– Højlund kunne have taget over efter mig i FCK

Jonas Wind husker tiden med Rasmus Højlund i FCK og sætter ord på barndomsklubbens tidlige salg af dem begge.



Jonas Wind forstår, hvis man finder det besynderligt, at FC København solgte Rasmus Højlund i januar 2022. Inden Højlund nåede at få sit gennembrud i københavnerklubben.

Efter hattricket fra Højlund i Danmarks hjemmesejr på 3-1 i torsdags over Finland er den 20-årige Atalanta-angribers værdi steget endnu mere.

– Når man kigger tilbage, kan man godt forestille sig, at Højlund kunne have gjort det godt i FCK. Han kunne have taget over efter mig, da jeg blev solgt. Men sådan blev det ikke, siger Wind.

For over et år siden fik FCK et langt mindre millionbeløb for at sælge Højlund til Sturm Graz, end klubben fik for at sælge Wind til Wolfsburg. Det skete med få dages mellemrum.

Men dengang var rollerne byttet om, og ingen kunne vide, at Højlund ville gøre kometkarriere i først Sturm Graz og siden Atalanta, påpeger Wind.

– I bagklogskabens lys kan jeg godt se, at det så specielt ud, i og med at FCK solgte mig, og så kom Højlund også af sted. Man kunne måske have set, at han var den næste, der skulle tage over.

– Hvis man skal se det fra FCK's side, så kom der måske et økonomisk fint tilbud. Men jeg skal ikke gøre mig klog på overvejelserne omkring Højlund, siger Wind.

Højlund spillede 32 FCK-kampe og lavede fem mål. Wind minder om, at det ikke var lutter pragtpræstationer fra teenageren.

– Højlund kom tit ind i stedet for mig i slutningen af kampene. Han fik også nogle startpladser, og vi spillede en del sammen. Men det var ikke sådan, at han bragede igennem og scorede i hver kamp.

– Det er nok også noget, han selv vil sige. Det kunne de fleste se. Så det er ikke sådan, at man kan sige: Hvad fanden lavede FCK ved at sælge ham. Der har nok været en tanke bag det hele, påpeger Wind.

I østrigske Sturm Graz fik Højlund langt mere tillid og flere spilleminutter end i FCK. Det gav sig udslag i 12 mål i 21 kampe og et skifte til Atalanta.

– Det er ikke til at sige, om det var gået lige så godt, som det gør for ham nu, hvis han var blevet i FCK. Det har måske hjulpet ham at komme til udlandet og få lidt hår på brystet.

– Lige nu kan han være godt tilfreds med den karrierevej, han har taget, mener Wind.

Højlund har indtil nu kvitteret med otte mål i 25 kampe for Atalanta – heraf er de syv mål scoret i år.

– Den fysiske pakke havde han også dengang. Han var enormt hurtig og stærk. Så var der nogle ting, der skulle finjusteres. Det sidste års tid er et godt bevis på, at han har udviklet sig på mange områder.

– Hans berøringer på bolden er gode, han er skarp på løbene ind i feltet. Det så vi ved hans første mål mod finnerne. Han har lagt nogle ting på sit spil, som han ikke havde for et års tid siden.

– Det er en eksplosiv udvikling, han har været igennem. Det har hjulpet ham at komme af sted og væk fra FCK og komme til udlandet, konkluderer Wind.

De to tidligere FCK-holdkammerater skal sammen med resten af det danske fodboldlandshold møde Kasakhstan i holdets anden kamp i EM-kvalifikationen. Kampen spilles søndag klokken 15 dansk tid.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC København – Lyngby BK

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

På blokken til stort landstrænerjob

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her kan du se de danske hold i Europa

I dag er det sidste chance for FC København

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Spår FCK-fiasko

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

AGF – Brøndby IF

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Randers FC – Silkeborg IF

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-stjerne klar til Europa-brag

AC Horsens – FC Nordsjælland

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Beijmo med kontant AGF-udmelding