Superliga-træner ærgrer sig: ‘Ekstremt lang tid’

Lyngby Boldklub-træner Morten Karlsen ærgrer sig over, at klubbens venstre back Leon Klassen først blev idømt en ekstra karantænedag 15 dage efter sin udvisning.



LUNDTOFTE BOLDKLUB (Tipsbladet): Da Lyngby Boldklub den 3. november tabte til AGF på udebane, endte kampen med udvisninger til to lyngbygensere – nemlig venstre back Leon Klassen og assistenttræner Mikkel Beckmann.

Leon Klassen afsonede så sin karantænedag mod AaB og var udset til at være tilbage mod FC København søndag.

Men de planer blev ændret markant tidligere på ugen.

Mandag kunne Lyngby Boldklub meddele, at man 15 dage efter udvisningen var blevet informeret af Fodboldens Disciplinærinstans, at Leon Klassen idømmes en ekstra karantænedag og derfor ikke er med mod FCK.

I Lyngby vækker den lange behandlingsfrist undren.

Det fortalte fodboldchef Nicas Kjeldsen til klubbens hjemmeside, og over for Tipsbladet udtrykker cheftræner Morten Karlsen også uforståenhed over for forløbet.

– Nu læste jeg udtalelsen fra Disciplinærinstansen, som siger (i et interview med Bold, red.), at det i deres optik er inden for skiven, men jeg føler, at 15 dage er ekstremt lang tid til at komme frem til den beslutning, siger Morten Karlsen til Tipsbladet og tilføjer: 

– Vi skal selvfølgelig holde os inden for fodboldens love og regler, og det ved spillerne og Leon også godt, så det animerer vi også vores spillere til, at de skal.

– Men det, vi ærgrer os over, er, at vores arbejdsbetingelser og forberedelser bliver forpurret. Og så kan det være, at de synes, at 15 dage er kort tid, og at vi har en hel uge, og så kan jeg stå som træner og smide det kort i skraldespanden igen og forberede noget andet.

– Jeg er egentlig ligeglad med, om de har meget på deres bord, for vi skal allesammen respektere hinanden, og det føler vi godt, at de kunne have gjort i forhold til Leon.

Lyngby Boldklub har brugt landskampspausen på at træne deres nye 4-3-3-formation og på at forberede sig på FC København-kampen, og det er nærliggende at tro, at man har forberedt sig med Leon Klassen som mulig starter.

– Der er flere lag i det. Der er selve forberedelsen til FCK-kampen. Det er, hvad det er, for han kunne også være blevet skadet. Men hele planlægningen omkring, hvad det bedste program for spilleren og holdet er også med i det.

– Jeg synes, det er en sag, der kunne være løst markant hurtigere og markant bedre. De har deres regler og sanktioner, som de kan og skal bruge, og det har de valgt at gøre. Det kunne i min optik sagtens være løst om onsdagen i samme uge (altså onsdag den 6. november, red.), siger Morten Karlsen.

Lyngby Boldklub gæster FC København søndag.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Bombe på vej i Real Madrid?

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Morten Wieghorst stopper på landsholdet