Et uhyre vigtigt bundbrag i Bundesligaen blev lørdag afgjort af danskeren Jonas Wind, da Wolfsburg slog Bochum med 1-0.
Det var landsholdsangriberen første mål for klubben i fem måneder, og sejren sikrer Wolfsburg tre livsvigtige point i den bundkamp, som holdet i den grad er blevet en del af.
Wolfsburg har nu mere luft til nedrykningsstregen i Bundesligaen. Holdet har fem point ned til Mainz på 16.-pladsen, der giver en playoffkamp om at undgå nedrykning.
Derudover har holdet otte point ned til FC Köln på 17.-pladsen, der er en direkte nedrykningsplads.
Efter 39 minutter fik udeholdet fra Bochum et mål annulleret for offside. Kort tid efter sørgede danske Jonas Wind så for, at det i stedet var Wolfsburg, der kom på sejrskurs.
Jonas Wind opsnappede bolden på kanten af feltet, og den danske landsholdsangriber bragte med venstrefoden hjemmefansene i ekstase med 1-0-målet kort før pausefløjt.
Det var Jonas Winds første mål for Wolfsburg i fem måneder, efter at angriberen ikke har scoret i 17 ligakampe i træk. Seneste mål fra Winds fødder var 25. november sidste år i en kamp mod Leipzig.
Wind blev skiftet ud efter 65 minutter, men flere mål faldt der ikke, så danskeren blev matchvinder i Wolfsburgs afgørende bundsejr.
Den lange periode uden mål fra Jonas Winds side gjorde blot oplevelsen endnu vildere for den danske angriber efter 1-0-sejren.
– Det var nærmest en ud-af-kroppen-oplevelse, siger Jonas Wind om sit mål til Wolfsburger Allgemeine ifølge Bold.
– Det var en dejlig følelse, men de tre point er vigtigere. Jeg prøver altid at arbejde hårdt til træning, og jeg har haft gode kampe uden at score. Men jeg er angriber, så det handler altid om at score eller ej, siger danskeren.
I den anden ende af Bundesligaen vandt Leipzig snævert med 2-1 ude over Heidenheim. Leipzig var uden danske Yussuf Poulsen, som er skadet.
Det lignede et pointtab for Leipzig, der kæmper med om Champions League-pladserne, men et sent mål af Loïs Openda sikrede tre point.
Sejren betyder, at Leipzig er på fjerdepladsen i ligaen med 59 point. Holdet har tre point ned til Dortmund, der har en kamp i hånden søndag mod mestrene fra Bayer Leverkusen.
Heidenheim er midt i rækken på tiendepladsen med 34 point.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
NYHEDER
Vild finale-fejring: Prins var med
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
OPTAKT
Viborg FF – Sønderjyske
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Manchester City – Brentford
INTERVIEW