LUNDTOFTE BOLDKLUB (Tipsbladet): Da Lyngby Boldklub den 3. november tabte til AGF på udebane, endte kampen med udvisninger til to lyngbygensere – nemlig venstre back Leon Klassen og assistenttræner Mikkel Beckmann.
Leon Klassen afsonede så sin karantænedag mod AaB og var udset til at være tilbage mod FC København søndag.
Men de planer blev ændret markant tidligere på ugen.
Mandag kunne Lyngby Boldklub meddele, at man 15 dage efter udvisningen var blevet informeret af Fodboldens Disciplinærinstans, at Leon Klassen idømmes en ekstra karantænedag og derfor ikke er med mod FCK.
I Lyngby vækker den lange behandlingsfrist undren.
Det fortalte fodboldchef Nicas Kjeldsen til klubbens hjemmeside, og over for Tipsbladet udtrykker cheftræner Morten Karlsen også uforståenhed over for forløbet.
– Nu læste jeg udtalelsen fra Disciplinærinstansen, som siger (i et interview med Bold, red.), at det i deres optik er inden for skiven, men jeg føler, at 15 dage er ekstremt lang tid til at komme frem til den beslutning, siger Morten Karlsen til Tipsbladet og tilføjer:
– Vi skal selvfølgelig holde os inden for fodboldens love og regler, og det ved spillerne og Leon også godt, så det animerer vi også vores spillere til, at de skal.
– Men det, vi ærgrer os over, er, at vores arbejdsbetingelser og forberedelser bliver forpurret. Og så kan det være, at de synes, at 15 dage er kort tid, og at vi har en hel uge, og så kan jeg stå som træner og smide det kort i skraldespanden igen og forberede noget andet.
– Jeg er egentlig ligeglad med, om de har meget på deres bord, for vi skal allesammen respektere hinanden, og det føler vi godt, at de kunne have gjort i forhold til Leon.
Lyngby Boldklub har brugt landskampspausen på at træne deres nye 4-3-3-formation og på at forberede sig på FC København-kampen, og det er nærliggende at tro, at man har forberedt sig med Leon Klassen som mulig starter.
– Der er flere lag i det. Der er selve forberedelsen til FCK-kampen. Det er, hvad det er, for han kunne også være blevet skadet. Men hele planlægningen omkring, hvad det bedste program for spilleren og holdet er også med i det.
– Jeg synes, det er en sag, der kunne være løst markant hurtigere og markant bedre. De har deres regler og sanktioner, som de kan og skal bruge, og det har de valgt at gøre. Det kunne i min optik sagtens være løst om onsdagen i samme uge (altså onsdag den 6. november, red.), siger Morten Karlsen.
Lyngby Boldklub gæster FC København søndag.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
Interessen er eksploderet på grund af FC København
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
FC København-boss reagerer på tilråb
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
Arteta er utilfreds med disciplinen
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
Her er Danmarks Nations League-pulje!
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
NYHEDER
Afviser Anderlecht
Thomas Tuchel laver ny aftale
HELT VILDT