Watford og Bournemouth rykker ned efter drama i sidste spillerunde

Det ender med, at det bliver Watford og Bournemouth, der tager turen med Norwich ned i The Championship.



Premier League-sæsonens sidste spillerunde blev afviklet i dag, hvor årets nedrykkere langt fra var fundet op til kampen.

Norwich var allerede nede, mens Bournemouth lå som nummer 19 med 31 point, mens Watford var 18’er og Aston Villa på 17. pladsen – begge med 34 point. Bournemouth var på besøg hos Everton, Watford hos Arsenal, mens Aston Villa skulle sikre deres overlevelse på udebane mod West Ham.

Skruer vi 45 minutter frem var alt stadig tåkrummende åbent – i hvert fald for to af klubberne. Watford var bagud 3-1 ved pausen mod Arsenal, og med en dårligere målscore, lignede de dermed sikre nedrykkere, mens der var hård kamp mellem de to sidste kandidater.

Et overtidsmål af Dominic Solanke havde nemlig sendt The Cherries til pause med en 2-1 føring på Goodison Park, hvilket betød, at Bournemouth blot manglede et enkelt West Ham-mål i deres 0-0 gyser for, at Aston Villa ville overtage Bournemouths 18. plads.

I så fald ville Aston Villa rykke ned med ÉT enkelt mål, såfremt Bournemouth kunne holde på deres føring. 

Det gjaldt hurtigt også Watford, der i det 66. minuthavdet  kæmpet sig tilbage fra 3-0 til 3-2 mod Arsenal, hvilket betød, at de pludselig igen var med i kampen om overlevelse. En udligning mod Arsenal ville nemlig sende Watford op over stregen med lige så mange point – men med en et måls dårligere målscore end Aston Villa.

Næste opdatering faldt i det 80. minut, hvor Bournemouth udbyggede deres føring til 3-1, hvilket betød, at de nu stort set med sikkerhed kun manglede ét West Ham-mål fra overlevelse. Aston Villa det modsatte. Ydermere måtte Watford ikke score.

Og så. Ligesom både Watford og Bournemouths lid til overlevelse på hver sin måde lå hos Aston Villa, tog sidstnævnte sagen i egen hånd. 1-0 lød meldingen fra London. Talismanden Jack Grealish havde i det 84. minut sikret The Villas overlevelse i sin måske sidste kamp for klubben.

I hvert fald var det, hvad man troede, for to minutter senere var der igen nyt fra West Ham, hvor ukrainske Yarmolenko havde udlignet, og situationen var nu den samme som før med i alt otte minutter igen.

Mere skete der dog ikke. Bournemouth vandt forgæves, mens Watford ligeledes var marginaler fra en historisk løsrivelse fra nedrykningspladserne. De rykker begge ned i The Championship med 34 point i bagagen, mens Aston Villa bliver en sæson mere som resultat af deres 35 indsamlede point.

Oversigt over aftenens 10 kampe:

Arsenal v Watford – 3-2

Burnley v Brighton – 1-2

Chelsea v Wolves – 2-0

Crystal Palace v Tottenham – 1-1

Everton v Bournemouth – 1-3

Leicester v Manchester United – 0-2

Manchester City v Norwich – 5-0

Newcastle v Liverpool – 1-3

Southampton v Sheffield United – 3-1

West Ham v Aston Villa – 1-1







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

FCM-flop i chokskifte

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Sur Zorniger med opsang til Ejdum



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Forhandler med Jannik Vestergaard

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Åbner for flere Brøndby-salg

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

PSG meldes enig med Barca-profil

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Tæt på aftale med Jürgen Klopp



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

‘Et kæmpestort skifte’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Grønbæk åbner op om ‘sindssygt svær periode’

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’