Voldsom kritik af FCK og Huescas: ‘Helt grotesk’

I Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ kommer Rajko Lekic og David Boysen med en hård kritik af Rodrigo Huescas og FCK’s beslutning om at lade mexicaneren starte inde mod Randers.



FC København blev i sidste uge ramt af en decideret møgsag, da det kom ud, at Rodrigo Huescas er blevet tiltalt for vanvidskørsel, efter at mexicaneren på Kalvebod Brygge kørte med 111 km/t, selvom fartgrænsen var 50 km/t.

I det nyeste afsnit af Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ får Rodrigo Huescas derfor også en heftig opsang af Rajko Lekic, der er ‘rystet’ over historien.

– Jeg smiler lidt ad det, men jeg synes, at det er voldsomt, siger Rajko Lekic og fortsætter:

– Han kører 111 km/t et sted, hvor han må køre 50 km/t. Jeg synes, at det er helt grotesk. Og det jeg synes er endnu mere vildt er, at jeg ikke i min vildeste fantasi havde forestillet mig, at han ville starte inde (mod Randers FC, red.). Jeg havde heller ikke forestillet mig, at han ville være i truppen. Jeg havde tænkt, at Neestrup havde kørt ham over og sagt: ‘Det er fuldstændigt hjernedødt, det du har gjort. Du er rollemodel. Der er børn, der ser op til dig.’

Også FC Københavns håndtering af sagen er under al kritik, mener Rajko Lekic.

– Jeg synes, at FCK som klub har et ansvar. De skal vise: ‘Vi er mere end det. Det accepterer vi ikke.’ Så Huescas, der spiller en fin kamp og laver en fed assist i går, han skal straffes. Han ved godt, at det er en fejl, han har undskyldt, og alt det er fair nok, men der skal bare være en konsekvens, synes jeg, siger Rajko Lekic.

Rajko Lekic bliver herefter bakket op af vært David Boysen.

– Jeg tænkte præcis som dig. Jeg var faktisk inde og se FCK, og jeg tænkte: ‘Han kan da ikke starte inde? Er han overhovedet i truppen?’ Så finder vi ud af, at han er i truppen og også starter inde.

– Der havde jeg det sådan: ‘Kan vi se bort fra alt, fordi vi gerne vil have nogle resultater?’ Men det kan de åbenbart inde i FCK, det er ikke deres samvittighed, der præger deres beslutninger lige nu, det er helt sikkert, lød det fra David Boysen i studiet.

‘Han får en straf af det danske retsvæsen’

I et interview med TV 2 inden mandagens 1-0-sejr over Randers FC begrundede FC København-cheftræner Jacob Neestrup beslutningen om at lade Rodrigo Huescas starte inde.

– Jeg har gjort mig overvejelser sportsligt og er kommet frem til i samråd med Rodrigo, at han føler sig klar til at spille i dag. Han får en straf af det danske retsvæsen, som de styrer. Der er to dele af den her sag. Den ene er den her alvorssnak, der har været med Rodrigo, men der straffer retsvæsenet ham.

– Og så har der været det sportslige i forhold til ham og FC København. Kan en spiller, som er blevet ‘udstillet’ de sidste par dage, selvforskyldt, kan han levere en god præstation for FC København i dag, for det har vi brug for, og der er vurderingen, at det kan han godt, lød svaret her fra Jacob Nestrup.

Du kan lytte til ‘Trash Talk’ der hvor du plejer at lytte til dine podcasts.

Var det i orden, at Rodrigo Huescas startede inde mod Randers?

  • Ja, han får sin straf af retsvæsenet
  • Nej, det sender et forkert signal
  • Ved ikke
  • Ja, han får sin straf af retsvæsenet
  • Nej, det sender et forkert signal
  • Ved ikke

0 Votes





LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub tæt på salg

Brøndby IF – Viborg FF

Kæmpe transfer under opsejling

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark



Optakt til mandagens Superliga-kamp mellem FC Midtjylland og AGF LIVE

Superliga-LIVE: Poulsen overrasker med start-11’er

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lyngby BK – AGF

Ingen klausul i FC København-aftale

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

FC Midtjylland – AC Horsens



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

FC Nordsjælland – Randers FC

Klar besked om AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Silkeborg IF – FC København

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!