Rasende liga vil klage efter landsholds coronaudbrud

16 spillere fra Uruguays landsholdstrup er smittet med coronavirus. Den spanske liga vil klage til Fifa.



Fredag blev Diego Godin den 16. spiller fra Uruguays landsholdstrup, der er konstateret smittet med covid-19, efter at han vendte tilbage til sin italienske klub, Cagliari, fra landsholdsopgaver i Sydamerika.

De mange smittetilfælde skaber vrede både i hjemlandet og i Europa.

Sundhedsministeriet i Uruguay har givet landets fodboldforbund en bøde på 15.000 dollar for ikke at overholde covid-19-sundhedsprotokoller efter det massive udbrud af smitte, der skete, mens landsholdet var samlet til to VM-kvalifikationskampe.

Og den spanske storklub Atlético Madrid er rasende, fordi to af dens spillere er blandt de mange smittede.

Angriberen Luiz Suarez måtte sidde over, da Uruguay tirsdag hjemme tabte 0-2 til Brasilien i den sydamerikanske kvalifikationsgruppe, og Suarez er sammen med landsmanden Lucas Torreira heller ikke til rådighed, når Atlético Madrid lørdag møder FC Barcelona.

Atlético Madrids præsident, Enrique Cerez, kritiserer fodboldforbundet i Uruguay for at have haft en alt for afslappet indstilling til smitterisikoen.

– De blev ikke testet, siger han til radiostationen Cadena Ser om landsholdsspillerne og tilføjer, at i Spanien, “overvåger vi dem både før og efter en kamp og træning”.

Ifølge radiostationen planlægger den spanske ligaorganisation at indgive en klage til Det Internationale Fodboldforbund, Fifa.

Uruguays sundhedsminister, Daniel Salinas, er oprørt over et foto, der er lagt ud på sociale medier, hvor ni spillere er samlet til en grillfest. Fem af dem er siden blevet testet positive.

– Der har været en mangel på omhu, siger ministeren.

/ritzau/AFP







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Brøndby tæt på ny forstærkning

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Supercomputer: De kommer i VM-finalen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Spændende transfermelding om Maxsø

Transferbombe i Manchester United

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Er han løsningen i AGF?

Derfor trækker FC København-transfer ud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det var verdens undergang’

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Begejstret for Jacob Neestrup

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Maxsø træner med i Brøndby

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent