– Højlund kunne have taget over efter mig i FCK

Jonas Wind husker tiden med Rasmus Højlund i FCK og sætter ord på barndomsklubbens tidlige salg af dem begge.



Jonas Wind forstår, hvis man finder det besynderligt, at FC København solgte Rasmus Højlund i januar 2022. Inden Højlund nåede at få sit gennembrud i københavnerklubben.

Efter hattricket fra Højlund i Danmarks hjemmesejr på 3-1 i torsdags over Finland er den 20-årige Atalanta-angribers værdi steget endnu mere.

– Når man kigger tilbage, kan man godt forestille sig, at Højlund kunne have gjort det godt i FCK. Han kunne have taget over efter mig, da jeg blev solgt. Men sådan blev det ikke, siger Wind.

For over et år siden fik FCK et langt mindre millionbeløb for at sælge Højlund til Sturm Graz, end klubben fik for at sælge Wind til Wolfsburg. Det skete med få dages mellemrum.

Men dengang var rollerne byttet om, og ingen kunne vide, at Højlund ville gøre kometkarriere i først Sturm Graz og siden Atalanta, påpeger Wind.

– I bagklogskabens lys kan jeg godt se, at det så specielt ud, i og med at FCK solgte mig, og så kom Højlund også af sted. Man kunne måske have set, at han var den næste, der skulle tage over.

– Hvis man skal se det fra FCK's side, så kom der måske et økonomisk fint tilbud. Men jeg skal ikke gøre mig klog på overvejelserne omkring Højlund, siger Wind.

Højlund spillede 32 FCK-kampe og lavede fem mål. Wind minder om, at det ikke var lutter pragtpræstationer fra teenageren.

– Højlund kom tit ind i stedet for mig i slutningen af kampene. Han fik også nogle startpladser, og vi spillede en del sammen. Men det var ikke sådan, at han bragede igennem og scorede i hver kamp.

– Det er nok også noget, han selv vil sige. Det kunne de fleste se. Så det er ikke sådan, at man kan sige: Hvad fanden lavede FCK ved at sælge ham. Der har nok været en tanke bag det hele, påpeger Wind.

I østrigske Sturm Graz fik Højlund langt mere tillid og flere spilleminutter end i FCK. Det gav sig udslag i 12 mål i 21 kampe og et skifte til Atalanta.

– Det er ikke til at sige, om det var gået lige så godt, som det gør for ham nu, hvis han var blevet i FCK. Det har måske hjulpet ham at komme til udlandet og få lidt hår på brystet.

– Lige nu kan han være godt tilfreds med den karrierevej, han har taget, mener Wind.

Højlund har indtil nu kvitteret med otte mål i 25 kampe for Atalanta – heraf er de syv mål scoret i år.

– Den fysiske pakke havde han også dengang. Han var enormt hurtig og stærk. Så var der nogle ting, der skulle finjusteres. Det sidste års tid er et godt bevis på, at han har udviklet sig på mange områder.

– Hans berøringer på bolden er gode, han er skarp på løbene ind i feltet. Det så vi ved hans første mål mod finnerne. Han har lagt nogle ting på sit spil, som han ikke havde for et års tid siden.

– Det er en eksplosiv udvikling, han har været igennem. Det har hjulpet ham at komme af sted og væk fra FCK og komme til udlandet, konkluderer Wind.

De to tidligere FCK-holdkammerater skal sammen med resten af det danske fodboldlandshold møde Kasakhstan i holdets anden kamp i EM-kvalifikationen. Kampen spilles søndag klokken 15 dansk tid.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Chok – VM-stjerne misser brag

Knuser transferrekord

VM-vækkeuret: Spansk optur – amerikansk kollaps

Supercomputer: De vinder VM

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline



LIVE

TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Argentina – Egypten

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Enig med FC Midtjylland-angriber

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Schweiz – Colombia

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

Don Ø: Mange rystede på hovedet