Rasende liga vil klage efter landsholds coronaudbrud

16 spillere fra Uruguays landsholdstrup er smittet med coronavirus. Den spanske liga vil klage til Fifa.



Fredag blev Diego Godin den 16. spiller fra Uruguays landsholdstrup, der er konstateret smittet med covid-19, efter at han vendte tilbage til sin italienske klub, Cagliari, fra landsholdsopgaver i Sydamerika.

De mange smittetilfælde skaber vrede både i hjemlandet og i Europa.

Sundhedsministeriet i Uruguay har givet landets fodboldforbund en bøde på 15.000 dollar for ikke at overholde covid-19-sundhedsprotokoller efter det massive udbrud af smitte, der skete, mens landsholdet var samlet til to VM-kvalifikationskampe.

Og den spanske storklub Atlético Madrid er rasende, fordi to af dens spillere er blandt de mange smittede.

Angriberen Luiz Suarez måtte sidde over, da Uruguay tirsdag hjemme tabte 0-2 til Brasilien i den sydamerikanske kvalifikationsgruppe, og Suarez er sammen med landsmanden Lucas Torreira heller ikke til rådighed, når Atlético Madrid lørdag møder FC Barcelona.

Atlético Madrids præsident, Enrique Cerez, kritiserer fodboldforbundet i Uruguay for at have haft en alt for afslappet indstilling til smitterisikoen.

– De blev ikke testet, siger han til radiostationen Cadena Ser om landsholdsspillerne og tilføjer, at i Spanien, “overvåger vi dem både før og efter en kamp og træning”.

Ifølge radiostationen planlægger den spanske ligaorganisation at indgive en klage til Det Internationale Fodboldforbund, Fifa.

Uruguays sundhedsminister, Daniel Salinas, er oprørt over et foto, der er lagt ud på sociale medier, hvor ni spillere er samlet til en grillfest. Fem af dem er siden blevet testet positive.

– Der har været en mangel på omhu, siger ministeren.

/ritzau/AFP





LIVE: Nu bekræfter han




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Lewandowski forlader FC Barcelona

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Ny offensiv transfer i FCN?

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

FC København – Randers FC

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Chelsea – Manchester City

Manchester United – Nottingham Forest

De overvejer Christian Eriksen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten