Jonas Wind bryder måltørken

For første gang i 17 kampe uden at score sørgede Jonas Wind lørdag for tre livsvigtige point til Wolfsburg.



Et uhyre vigtigt bundbrag i Bundesligaen blev lørdag afgjort af danskeren Jonas Wind, da Wolfsburg slog Bochum med 1-0.

Det var landsholdsangriberen første mål for klubben i fem måneder, og sejren sikrer Wolfsburg tre livsvigtige point i den bundkamp, som holdet i den grad er blevet en del af.

Wolfsburg har nu mere luft til nedrykningsstregen i Bundesligaen. Holdet har fem point ned til Mainz på 16.-pladsen, der giver en playoffkamp om at undgå nedrykning.

Derudover har holdet otte point ned til FC Köln på 17.-pladsen, der er en direkte nedrykningsplads.

Efter 39 minutter fik udeholdet fra Bochum et mål annulleret for offside. Kort tid efter sørgede danske Jonas Wind så for, at det i stedet var Wolfsburg, der kom på sejrskurs.

Jonas Wind opsnappede bolden på kanten af feltet, og den danske landsholdsangriber bragte med venstrefoden hjemmefansene i ekstase med 1-0-målet kort før pausefløjt.

Det var Jonas Winds første mål for Wolfsburg i fem måneder, efter at angriberen ikke har scoret i 17 ligakampe i træk. Seneste mål fra Winds fødder var 25. november sidste år i en kamp mod Leipzig.

Wind blev skiftet ud efter 65 minutter, men flere mål faldt der ikke, så danskeren blev matchvinder i Wolfsburgs afgørende bundsejr.

Den lange periode uden mål fra Jonas Winds side gjorde blot oplevelsen endnu vildere for den danske angriber efter 1-0-sejren.

– Det var nærmest en ud-af-kroppen-oplevelse, siger Jonas Wind om sit mål til Wolfsburger Allgemeine ifølge Bold.

– Det var en dejlig følelse, men de tre point er vigtigere. Jeg prøver altid at arbejde hårdt til træning, og jeg har haft gode kampe uden at score. Men jeg er angriber, så det handler altid om at score eller ej, siger danskeren.

I den anden ende af Bundesligaen vandt Leipzig snævert med 2-1 ude over Heidenheim. Leipzig var uden danske Yussuf Poulsen, som er skadet.

Det lignede et pointtab for Leipzig, der kæmper med om Champions League-pladserne, men et sent mål af Loïs Openda sikrede tre point.

Sejren betyder, at Leipzig er på fjerdepladsen i ligaen med 59 point. Holdet har tre point ned til Dortmund, der har en kamp i hånden søndag mod mestrene fra Bayer Leverkusen.

Heidenheim er midt i rækken på tiendepladsen med 34 point.

/ritzau/



‘Hans FCK-skifte gør stadig ufatteligt ondt’  

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

– Han er fuldstændig vanvittig

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Antonsens drøm slukket

I chok over Nicolai Poulsen

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Aldrig nogensinde FCK

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

– Når jeg var alene, græd jeg

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Overraskende nyt om Lukas Engel

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

FC København nærmer sig Ilyas Houira

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død

Han er IKKE i spil

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris