Shanghai East Asias 22-årige wonderkid Wu Lei kommer ikke til FC København i denne omgang. Efter et møde mellem Wu Lei, hans forældre og klubbens ejer har Wu Lei bestemt sig for at blive.
– Wu Lei havde i weekenden en sidste snak med ejeren af klubben, og efter mødet besluttede han sig for at blive. Ejeren gav ham gode argumenter og grunde til at blive, og han gjorde det klart for ham, at holdet og klubben har brug for, at han bliver. Han har kontrakt i to år mere, så der er ikke så meget mere at snakke om. Wu Lei bliver i Shanghai og kommer derfor ikke til FC København i denne omgang, siger Wu Leis kinesiske agent Romain Woo til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: Ekspert: FCK passer godt til Wu Lei
Wu Lei har ellers været et varmt debatemne i Danmark, efter han til et awardshow i Kina udtalte, at han ønskede et skifte til FC København, der har fulgt ham i godt et år. De har set ham score 15 mål i den forgangne sæson i den kinesiske række, og de har set ham blive en profil på det kinesisk landshold. Nu bliver det altså til en sæson mere i Shanghai East Asia, og derefter kan et skifte måske blive aktuelt igen.
– Ejeren lovede ham, at hvis han gør det godt i den kommende sæson, så vil mulighederne for at blive solgt om et år være større. Han havde en rigtig god første sæson i ligaen, men den anden sæson er altid sværere, og det er nu, han for alvor skal bevise, hvor god han er. Så kan han score lige så mange mål det næste år, vil det gavne ham i forhold til at få opfyldt drømmen om at komme til Europa, siger Romain Woo.
Wu Lei spillede sin første sæson i den kinesiske liga i det forgangne år. Han blev med sine 15 mål sæsonens bedste kinesiske målscorer, og han endte på tredjepladsen på ligaens topscorerliste. Han blev kun overgået af Guangzhou Evergrandes brasilianer Elkeson og Tianjin Tedas columbianer Carmelo Enrique Valencia.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
