LUNDTOFTE BOLDKLUB (Tipsbladet): Da Lyngby Boldklub den 3. november tabte til AGF på udebane, endte kampen med udvisninger til to lyngbygensere – nemlig venstre back Leon Klassen og assistenttræner Mikkel Beckmann.
Leon Klassen afsonede så sin karantænedag mod AaB og var udset til at være tilbage mod FC København søndag.
Men de planer blev ændret markant tidligere på ugen.
Mandag kunne Lyngby Boldklub meddele, at man 15 dage efter udvisningen var blevet informeret af Fodboldens Disciplinærinstans, at Leon Klassen idømmes en ekstra karantænedag og derfor ikke er med mod FCK.
I Lyngby vækker den lange behandlingsfrist undren.
Det fortalte fodboldchef Nicas Kjeldsen til klubbens hjemmeside, og over for Tipsbladet udtrykker cheftræner Morten Karlsen også uforståenhed over for forløbet.
– Nu læste jeg udtalelsen fra Disciplinærinstansen, som siger (i et interview med Bold, red.), at det i deres optik er inden for skiven, men jeg føler, at 15 dage er ekstremt lang tid til at komme frem til den beslutning, siger Morten Karlsen til Tipsbladet og tilføjer:
– Vi skal selvfølgelig holde os inden for fodboldens love og regler, og det ved spillerne og Leon også godt, så det animerer vi også vores spillere til, at de skal.
– Men det, vi ærgrer os over, er, at vores arbejdsbetingelser og forberedelser bliver forpurret. Og så kan det være, at de synes, at 15 dage er kort tid, og at vi har en hel uge, og så kan jeg stå som træner og smide det kort i skraldespanden igen og forberede noget andet.
– Jeg er egentlig ligeglad med, om de har meget på deres bord, for vi skal allesammen respektere hinanden, og det føler vi godt, at de kunne have gjort i forhold til Leon.
Lyngby Boldklub har brugt landskampspausen på at træne deres nye 4-3-3-formation og på at forberede sig på FC København-kampen, og det er nærliggende at tro, at man har forberedt sig med Leon Klassen som mulig starter.
– Der er flere lag i det. Der er selve forberedelsen til FCK-kampen. Det er, hvad det er, for han kunne også være blevet skadet. Men hele planlægningen omkring, hvad det bedste program for spilleren og holdet er også med i det.
– Jeg synes, det er en sag, der kunne være løst markant hurtigere og markant bedre. De har deres regler og sanktioner, som de kan og skal bruge, og det har de valgt at gøre. Det kunne i min optik sagtens være løst om onsdagen i samme uge (altså onsdag den 6. november, red.), siger Morten Karlsen.
Lyngby Boldklub gæster FC København søndag.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fyrer landstræner to måneder før VM
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Her spiller Lasse Schöne i dag
NYHEDER
Det er aldrig sket før
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
OB siger farvel til seks spillere
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
Nu klager FC Barcelona igen
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
– Han vinder Ballon d’Or!
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
Harry Maguire ryger i skammekrogen
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
EKSKLUSIVT