Mellem jul og nytår gav Kamil Wilczek interview til et polsk medie. Han talte blandt andet om, at han som Brøndby-anfører var blevet bedt om at bære et regnbuebind for at støtte kampen mod homofobi.
– I Danmark er beskyttelsen af homoseksuelle på et højere niveau end i andre lande. Det mærkes, og de prøver ofte at påtvinge andre denne stil. Det passer ikke alle, og jeg kan ikke lide at blive pålagt ting. Jeg har mine synspunkter, men det betyder ikke, at jeg kan lide nogle mere end andre, sagde han ifølge WP Sportowe Fakty.
– Hvis du ikke gør det, vil danskerne gøre dig til en homofob eller en dårlig person. De mener, at du så er uenig i deres tro.
Læs også:Leder: Wilczeks 198 dage fra BIF-hjerte til FCK-skifte er fodbold anno 2020
– På et tidspunkt prøvede de at pålægge mig noget. Jeg kunne ikke lide det. Det handlede om et farverigt bind. Jeg har ikke noget problem med det, men jeg kan ikke lide det, når nogen pålægger mig det.
Nu er Wilczek tilbage i Danmark, denne gang i FC København, og han understreger, at man ikke skal tolke hans udtalelser som et udtryk for homofobi.
– Jeg er som person ikke mod nogen. Folk skal føle sig frie og gøre, hvad de har lyst til. Jeg er heller ikke en person, der vil vise hele verden, at jeg vil demonstrere mod alt, siger Kamil Wilczek til DR Sporten.
Læs også:Avis: Så meget tjener Kamil Wilczek i FC København
– Jeg er en fodboldspiller, jeg er ikke en del af politik, og jeg vil gerne holde fokus på fodbold og ikke den politiske del. Men selvfølgelig respekterer jeg alle, og jeg bliver ked af det, hvis nogen føler behov for at skjule sig. Det er en dårlig ting, og der er en masse, der skjuler sig i verden lige nu, og det er jeg imod.
Wilczek har fået en treårig kontrakt med FC København, som han kommer til fra Göztepe. Han nåede bare et halvt år i Tyrkiet efter skiftet fra Brøndby IF i vinter.
Læs også:Målkonger: Kamil Wilczek skal fange Dame N’Doye
Læs også:Wind efter kontroversielt Wilczek-skifte: Jeg ville aldrig tage til Brøndby
Læs også:Eksperter: Wilczek er den perfekte FC København-handel
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
OPTAKT
Brasilien – Norge
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
Brasiliansk boost før Norge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
Historien taler for norsk triumf
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
INTERVIEW
