejelser sportsligt og er kommet frem til i samråd med Rodrigo, at han føler sig klar til at spille i dag. Han får en straf af det danske retsvæsen, som de styrer. Der er to dele af den her sag. Den ene er den her alvorssnak, der har været med Rodrigo, men der straffer retsvæsenet ham.
– Og så har der været det sportslige i forhold til ham og FC København. Kan en spiller, som er blevet ‘udstillet’ de sidste par dage, selvforskyldt, kan han levere en god præstation for FC København i dag, for det har vi brug for, og der er vurderingen, at det kan han godt, lød svaret her fra Jacob Nestrup.
Du kan lytte til ‘Trash Talk’ der hvor du plejer at lytte til dine podcasts.
Var det i orden, at Rodrigo Huescas startede inde mod Randers?
0 Votes
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
‘Det er ufatteligt imponerende’
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
TIPSBLADET SPECIAL