William Kvists frygt: Til sidst vil dansk fodbold blive ligegyldig

Den tidligere landsholdsspiller, der nu er i bestyrelsen i Parken Sport & Entertainment, fortæller, at andre danske hold ganske enkelt skal løfte sig i Europa, ellers bliver dansk fodbold ligegyldig.



Torsdag aften tabte FC København hjemme til svenske Malmö FF, men alligevel klarede holdet sig akkurat videre fra Europa League-gruppespillet, så holdet også i foråret spiller europæisk.

Det har FC København efterhånden fået for vane at gøre, men det er omvendt også det eneste danske mandskab, der kontinuerligt spiller i Europa.

Læs også:Efterårets Profil: Se alle de tidligere vindere

Og det er et problem. Det mener William Kvist, der er tidligere landsholdsspiller og mangeårig FCK’er og nuværende bestyrelsesmedlem i Parken Sport & Entertainment.

– Der er ikke en kontinuerlig stabilitet hos de andre danske hold i Europa. Det går ud over hele Superligaen. Vi vil forhåbentlig alle gerne se gode unge spillere, men også et højt niveau hos de ældre. Det ser okay ud nu. Men hvis Danmark ikke forbedrer sig de kommende år, vil vi ikke længere være blandt de 15 stærkeste ligaer. Så ser vi ikke spillere som Carlos Zeca eller Dame N’Doye her mere, og talenterne vil søge mod udlandet endnu tidligere.

– Til sidst vil dansk fodbold blive ligegyldig. Derfor kan jeg blive bange for, om noget af vores foreningsliv kan dø af den grund. Fordi man så ikke kan gå ind på et fodboldstadion, lade sig inspirere og tænke: Jeg skal blive ligesom Thomas Delaney eller Viktor Fischer. Fordi de er væk, siger William Kvist i et interview med Politiken, der blev bragt torsdag før opgøret mod Malmö FF.

Den 34-årige dansker, der også har spillet i Stuttgart, Fulham og Wigan, peger på, at der er behov for investeringer i danske klubber, og at der er brug for større konkurrence i toppen af Superligaen, ligesom der skal være mere end ét hold, der klarer sig europæisk.

Kvist stoppede sin aktive karriere i sommer.

Læs også:William Kvist valgt ind i Parkens bestyrelse






LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Svensson giver status på Huescas

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Fin lodtrækning for FCK

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Her er VM-turneringens hold

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Sønderjyske – FC Midtjylland

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Han er VM’s bedste spiller

FC København kan miste endnu en stjerne

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Klar for FC København

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil