Wendt nærmer sig tysk traditionsklub

Mere og mere tyder på, at Oscar Wendts næste klub bliver traditionsklubben Borussia Mönchengladbach.



FC Københavns venstre back, Oscar Wendt, fik stående applaus fra publikum i Parken, da han i søndags blev taget ud i sin sidste kamp for den danske mesterklub. Wendts kontrakt med FCK udløber om en lille måned, og så skal han finde sig et nyt sted at spille.

Men hvor? Det har været det store spørgsmåltegn i de seneste måneder. Den svenske landsholdsspillerhar været sat i forbindelse med alt fra FC Barcelona til Sporting Lissabon, men nu tyder meget på, at han har fundet sin nye klub. Oscar Wendt, der i øjeblikket er til landsholdssamling med Sverige, ligner en kommende spiller i den tyske klub Borussia Mönchengladbach.

– Når landsholdssamlingen er overstået, tager det vel en dag eller to, inden jeg har styr på min fremtid, siger Wendt til Aftonbladet.

– De (Borussia Mönchengladbach, red.) har en stor interesse i mig. De har kontaktet min agent og snakket med ham. Det er en af de klubber, som jeg bestemt synes godt om at skifte til. Det er en klub, som er attraktiv for mange, fortsætter den svenske FCK-back.

Borussia Mönchengladbach, der var en europæisk storklub i 1970’erne, sluttede som nummer 16 i Bundesligaen i denne sæson. Klubben reddede sig endnu en sæson i den bedste tyske række ved at slå Bochum over to play off-kampe.







LIVE

LIVE: Holder vejret – FCK giver skadesopdatering

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Snart sker det

Vil hente FC Midtjylland-profil



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Neestrup jagtes af storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Freiburg – Aston Villa

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

AGF jagter hollandsk talent

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Chelsea – Tottenham

Neymar er tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid