Torsdag aften tabte FC København hjemme til svenske Malmö FF, men alligevel klarede holdet sig akkurat videre fra Europa League-gruppespillet, så holdet også i foråret spiller europæisk.
Det har FC København efterhånden fået for vane at gøre, men det er omvendt også det eneste danske mandskab, der kontinuerligt spiller i Europa.
Læs også:Efterårets Profil: Se alle de tidligere vindere
Og det er et problem. Det mener William Kvist, der er tidligere landsholdsspiller og mangeårig FCK’er og nuværende bestyrelsesmedlem i Parken Sport & Entertainment.
– Der er ikke en kontinuerlig stabilitet hos de andre danske hold i Europa. Det går ud over hele Superligaen. Vi vil forhåbentlig alle gerne se gode unge spillere, men også et højt niveau hos de ældre. Det ser okay ud nu. Men hvis Danmark ikke forbedrer sig de kommende år, vil vi ikke længere være blandt de 15 stærkeste ligaer. Så ser vi ikke spillere som Carlos Zeca eller Dame N’Doye her mere, og talenterne vil søge mod udlandet endnu tidligere.
– Til sidst vil dansk fodbold blive ligegyldig. Derfor kan jeg blive bange for, om noget af vores foreningsliv kan dø af den grund. Fordi man så ikke kan gå ind på et fodboldstadion, lade sig inspirere og tænke: Jeg skal blive ligesom Thomas Delaney eller Viktor Fischer. Fordi de er væk, siger William Kvist i et interview med Politiken, der blev bragt torsdag før opgøret mod Malmö FF.
Den 34-årige dansker, der også har spillet i Stuttgart, Fulham og Wigan, peger på, at der er behov for investeringer i danske klubber, og at der er brug for større konkurrence i toppen af Superligaen, ligesom der skal være mere end ét hold, der klarer sig europæisk.
Kvist stoppede sin aktive karriere i sommer.
Læs også:William Kvist valgt ind i Parkens bestyrelse
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
