LUNDTOFTE BOLDKLUB (Tipsbladet): Da Lyngby Boldklub den 3. november tabte til AGF på udebane, endte kampen med udvisninger til to lyngbygensere – nemlig venstre back Leon Klassen og assistenttræner Mikkel Beckmann.
Leon Klassen afsonede så sin karantænedag mod AaB og var udset til at være tilbage mod FC København søndag.
Men de planer blev ændret markant tidligere på ugen.
Mandag kunne Lyngby Boldklub meddele, at man 15 dage efter udvisningen var blevet informeret af Fodboldens Disciplinærinstans, at Leon Klassen idømmes en ekstra karantænedag og derfor ikke er med mod FCK.
I Lyngby vækker den lange behandlingsfrist undren.
Det fortalte fodboldchef Nicas Kjeldsen til klubbens hjemmeside, og over for Tipsbladet udtrykker cheftræner Morten Karlsen også uforståenhed over for forløbet.
– Nu læste jeg udtalelsen fra Disciplinærinstansen, som siger (i et interview med Bold, red.), at det i deres optik er inden for skiven, men jeg føler, at 15 dage er ekstremt lang tid til at komme frem til den beslutning, siger Morten Karlsen til Tipsbladet og tilføjer:
– Vi skal selvfølgelig holde os inden for fodboldens love og regler, og det ved spillerne og Leon også godt, så det animerer vi også vores spillere til, at de skal.
– Men det, vi ærgrer os over, er, at vores arbejdsbetingelser og forberedelser bliver forpurret. Og så kan det være, at de synes, at 15 dage er kort tid, og at vi har en hel uge, og så kan jeg stå som træner og smide det kort i skraldespanden igen og forberede noget andet.
– Jeg er egentlig ligeglad med, om de har meget på deres bord, for vi skal allesammen respektere hinanden, og det føler vi godt, at de kunne have gjort i forhold til Leon.
Lyngby Boldklub har brugt landskampspausen på at træne deres nye 4-3-3-formation og på at forberede sig på FC København-kampen, og det er nærliggende at tro, at man har forberedt sig med Leon Klassen som mulig starter.
– Der er flere lag i det. Der er selve forberedelsen til FCK-kampen. Det er, hvad det er, for han kunne også være blevet skadet. Men hele planlægningen omkring, hvad det bedste program for spilleren og holdet er også med i det.
– Jeg synes, det er en sag, der kunne være løst markant hurtigere og markant bedre. De har deres regler og sanktioner, som de kan og skal bruge, og det har de valgt at gøre. Det kunne i min optik sagtens være løst om onsdagen i samme uge (altså onsdag den 6. november, red.), siger Morten Karlsen.
Lyngby Boldklub gæster FC København søndag.
LIVE
LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent