Jonas Wind bryder måltørken

For første gang i 17 kampe uden at score sørgede Jonas Wind lørdag for tre livsvigtige point til Wolfsburg.



Et uhyre vigtigt bundbrag i Bundesligaen blev lørdag afgjort af danskeren Jonas Wind, da Wolfsburg slog Bochum med 1-0.

Det var landsholdsangriberen første mål for klubben i fem måneder, og sejren sikrer Wolfsburg tre livsvigtige point i den bundkamp, som holdet i den grad er blevet en del af.

Wolfsburg har nu mere luft til nedrykningsstregen i Bundesligaen. Holdet har fem point ned til Mainz på 16.-pladsen, der giver en playoffkamp om at undgå nedrykning.

Derudover har holdet otte point ned til FC Köln på 17.-pladsen, der er en direkte nedrykningsplads.

Efter 39 minutter fik udeholdet fra Bochum et mål annulleret for offside. Kort tid efter sørgede danske Jonas Wind så for, at det i stedet var Wolfsburg, der kom på sejrskurs.

Jonas Wind opsnappede bolden på kanten af feltet, og den danske landsholdsangriber bragte med venstrefoden hjemmefansene i ekstase med 1-0-målet kort før pausefløjt.

Det var Jonas Winds første mål for Wolfsburg i fem måneder, efter at angriberen ikke har scoret i 17 ligakampe i træk. Seneste mål fra Winds fødder var 25. november sidste år i en kamp mod Leipzig.

Wind blev skiftet ud efter 65 minutter, men flere mål faldt der ikke, så danskeren blev matchvinder i Wolfsburgs afgørende bundsejr.

Den lange periode uden mål fra Jonas Winds side gjorde blot oplevelsen endnu vildere for den danske angriber efter 1-0-sejren.

– Det var nærmest en ud-af-kroppen-oplevelse, siger Jonas Wind om sit mål til Wolfsburger Allgemeine ifølge Bold.

– Det var en dejlig følelse, men de tre point er vigtigere. Jeg prøver altid at arbejde hårdt til træning, og jeg har haft gode kampe uden at score. Men jeg er angriber, så det handler altid om at score eller ej, siger danskeren.

I den anden ende af Bundesligaen vandt Leipzig snævert med 2-1 ude over Heidenheim. Leipzig var uden danske Yussuf Poulsen, som er skadet.

Det lignede et pointtab for Leipzig, der kæmper med om Champions League-pladserne, men et sent mål af Loïs Openda sikrede tre point.

Sejren betyder, at Leipzig er på fjerdepladsen i ligaen med 59 point. Holdet har tre point ned til Dortmund, der har en kamp i hånden søndag mod mestrene fra Bayer Leverkusen.

Heidenheim er midt i rækken på tiendepladsen med 34 point.

/ritzau/





Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’




Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Høgh hyldes af UEFA

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Yoram Zague sigtet i Danmark

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

OB straffer angriber

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Færdig i FC Midtjylland?

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Rejser til Danmark for FC København-stjerne

Bo Svensson i spil til stort job

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Sepp Piontek er død

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Den første i næsten 40 år



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Medie peger på FC København

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

I svime over Højlund

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Vild udtalelse om Nathan Trott

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

UEFA med ny stor FC København-straf

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov