Wilczek om kampen mod homofobi: Jeg er ikke mod nogen

Kamil Wilczek vakte opsigt med udtalelser om danskeres kamp mod homofobi, og nu, hvor han er vendt tilbage til Danmark, forklarer han, hvad han mente.



Mellem jul og nytår gav Kamil Wilczek interview til et polsk medie. Han talte blandt andet om, at han som Brøndby-anfører var blevet bedt om at bære et regnbuebind for at støtte kampen mod homofobi.

– I Danmark er beskyttelsen af homoseksuelle på et højere niveau end i andre lande. Det mærkes, og de prøver ofte at påtvinge andre denne stil. Det passer ikke alle, og jeg kan ikke lide at blive pålagt ting. Jeg har mine synspunkter, men det betyder ikke, at jeg kan lide nogle mere end andre, sagde han ifølge WP Sportowe Fakty.

– Hvis du ikke gør det, vil danskerne gøre dig til en homofob eller en dårlig person. De mener, at du så er uenig i deres tro.

Læs også:Leder: Wilczeks 198 dage fra BIF-hjerte til FCK-skifte er fodbold anno 2020

– På et tidspunkt prøvede de at pålægge mig noget. Jeg kunne ikke lide det. Det handlede om et farverigt bind. Jeg har ikke noget problem med det, men jeg kan ikke lide det, når nogen pålægger mig det.

Nu er Wilczek tilbage i Danmark, denne gang i FC København, og han understreger, at man ikke skal tolke hans udtalelser som et udtryk for homofobi.

– Jeg er som person ikke mod nogen. Folk skal føle sig frie og gøre, hvad de har lyst til. Jeg er heller ikke en person, der vil vise hele verden, at jeg vil demonstrere mod alt, siger Kamil Wilczek til DR Sporten.

Læs også:Avis: Så meget tjener Kamil Wilczek i FC København

– Jeg er en fodboldspiller, jeg er ikke en del af politik, og jeg vil gerne holde fokus på fodbold og ikke den politiske del. Men selvfølgelig respekterer jeg alle, og jeg bliver ked af det, hvis nogen føler behov for at skjule sig. Det er en dårlig ting, og der er en masse, der skjuler sig i verden lige nu, og det er jeg imod.

Wilczek har fået en treårig kontrakt med FC København, som han kommer til fra Göztepe. Han nåede bare et halvt år i Tyrkiet efter skiftet fra Brøndby IF i vinter.

Læs også:Målkonger: Kamil Wilczek skal fange Dame N’Doye
Læs også:Wind efter kontroversielt Wilczek-skifte: Jeg ville aldrig tage til Brøndby
Læs også:Eksperter: Wilczek er den perfekte FC København-handel




LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Sender opfordring til Superliga-træner

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Jens Stage-skifte i fare

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Sunderland jagter dansk guldfugl

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

I dialog med Steve Cooper

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Spanien udstiller famlende saudiarabere