Et uhyre vigtigt bundbrag i Bundesligaen blev lørdag afgjort af danskeren Jonas Wind, da Wolfsburg slog Bochum med 1-0.
Det var landsholdsangriberen første mål for klubben i fem måneder, og sejren sikrer Wolfsburg tre livsvigtige point i den bundkamp, som holdet i den grad er blevet en del af.
Wolfsburg har nu mere luft til nedrykningsstregen i Bundesligaen. Holdet har fem point ned til Mainz på 16.-pladsen, der giver en playoffkamp om at undgå nedrykning.
Derudover har holdet otte point ned til FC Köln på 17.-pladsen, der er en direkte nedrykningsplads.
Efter 39 minutter fik udeholdet fra Bochum et mål annulleret for offside. Kort tid efter sørgede danske Jonas Wind så for, at det i stedet var Wolfsburg, der kom på sejrskurs.
Jonas Wind opsnappede bolden på kanten af feltet, og den danske landsholdsangriber bragte med venstrefoden hjemmefansene i ekstase med 1-0-målet kort før pausefløjt.
Det var Jonas Winds første mål for Wolfsburg i fem måneder, efter at angriberen ikke har scoret i 17 ligakampe i træk. Seneste mål fra Winds fødder var 25. november sidste år i en kamp mod Leipzig.
Wind blev skiftet ud efter 65 minutter, men flere mål faldt der ikke, så danskeren blev matchvinder i Wolfsburgs afgørende bundsejr.
Den lange periode uden mål fra Jonas Winds side gjorde blot oplevelsen endnu vildere for den danske angriber efter 1-0-sejren.
– Det var nærmest en ud-af-kroppen-oplevelse, siger Jonas Wind om sit mål til Wolfsburger Allgemeine ifølge Bold.
– Det var en dejlig følelse, men de tre point er vigtigere. Jeg prøver altid at arbejde hårdt til træning, og jeg har haft gode kampe uden at score. Men jeg er angriber, så det handler altid om at score eller ej, siger danskeren.
I den anden ende af Bundesligaen vandt Leipzig snævert med 2-1 ude over Heidenheim. Leipzig var uden danske Yussuf Poulsen, som er skadet.
Det lignede et pointtab for Leipzig, der kæmper med om Champions League-pladserne, men et sent mål af Loïs Openda sikrede tre point.
Sejren betyder, at Leipzig er på fjerdepladsen i ligaen med 59 point. Holdet har tre point ned til Dortmund, der har en kamp i hånden søndag mod mestrene fra Bayer Leverkusen.
Heidenheim er midt i rækken på tiendepladsen med 34 point.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Kræver monsterløn
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
Afslører Brøndbys transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
NYHEDER
– Det skal Bo Svensson være ret obs på
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TRANSFER
De viser interesse for Lyngby-profil
TRANSFER