FC København har i lang årrække haft en Wind siddende på bænken, og torsdag havde løverne også en spiller med efternavnet Wind løbende rundt på banen. I udekampen mod Atletico Madrid i Europa League debuterede Jonas Wind for de danske mestre, da han fik det sidste kvarter af kampen.
Farmand Per Wind fulgte sønnikes debut på nærmeste hold. Siden 2001 har den tidligere Frem-keeper været en del af staben i FC København – først som målmandstræner og siden 2013 som Team Manager. Tidligere på måneden blev 19-årige Jonas Wind forfremmet til førsteholdstruppen i FCK, og torsdag debuterede han så.
– Du kan bande på, at jeg er stolt. Det var en stor scene at debutere på, og selv om det ‘kun’ var 14-15 minutter, han fik, var det flot. Jeg fik en klump i halsen, det er klart. Det er min mindste pode ud af fem, og jeg har også to andre drenge, som også har gjort det flot i fodbold, men Jonas spiller trods alt på det højeste niveau. Det er et stort delmål, han har nået ved først for et par uger siden at skrive under på en fire og et halvt år-lang kontrakt og så debutere her. Ahr, det er svært ikke at være stolt, siger Per Wind til BT.
At være “trænerens søn” er et af de sværeste prædiakater at havde siddende på sig i fodboldens verden, og det er nok ikke meget nemmere at være søn af Team Manageren. Per Wind slår fast med syvtommersøn, at Jonas Wind har måttet arbejde mindst lige så hårdt for sin debut som alle andre, der slipper igennem nåleøjet i FCK.
– Ståle er ikke sådan en, der giver tjenester. Det stod mellem Mads Roerslev og ham, og det er træningen, og hvad der sker i kampbilledet, som afgør, hvem der skal ind. Jonas har altid lavet mål, siden han var lille. Nu spiller han fast på det danske U19-landshold, hvor han danner angreb med Inters Jens Odgaard, og uden at det skal lyde alt for pralende, ser jeg store muligheder for Jonas, lyder det fra Per Wind.
Per Wind er desuden rådgiver for Jonas Wind, der af samme årsag ikke har nogen agent.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
OPTAKT
Brøndby IF – FC Fredericia
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
MEDIE
Danske klubber vil have ham
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
FC Midtjylland tangerer klubrekord
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise
Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers
