Daniel Wass tager bladet fra munden.
Den store Brøndby-profil har ikke snakket med pressen, siden Jesper Sørensen valgte, at Jacob Rasmussen og Patrick Pentz skulle være henholdsvis anfører og viceanfører. En beslutning, der kom bag på mange.
Til Viaplay har Jesper Sørensen tidligere fortalt, at det har været Daniel Wass’ ønske ikke at snakke med pressen, men det passede ikke helt.
I et stort interview med Viaplay slår Daniel Wass nu fast, at det ikke var hans egen beslutning.
– Jeg har ikke nægtet at snakke med pressen. Det er en ting mellem mig og Brøndby, og vi har valgt, at det skal være nu. Jeg har ikke nægtet det. Så er der måske sket nogle ting og sagt nogle ting, som måske ikke var det, der lige skulle meldes ud, men jeg har ikke nægtet at snakke med pressen, og jeg har også godt set, at der har været skrevet en masse ting, men jeg vil bare sige, at jeg ikke har nægtet det, siger Daniel Wass til Viaplay.
Det har ikke været sjovt periode for Wass, som der er blevet skrevet og snakket meget om i medierne.
– Det har selvfølgelig gjort mig ked af det. Jeg er også en mand, der har nogle følelser, så jeg synes selvfølgelig ikke, det er sjovt, at folk begynder at spekulere i ting, de ikke ved noget om og skrive ting som om, de ved nogle ting. Det gør mig en lille smule ked af det, siger Wass til Viaplay.
I interviewet forklarer Daniel Wass også, hvorfor han er blevet så skuffet over Jesper Sørensens beslutning.
– Det er klart, at Brøndby er en klub, der fylder utroligt meget for mig, og det er en klub, jeg lever rigtig meget for og vil det bedste, så selvfølgelig ville jeg gerne have været anfører. Det er klart. Jeg vil også ærligt indrømme, at jeg ikke havde set den komme. Også i og med at jeg havde været anfører i otte kampe inden. Så det var hårdt, men jeg kan sagtens være en leder uden anførerbindet, og jeg støtter Jacob 100 procent. Jacob er en fantastisk fyr, og han er en stor leder på holdet. Men jeg er mere ked af måden, det er gjort på.
– Jesper traf en beslutning, og det er helt fair, for det er ham, der er chefen, og det respekterer jeg 100 procent. Jeg er bare ked af måden, det er gjort på, siger Wass, der ikke vil komme ind på, hvad der skete:
– Det er en ting mellem mig og Jesper, men den kom lidt sent, og det gjorde mig ked af det, i og med jeg også havde været anfører i kampene inden, og jeg havde ikke set den komme. Men jeg er også professionel, og jeg vil klubben det bedste, fortæller Wass.
’Ingen magtkamp’
Mange har spået i, at der kunne foregå en magtkamp mellem Daniel Wass og Jesper Sørensen, men den lukker han helt i.
– Der er blevet skrevet rigtig meget om mig som person, og derfor er det også vigtigt for mig at sige, at der ikke er nogen magtkamp mellem mig og nogle personer, for jeg har slet ikke noget at sige. Jeg er den, jeg er, og jeg ved godt, at jeg har et stort navn her i klubben og Superligaen, og derfor er det måske også sjovere for jer at skrive om mig, men jeg er, den jeg er, siger Wass.
Midtbanespilleren slår desuden fast, at han har det godt med træner Jesper Sørensen, men at der, lige nu, ikke er nogen dialog om at forlænge hans kontrakt, der udløber næste sommer.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
Thomas Frank og co. skuffer på ny
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
EKSKLUSIVT