Wendt nærmer sig tysk traditionsklub

Mere og mere tyder på, at Oscar Wendts næste klub bliver traditionsklubben Borussia Mönchengladbach.



FC Københavns venstre back, Oscar Wendt, fik stående applaus fra publikum i Parken, da han i søndags blev taget ud i sin sidste kamp for den danske mesterklub. Wendts kontrakt med FCK udløber om en lille måned, og så skal han finde sig et nyt sted at spille.

Men hvor? Det har været det store spørgsmåltegn i de seneste måneder. Den svenske landsholdsspillerhar været sat i forbindelse med alt fra FC Barcelona til Sporting Lissabon, men nu tyder meget på, at han har fundet sin nye klub. Oscar Wendt, der i øjeblikket er til landsholdssamling med Sverige, ligner en kommende spiller i den tyske klub Borussia Mönchengladbach.

– Når landsholdssamlingen er overstået, tager det vel en dag eller to, inden jeg har styr på min fremtid, siger Wendt til Aftonbladet.

– De (Borussia Mönchengladbach, red.) har en stor interesse i mig. De har kontaktet min agent og snakket med ham. Det er en af de klubber, som jeg bestemt synes godt om at skifte til. Det er en klub, som er attraktiv for mange, fortsætter den svenske FCK-back.

Borussia Mönchengladbach, der var en europæisk storklub i 1970’erne, sluttede som nummer 16 i Bundesligaen i denne sæson. Klubben reddede sig endnu en sæson i den bedste tyske række ved at slå Bochum over to play off-kampe.







LIVE

VM-LIVE: Kan blive en bananskrald

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her er FCM’s Europa League-modstander

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK-boss roser varm bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rangerer AGF over Lech Poznan

England – Kroatien

Portugal – DR Congo

Får afvist bud på dansk profil

De lurer på Kjærgaard

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Brøndby henter keeper – her er planen

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

TransferLIVE: Koster 900 millioner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Tjekkiet – Sydafrika