Wilczek om kampen mod homofobi: Jeg er ikke mod nogen

Kamil Wilczek vakte opsigt med udtalelser om danskeres kamp mod homofobi, og nu, hvor han er vendt tilbage til Danmark, forklarer han, hvad han mente.



Mellem jul og nytår gav Kamil Wilczek interview til et polsk medie. Han talte blandt andet om, at han som Brøndby-anfører var blevet bedt om at bære et regnbuebind for at støtte kampen mod homofobi.

– I Danmark er beskyttelsen af homoseksuelle på et højere niveau end i andre lande. Det mærkes, og de prøver ofte at påtvinge andre denne stil. Det passer ikke alle, og jeg kan ikke lide at blive pålagt ting. Jeg har mine synspunkter, men det betyder ikke, at jeg kan lide nogle mere end andre, sagde han ifølge WP Sportowe Fakty.

– Hvis du ikke gør det, vil danskerne gøre dig til en homofob eller en dårlig person. De mener, at du så er uenig i deres tro.

Læs også:Leder: Wilczeks 198 dage fra BIF-hjerte til FCK-skifte er fodbold anno 2020

– På et tidspunkt prøvede de at pålægge mig noget. Jeg kunne ikke lide det. Det handlede om et farverigt bind. Jeg har ikke noget problem med det, men jeg kan ikke lide det, når nogen pålægger mig det.

Nu er Wilczek tilbage i Danmark, denne gang i FC København, og han understreger, at man ikke skal tolke hans udtalelser som et udtryk for homofobi.

– Jeg er som person ikke mod nogen. Folk skal føle sig frie og gøre, hvad de har lyst til. Jeg er heller ikke en person, der vil vise hele verden, at jeg vil demonstrere mod alt, siger Kamil Wilczek til DR Sporten.

Læs også:Avis: Så meget tjener Kamil Wilczek i FC København

– Jeg er en fodboldspiller, jeg er ikke en del af politik, og jeg vil gerne holde fokus på fodbold og ikke den politiske del. Men selvfølgelig respekterer jeg alle, og jeg bliver ked af det, hvis nogen føler behov for at skjule sig. Det er en dårlig ting, og der er en masse, der skjuler sig i verden lige nu, og det er jeg imod.

Wilczek har fået en treårig kontrakt med FC København, som han kommer til fra Göztepe. Han nåede bare et halvt år i Tyrkiet efter skiftet fra Brøndby IF i vinter.

Læs også:Målkonger: Kamil Wilczek skal fange Dame N’Doye
Læs også:Wind efter kontroversielt Wilczek-skifte: Jeg ville aldrig tage til Brøndby
Læs også:Eksperter: Wilczek er den perfekte FC København-handel




LIVE

Superliga-LIVE: Det holdt hårdt, Brøndby!

Færdig: German Onugkhas kontrakt revet over

‘FCK-stjerne er simpelthen ikke dygtig nok’

Det vil Ramaj ‘ikke være glad for’

Jacob Neestrup vil hente tidligere FCK-stjerne

Kæmpe SL-transfer: Sådan scorede FCN 225 mio.

De køber rettighederne til FCK-kamp



LIVE

TransferLIVE: Gytkjær afviser dansk klub

Afsløring: Jørgensen får lang aftale i rekordsalg

Kæmpe Superliga-salg – nu meldes han færdig

‘Det bliver det vildeste vindue nogensinde’

Nicolai Jørgensen på vej tilbage til FCK

Ousmane Sow: Derfor forlader jeg Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Vejle-profil skifter til OB

Højbjerg fanget i transferdrama: ‘Jeg er uenig!’

AGF snydt for ny profil

Dinamo Zagreb afviser FCK i Kotarski-handel

Mæhles mareridt: ‘Det sad dybt i ham’

‘Det er noget afsindigt rod’

Værsgo, FC København! Disse stjerner skal I købe

Nicolai Jørgensen jubler over FCK-retur

Superligaklub scorer millioner på dansk transfer

Brøndby IF – Sønderjyske

TV 2-ekspert med klar besked om Chiakha-transfer

FCM har lige tjent 7,5 millioner på ét sekund

Afsløring: Bombe – Viborg laver et historisk salg

Diant Ramaj: Derfor har jeg valgt FC København

‘Han kan tage store skridt i Brøndby’

Træner afslører: Forsøgte at kuppe FCK-handel

Bo Svensson bekymret for FCK-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vanvittig kamp af Tonni Adamsen!

Brøndby-stjerne imponeret af 18-årig løbekonge