Wendt nærmer sig tysk traditionsklub

Mere og mere tyder på, at Oscar Wendts næste klub bliver traditionsklubben Borussia Mönchengladbach.



FC Københavns venstre back, Oscar Wendt, fik stående applaus fra publikum i Parken, da han i søndags blev taget ud i sin sidste kamp for den danske mesterklub. Wendts kontrakt med FCK udløber om en lille måned, og så skal han finde sig et nyt sted at spille.

Men hvor? Det har været det store spørgsmåltegn i de seneste måneder. Den svenske landsholdsspillerhar været sat i forbindelse med alt fra FC Barcelona til Sporting Lissabon, men nu tyder meget på, at han har fundet sin nye klub. Oscar Wendt, der i øjeblikket er til landsholdssamling med Sverige, ligner en kommende spiller i den tyske klub Borussia Mönchengladbach.

– Når landsholdssamlingen er overstået, tager det vel en dag eller to, inden jeg har styr på min fremtid, siger Wendt til Aftonbladet.

– De (Borussia Mönchengladbach, red.) har en stor interesse i mig. De har kontaktet min agent og snakket med ham. Det er en af de klubber, som jeg bestemt synes godt om at skifte til. Det er en klub, som er attraktiv for mange, fortsætter den svenske FCK-back.

Borussia Mönchengladbach, der var en europæisk storklub i 1970’erne, sluttede som nummer 16 i Bundesligaen i denne sæson. Klubben reddede sig endnu en sæson i den bedste tyske række ved at slå Bochum over to play off-kampe.







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Bayern München lurer på choktransfer

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

José Mourinho vil have dansk stjerne

UEFA med vild ændring

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: De er færdige i Randers

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tiden er ved at rinde ud

Snart sker det