Det danske offensivtalent Yussuf Yurary Poulsen står over for nogle vigtige uger i sit liv.
I øjeblikket læser Lyngby-spilleren til eksamen, men udover de uddannelsesmæssige forpligtigelser venter der også nogle afgørende beslutninger i forhold til fodboldkarrieren.
Yussuf Poulsen har ganske vist kontrakt med Lyngby i et år endnu, men han har gjort det klart, at han ønsker at skifte klub denne sommer. Og nu varer det ikke længe, før klubjagten intensiveres.
– Jeg har aftalt et møde med min agent i næste uge, hvor vi skal lægge en plan for, hvad der skal ske. Lige nu har jeg meget at se til med eksaminer, så jeg forsøger at splitte det ad og holde fokus på en ting ad gangen. Lige nu er det eksamenslæsning, jeg fokuserer på, fortæller Yussuf Poulsen til tipsbladet.dk.
Den unge offensivspiller, der senest har spillet afgørende EM-kvalifikationskampe med U/19-landsholdet, lægger ikke skjul på, at han vil af sted til en ny klub denne sommer.
– Det er det, der er planen, og jeg har for længe siden talt med Lyngby om det. Klubben har også sagt, at de vil lade mig skifte, så den snak har vi haft, fastslår Yussuf Poulsen.
I den forgangne sæson var han en af de største profiler i 1. division, og han håber nu at tage skridtet til en større klub. Enten i Superligaen eller udlandet.
– Det kommer an på, hvilke muligheder jeg har. Jeg holder det hele åbent i forhold til, at jeg skal ende det rigtige sted. Om det bliver udlandet eller Superligaen, ved jeg ikke, men jeg skal passe ind i klubben og på holdet. Det vigtigste for mig er spilletid, og det er førsteprioritet for mig, at jeg skal have mulighed for at spille – gerne hver weekend, siger han.
En mulighed for Yussuf Poulsen kunne være Brøndby IF. Klubben har meldt ud, at man vil satse på unge talenter, den har til huse i Københavnsområdet og så er Thomas Frank netop blevet ansat som cheftræner med et godt blik for unge spillere og et kendskab til Yussuf Poulsen fra deres fælles tid på U/19-landsholdet.
Yussuf Poulsen åbner for et skifte til Brøndby, men afviser at have været i kontakt med klubben eller talt med Thomas Frank om et muligt skifte.
– Det er klart, at det er spændende, at han er blevet træner derude. Det gør også Brøndby til et attraktivt sted. Men jeg har ikke talt med Thomas Frank om det endnu. Jeg har godt nok læst et sted, at jeg er blevet spottet i Brøndby, men jeg har altså ikke været derude. Jeg har ikke været i Brøndby, fastslår Yussuf Poulsen, der heller ikke har fået nogle meldinger fra sin agent om konkret interesse endnu.
– Jeg har talt med min agent nogle gange, og han fortæller mig også nogle ting, men vi har som sagt det helt store møde i næste uge, hvor vi snakker om tingene, siger Yussuf Poulsen.
Yussuf Poulsen har kontrakt med Lyngby frem til sommeren 2014.
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
TOPNYHED
Chokerende, FCK – den er helt gal
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
TRANSFER
Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
HELT VILDT
Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
Manchester United skuffer efter trænerfyring
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattig storkamp i London
TOPNYHED
Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
NYHEDER
