Mandag aften scorede Theo Walcott sit første mål for Southampton i 15 år.
Den tidligere engelske landsholdsspiller bragte holdet foran i udekampen mod Wolverhampton i Premier League, men Walcott og co. måtte rejse til sydkysten med et enkelt point efter 1-1.
Dermed glippede gæsterne muligheden for at rykke op på ligaens tredjeplads, men ligger i stedet nummer fem. Wolverhampton ligger nummer ni.
Landsholdsspilleren Jannik Vestergaard startede inde i Southamptons forsvar og spillede hele kampen.
Han og holdkammeraterne var oppe imod et af ligaens målfattige mandskaber, men gennem store dele af kampen skabte Wolverhampton farlige situationer. Det blev dog ved en enkelt scoring til hjemmeholdet.
Kampens målkonto blev åbnet i det 58. minut, da Theo Walcott kom først på et indlæg på bageste stolpe og ikke kunne undgå at lave sit første Southampton-mål siden december 2005.
Den væsentligste del af forklaringen på 31-årige Walcotts lange målpause for Southampton er, at han i 2006 skiftede til Arsenal og siden Everton, før han i oktober i år vendte tilbage til Southampton på en lejeaftale.
Hans mål var dog ikke nok til en sejr, da Wolverhampton med et kvarter tilbage af kampen fortjent fik udlignet.
Pedro Neto var manden bag 1-1-målet, da han fulgte op på en ripost efter et stolpeskud. Wolverhampton fik bolden i mål en gang mere, men målet blev korrekt annulleret for offside.
Tidligere mandag hentede Burnley sæsonens første sejr. Det skete på eget græs, hvor Crystal Palace blev slået med 1-0.
Chris Wood blev matchvinder med et mål i det ottende minut, da bolden dumpede ned foran newzealænderen i straffesparksfeltet. Med sejren rykker Burnley akkurat op over nedrykningsstregen, mens Crystal Palace er en del af ligaens brede midterfelt.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
OPTAKT
