Superliga-træner ærgrer sig: ‘Ekstremt lang tid’

Lyngby Boldklub-træner Morten Karlsen ærgrer sig over, at klubbens venstre back Leon Klassen først blev idømt en ekstra karantænedag 15 dage efter sin udvisning.



LUNDTOFTE BOLDKLUB (Tipsbladet): Da Lyngby Boldklub den 3. november tabte til AGF på udebane, endte kampen med udvisninger til to lyngbygensere – nemlig venstre back Leon Klassen og assistenttræner Mikkel Beckmann.

Leon Klassen afsonede så sin karantænedag mod AaB og var udset til at være tilbage mod FC København søndag.

Men de planer blev ændret markant tidligere på ugen.

Mandag kunne Lyngby Boldklub meddele, at man 15 dage efter udvisningen var blevet informeret af Fodboldens Disciplinærinstans, at Leon Klassen idømmes en ekstra karantænedag og derfor ikke er med mod FCK.

I Lyngby vækker den lange behandlingsfrist undren.

Det fortalte fodboldchef Nicas Kjeldsen til klubbens hjemmeside, og over for Tipsbladet udtrykker cheftræner Morten Karlsen også uforståenhed over for forløbet.

– Nu læste jeg udtalelsen fra Disciplinærinstansen, som siger (i et interview med Bold, red.), at det i deres optik er inden for skiven, men jeg føler, at 15 dage er ekstremt lang tid til at komme frem til den beslutning, siger Morten Karlsen til Tipsbladet og tilføjer: 

– Vi skal selvfølgelig holde os inden for fodboldens love og regler, og det ved spillerne og Leon også godt, så det animerer vi også vores spillere til, at de skal.

– Men det, vi ærgrer os over, er, at vores arbejdsbetingelser og forberedelser bliver forpurret. Og så kan det være, at de synes, at 15 dage er kort tid, og at vi har en hel uge, og så kan jeg stå som træner og smide det kort i skraldespanden igen og forberede noget andet.

– Jeg er egentlig ligeglad med, om de har meget på deres bord, for vi skal allesammen respektere hinanden, og det føler vi godt, at de kunne have gjort i forhold til Leon.

Lyngby Boldklub har brugt landskampspausen på at træne deres nye 4-3-3-formation og på at forberede sig på FC København-kampen, og det er nærliggende at tro, at man har forberedt sig med Leon Klassen som mulig starter.

– Der er flere lag i det. Der er selve forberedelsen til FCK-kampen. Det er, hvad det er, for han kunne også være blevet skadet. Men hele planlægningen omkring, hvad det bedste program for spilleren og holdet er også med i det.

– Jeg synes, det er en sag, der kunne være løst markant hurtigere og markant bedre. De har deres regler og sanktioner, som de kan og skal bruge, og det har de valgt at gøre. Det kunne i min optik sagtens være løst om onsdagen i samme uge (altså onsdag den 6. november, red.), siger Morten Karlsen.

Lyngby Boldklub gæster FC København søndag.





FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Sænker prisen mod Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Fem bud på David Nielsens afløser

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

10 spillere nægtet indrejse til USA



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

AGF tager pis på FC Midtjylland

Giver to spillere livstidskarantæne

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

FC København skriver kontrakt med juvel

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

David Nielsen har sagt op

Brian Riemer giver klar besked

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Vil have ham væk fra FC København

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

I forhandlinger med Nartey

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Mileta Rajovic i stor optur

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Paris Saint-Germain – Chelsea

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade