Wass stikker til eksperter: De synes, det er sjovt

Daniel Wass sender en lille hilsen til landets mange fodboldeksperter efter sejren over FC København i Parken.



Tipsbladet i Parken

Den var der ikke ret mange, der havde set komme!

Brøndby IF var voldsomt undertippede i Parken mod FC København, men de blå-gule tog en imponerende skalp og vandt 1-0 i nationalarenaen. 

For blot syv dage siden lignede Brøndby-mandskabet et hold på randen af sammenbrud, da man tabte 0-4 på hjemmebane til Randers FC, og det fik i ugens løb diskussionen om blandt andre Jesper Sørensen til at blusse op. 

Søndag leverede Brøndby så et hold-kæft-bolsje til de værste kritikere med en meriterende sejr i Parken.

– Der er mange eksperter, der skyder os i øst og vest og synes, det er sjovt at svine os til, men vi ved, hvad vi står for, siger Daniel Wass og tilføjer:

– Den ene dag siger de det ene, og den næste dag siger de noget andet. Sådan er det i Brøndby. Man skal høre meget, når det går dårligt, og når det går godt, hører man ikke rigtig noget.

Mod FC København var Brøndby gået over til at spille med tre stoppere, og det gav altså pote i første forsøg.

– Vi lavede lidt om i opstillingen for at stå bedre defensivt, og vi gjorde det godt. For jer (pressen, red.) var det måske en overraskelse, men ikke for os. Vi ved, hvad vi kan, og jeg synes ikke, FCK havde det helt store. Vi har til gengæld mange chancer, og det er ikke for sjov, at deres målmand bliver kåret som man of the match. VI havde en god fornemmelse og kom med en god træningsuge i benene. Vi er glade og stolte – især efter hvad vi kom fra i sidste weekend, siger Wass.

Brøndby IF er stadig på sjettepladsen i Superligaen, men nu er der kun fire point op til Randers FC på femtepladsen. 






Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej




LIVE

LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stort medie hylder AGF-profil



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

FC Midtjylland henter ny back

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Massiv kritik efter skandaløse scener

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso