FC København blev i sidste uge ramt af en decideret møgsag, da det kom ud, at Rodrigo Huescas er blevet tiltalt for vanvidskørsel, efter at mexicaneren på Kalvebod Brygge kørte med 111 km/t, selvom fartgrænsen var 50 km/t.
I det nyeste afsnit af Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ får Rodrigo Huescas derfor også en heftig opsang af Rajko Lekic, der er ‘rystet’ over historien.
– Jeg smiler lidt ad det, men jeg synes, at det er voldsomt, siger Rajko Lekic og fortsætter:
– Han kører 111 km/t et sted, hvor han må køre 50 km/t. Jeg synes, at det er helt grotesk. Og det jeg synes er endnu mere vildt er, at jeg ikke i min vildeste fantasi havde forestillet mig, at han ville starte inde (mod Randers FC, red.). Jeg havde heller ikke forestillet mig, at han ville være i truppen. Jeg havde tænkt, at Neestrup havde kørt ham over og sagt: ‘Det er fuldstændigt hjernedødt, det du har gjort. Du er rollemodel. Der er børn, der ser op til dig.’
Også FC Københavns håndtering af sagen er under al kritik, mener Rajko Lekic.
– Jeg synes, at FCK som klub har et ansvar. De skal vise: ‘Vi er mere end det. Det accepterer vi ikke.’ Så Huescas, der spiller en fin kamp og laver en fed assist i går, han skal straffes. Han ved godt, at det er en fejl, han har undskyldt, og alt det er fair nok, men der skal bare være en konsekvens, synes jeg, siger Rajko Lekic.
Rajko Lekic bliver herefter bakket op af vært David Boysen.
– Jeg tænkte præcis som dig. Jeg var faktisk inde og se FCK, og jeg tænkte: ‘Han kan da ikke starte inde? Er han overhovedet i truppen?’ Så finder vi ud af, at han er i truppen og også starter inde.
– Der havde jeg det sådan: ‘Kan vi se bort fra alt, fordi vi gerne vil have nogle resultater?’ Men det kan de åbenbart inde i FCK, det er ikke deres samvittighed, der præger deres beslutninger lige nu, det er helt sikkert, lød det fra David Boysen i studiet.
‘Han får en straf af det danske retsvæsen’
I et interview med TV 2 inden mandagens 1-0-sejr over Randers FC begrundede FC København-cheftræner Jacob Neestrup beslutningen om at lade Rodrigo Huescas starte inde.
– Jeg har gjort mig overvejelser sportsligt og er kommet frem til i samråd med Rodrigo, at han føler sig klar til at spille i dag. Han får en straf af det danske retsvæsen, som de styrer. Der er to dele af den her sag. Den ene er den her alvorssnak, der har været med Rodrigo, men der straffer retsvæsenet ham.
– Og så har der været det sportslige i forhold til ham og FC København. Kan en spiller, som er blevet ‘udstillet’ de sidste par dage, selvforskyldt, kan han levere en god præstation for FC København i dag, for det har vi brug for, og der er vurderingen, at det kan han godt, lød svaret her fra Jacob Nestrup.
Du kan lytte til ‘Trash Talk’ der hvor du plejer at lytte til dine podcasts.
Var det i orden, at Rodrigo Huescas startede inde mod Randers?
0 Votes
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
Moukoko vækker opsigt i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
Superliga-ekspert i svime over FCK
Færdig i Manchester City
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER