Med to kasser og et brændt straffespark forstod FC København-angriberen Kamil Wilczek i den grad at gøre indtryk på sin gamle hjemmebane Brøndby Stadion, da han og FCK søndag vandt 3-1 mod Wilczeks tidligere holdkammerater.
Den 33-årige polak scorede til 1-0 og slutresultatet.
– Det er et specielt øjeblik for mig at komme tilbage hertil, for jeg har brugt meget tid her. Det var en speciel dag for mig, og det vil det altid være at komme her. Jeg er rigtig glad for at have scoret to mål og hjælpe med at få de tre point, siger han.
Wilczek har i de seneste to runder været tilbage i FCK’s startopstilling, efter at han har siddet på bænken i store dele af sæsonen, efter Jess Thorup har taget over som cheftræner.
– Det kan gå så hurtigt i fodbold. Den ene dag kan du være inde, og den anden dag kan du være ude. Sådan er det, men jeg har gjort alt i de seneste måneder for at være klar til at spille sådan en kamp her, lyder det fra Wilczek.
Polakken høster store roser fra holdkammeraten Nicolai Boilesen.
– Vi har hele tiden vidst, at han er – hvis ikke den – så en af de farligste angribere i Superligaen. Han er vigtig for os, og han beviste igen mod Brøndby, at målnæsen er virkelig skarp.
– Han er tiptop nu efter at have døjet med nogle småproblemer, og han virker virkelig sulten og ærgerrig på træningsbanen, så det er rigtig dejligt at se, at han også får det udført i kamp. Tre mål i to kampe kan vi ikke være utilfredse med, siger Boilesen, der tæller Wilczeks mål mod Randers FC med.
Wilczek har været nævnt som en spiller, der muligvis kan forlade FCK til sommer, fordi han ikke har spillet så meget. Men polakken håber, at han nu kan vise sig frem.
– Jeg læser og følger ikke med i den slags. Jeg fokuserer på mig selv, og nu har jeg en mulighed for at vise, at jeg kan være vigtig for FCK, så jeg vil give alt for dem lige nu.
Wilczek har i sæsonens løb scoret otte superligamål.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
MEDIE
Offentliggøres i dag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
