FC København blev i sidste uge ramt af en decideret møgsag, da det kom ud, at Rodrigo Huescas er blevet tiltalt for vanvidskørsel, efter at mexicaneren på Kalvebod Brygge kørte med 111 km/t, selvom fartgrænsen var 50 km/t.
I det nyeste afsnit af Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ får Rodrigo Huescas derfor også en heftig opsang af Rajko Lekic, der er ‘rystet’ over historien.
– Jeg smiler lidt ad det, men jeg synes, at det er voldsomt, siger Rajko Lekic og fortsætter:
– Han kører 111 km/t et sted, hvor han må køre 50 km/t. Jeg synes, at det er helt grotesk. Og det jeg synes er endnu mere vildt er, at jeg ikke i min vildeste fantasi havde forestillet mig, at han ville starte inde (mod Randers FC, red.). Jeg havde heller ikke forestillet mig, at han ville være i truppen. Jeg havde tænkt, at Neestrup havde kørt ham over og sagt: ‘Det er fuldstændigt hjernedødt, det du har gjort. Du er rollemodel. Der er børn, der ser op til dig.’
Også FC Københavns håndtering af sagen er under al kritik, mener Rajko Lekic.
– Jeg synes, at FCK som klub har et ansvar. De skal vise: ‘Vi er mere end det. Det accepterer vi ikke.’ Så Huescas, der spiller en fin kamp og laver en fed assist i går, han skal straffes. Han ved godt, at det er en fejl, han har undskyldt, og alt det er fair nok, men der skal bare være en konsekvens, synes jeg, siger Rajko Lekic.
Rajko Lekic bliver herefter bakket op af vært David Boysen.
– Jeg tænkte præcis som dig. Jeg var faktisk inde og se FCK, og jeg tænkte: ‘Han kan da ikke starte inde? Er han overhovedet i truppen?’ Så finder vi ud af, at han er i truppen og også starter inde.
– Der havde jeg det sådan: ‘Kan vi se bort fra alt, fordi vi gerne vil have nogle resultater?’ Men det kan de åbenbart inde i FCK, det er ikke deres samvittighed, der præger deres beslutninger lige nu, det er helt sikkert, lød det fra David Boysen i studiet.
‘Han får en straf af det danske retsvæsen’
I et interview med TV 2 inden mandagens 1-0-sejr over Randers FC begrundede FC København-cheftræner Jacob Neestrup beslutningen om at lade Rodrigo Huescas starte inde.
– Jeg har gjort mig overvejelser sportsligt og er kommet frem til i samråd med Rodrigo, at han føler sig klar til at spille i dag. Han får en straf af det danske retsvæsen, som de styrer. Der er to dele af den her sag. Den ene er den her alvorssnak, der har været med Rodrigo, men der straffer retsvæsenet ham.
– Og så har der været det sportslige i forhold til ham og FC København. Kan en spiller, som er blevet ‘udstillet’ de sidste par dage, selvforskyldt, kan han levere en god præstation for FC København i dag, for det har vi brug for, og der er vurderingen, at det kan han godt, lød svaret her fra Jacob Nestrup.
Du kan lytte til ‘Trash Talk’ der hvor du plejer at lytte til dine podcasts.
Var det i orden, at Rodrigo Huescas startede inde mod Randers?
0 Votes
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
OPTAKT
AGF – Viborg FF
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Neymar overvejer karrierestop
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
Real Madrid taber
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
Alexander Lind revser Superliga-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
OPTAKT
OB – FC København
TOPNYHED
Stort slag for FC København
NYHEDER
