Viktor Fischer er på papiret én af de største profiler i FC København, men offensivspilleren er bænket fra start, når løverne søndag møder FC Midtjylland i en uhyre vigtig topkamp i Parken.
FCK-træner Jess Thorup har valgt en midtbane med Jens Stage, Carlos Zeca og Lukas Lerager, mens Rasmus Falk er skubbet frem i et tremandsangreb, og dermed er Fischer blevet ofret på taktikkens alter.
Det forklarer Thorup.
– Vi har spillet et par gange mod FC Midtjylland, og vi kender deres forcer – det er blandt andet energi, power, duelspil og andenbolde. Det skal vi kunne matche, så jeg tror, at det hold, der får sat sig på spillet centralt i banen, får momentum og har størst chance for at vinde. Og der har jeg altså bare tre spillere med sort bælte i Lerager, Stage og Zeca, siger FCK-træneren til 3+ og tilføjer om bænkede Viktor Fischer:
– Jeg har rigtig mange dygtige offensivspillere. Jeg er nødt til at gå lidt med mavefornemmelsen, med hvem der ser skarpest ud, hvordan jeg ser kampbilledet, og hvordan jeg ser slutningen af kampen. Der skal vi kunne ændre momentum, og der har vi Viktor Fischer, vi har Bundu, vi har Pep Biel og Kaufmann. Vi har rigtig meget at skyde med. Vi vil ikke kun være stærke i den første time, vi vil også være stærke i den sidste halve time.
Mathias “Zanka” Jørgensen afsoner karantæne mod FC Midtjylland, og mange havde ventet at se Andreas Bjelland som afløser. I stedet har Jess Thorup valgt at placere tilbagevendte Nicolai Boilesen i midterforsvaret, mens unge Victor Kristiansen igen får chancen på venstre back.
– Jeg synes jo, at Boilesen var én af grundstenene i vores gode periode tilbage i december. Samtidig synes jeg, at Victor har spillet et par fornuftige kampe ude på backen. Derfor prøver jeg at arbejde videre på, hvor hans overligger er henne, lyder det fra Thorup.
I opgøret mellem FC København og FC Midtjylland er det desuden værd at bemærke, at Kamil Wilczek er blevet sorteret helt ud af truppen og derfor end ikke er med på bænken.
Der er kickoff klokken 18.00.

Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

Holger Rune og Europa får stryg

Tadej Pogacar reagerer på kæmpe nedtur

Dansk superstjerne i VIP-loungen i Barcelona-sejr

Skuffelse for Eriksen i debut

United nægtede transferpakke til 1,1 milliarder

‘Ved at brække mig over den arrogance’

– Eriksen har skrevet under det forkerte sted

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Brøndby-profil: ‘Han smider sig!’

Rædselsfuld dag for Holger Rune og Europa

Frank i svime: – Han er en af verdens bedste

Medier fælder dom over Dorgu efter Man Utd-triumf

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Thomas Frank jubler: Han var exceptionel

‘Det var aldrig sket i Champions League’

Leverkusen-boss taler ud om Erik ten Hag-fyring

Endelig – første gang i fem måneder

Konen holder med AGF: – ‘Hold kæft, Alves’

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Solgt for 150 millioner: Revser tid i Danmark

Kæk Christian Eriksen: Jeg skrev til legenden

Sådan fik Højlund besked om Manchester United-exit

– Det var outstanding, FCK!

Nu prøvetræner kæresten i samme klub

Mareridtskamp af FC København-stjerne

‘I elsker det jo – I skal ikke brokke jer’

Kasper Dolberg afslører ‘usædvanlig’ hobby

Rodrigo Huescas vækker opsigt i Champions League

David Nielsen: – Det er et helvede

Forlanger undskyldning efter transferbombe

Drama i Real Madrid? ‘Alt gik galt i sommer’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Thomas Frank og Tottenham i comeback

Jan Mølby revser: ‘Latterligt!’

Lyngby stryger til tops efter trænerskifte

Niels Frederiksen jubler: Han er et klubikon!

Stikker til FC København-ledelsen

– Alle kender Brøndby

Blæst bagover af dansk stjerne

Skidt, Holger Rune!

Viborg-spillers familie kom grædende ned på banen

– Vi havde ikke fået den bedste udgave af Dolberg

Medier blæst bagover af Liverpool-stjerne

Premier League-fyring på vej?

Nedtur: Dolberg skadet i comeback

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

De Bruyne sparker Pisatårn endnu skævere

VAR-drama og straffespark: AGF på førstepladsen

Kæmpe magtdemonstration

EM-guld: Kæmpe dansk magtdemonstration

Farligt vejr truer – brag udsat

Bizar sag i Norge: Jeg var bare på joggingtur

VM-form: Mattias Skjelmose med fint resultat
