Mandag aften scorede Theo Walcott sit første mål for Southampton i 15 år.
Den tidligere engelske landsholdsspiller bragte holdet foran i udekampen mod Wolverhampton i Premier League, men Walcott og co. måtte rejse til sydkysten med et enkelt point efter 1-1.
Dermed glippede gæsterne muligheden for at rykke op på ligaens tredjeplads, men ligger i stedet nummer fem. Wolverhampton ligger nummer ni.
Landsholdsspilleren Jannik Vestergaard startede inde i Southamptons forsvar og spillede hele kampen.
Han og holdkammeraterne var oppe imod et af ligaens målfattige mandskaber, men gennem store dele af kampen skabte Wolverhampton farlige situationer. Det blev dog ved en enkelt scoring til hjemmeholdet.
Kampens målkonto blev åbnet i det 58. minut, da Theo Walcott kom først på et indlæg på bageste stolpe og ikke kunne undgå at lave sit første Southampton-mål siden december 2005.
Den væsentligste del af forklaringen på 31-årige Walcotts lange målpause for Southampton er, at han i 2006 skiftede til Arsenal og siden Everton, før han i oktober i år vendte tilbage til Southampton på en lejeaftale.
Hans mål var dog ikke nok til en sejr, da Wolverhampton med et kvarter tilbage af kampen fortjent fik udlignet.
Pedro Neto var manden bag 1-1-målet, da han fulgte op på en ripost efter et stolpeskud. Wolverhampton fik bolden i mål en gang mere, men målet blev korrekt annulleret for offside.
Tidligere mandag hentede Burnley sæsonens første sejr. Det skete på eget græs, hvor Crystal Palace blev slået med 1-0.
Chris Wood blev matchvinder med et mål i det ottende minut, da bolden dumpede ned foran newzealænderen i straffesparksfeltet. Med sejren rykker Burnley akkurat op over nedrykningsstregen, mens Crystal Palace er en del af ligaens brede midterfelt.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
FIFA straffer Benfica-spiller hårdt
OPTAKT
Manchester City – Brentford
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
