Wendt fortid i FCK om senest et år

Oscar Wendt har kontrakt med FC København frem til næste sommer. Men den svenske back kan have spillet sin sidste kamp for mestrene allerede nu. Massiv interesse for FCK’eren.



Skriverierne om interessen for Oscar Wendt har været massiv de sidste godt to år. Klubber som Mönchengladbach, Siena, Juventus, Totetenham, West Ham, Genoa, Werder Bremen, Hoffenheim, Hamburger SV og senest AEK Athen har alle været meldt interesserede i FC Københavns venstre back.

Wendt spiller dog stadig i FCK og har et år tilbage af kontrakten med de danske mestre. Men den 24-årige svensker er klar til at tage det næste skridt. Det mener Wendts agent, Niclas Jensen.

– Han er en dygtig spiller, der har potentiale til at udvikle sig endnu mere. Han har gennemgået en god udvikling i FCK, og nu er næste skridt at komme videre til en ny klub, blive endnu bedre og spille fast for Sveriges landshold. Spørgsmålet er så, om klubskiftet kommer nu eller om et år. Det må tiden vise. Men hans ambitioner peger i retning af, at han har skrevet sin sidste kontrakt med FC København, siger Niclas Jensen til tipsbladet.dk.

Massiv interesse
Agenten mærker da også en enorm interesse for Oscar Wendt fra alle afkroge af Europa, og Jensen mener, at Wendt har bevist, at han har niveauet til at komme til én af de helt store klubber.

Der er rigtig rigtig stor interesse for Oscar, og interessen kommer mange steder fra. Tit og ofte er der mange interesserede, mens det i færre tilfælde udmønter sig i noget konkret, og det er ikke så mange, vi har været i konkrete forhandlinger med. Men spørgsmålet er også, hvad FCK vil. Der venter dem nogle spændende udfordringer den kommende tid, som Oscar umiddelbart er en del af. Men det kan gå stærkt i fodbold, og andre gange bliver tingene trukket lidt i langdrag, siger Jensen.

Førstevalg fra dag ét
Da Oscar Wendt kom til FCK i 2006 var han et ungt ubeskrevet blad, der i første omgang var reserve for norske André Bergdølmo og senere for netop Niclas Jensen, men næste gang han skifter klub, skal han være førstevalg fra start.

– Alle spillere vil spille fra start. Det er logisk. Det er Oscar selv og jeg også opmærksomme på. Derfor handler det om at forberede sig så godt som muligt og træffe det helt rigtige valg, for skal han skifte, så skal det også være et sted, hvor han passer ind og føler, at klubben rigtig gerne vil have ham, siger Niclas Jensen.

Oscar Wendt har foreløbig spillet 109 Superligakampe for FC København og ni landskampe for det svenske landshold, hvor han primært kæmper med Behrang Safari om pladsen på venstre back.





Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Stort medie hylder AGF-profil

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet