Det danske offensivtalent Yussuf Yurary Poulsen står over for nogle vigtige uger i sit liv.
I øjeblikket læser Lyngby-spilleren til eksamen, men udover de uddannelsesmæssige forpligtigelser venter der også nogle afgørende beslutninger i forhold til fodboldkarrieren.
Yussuf Poulsen har ganske vist kontrakt med Lyngby i et år endnu, men han har gjort det klart, at han ønsker at skifte klub denne sommer. Og nu varer det ikke længe, før klubjagten intensiveres.
– Jeg har aftalt et møde med min agent i næste uge, hvor vi skal lægge en plan for, hvad der skal ske. Lige nu har jeg meget at se til med eksaminer, så jeg forsøger at splitte det ad og holde fokus på en ting ad gangen. Lige nu er det eksamenslæsning, jeg fokuserer på, fortæller Yussuf Poulsen til tipsbladet.dk.
Den unge offensivspiller, der senest har spillet afgørende EM-kvalifikationskampe med U/19-landsholdet, lægger ikke skjul på, at han vil af sted til en ny klub denne sommer.
– Det er det, der er planen, og jeg har for længe siden talt med Lyngby om det. Klubben har også sagt, at de vil lade mig skifte, så den snak har vi haft, fastslår Yussuf Poulsen.
I den forgangne sæson var han en af de største profiler i 1. division, og han håber nu at tage skridtet til en større klub. Enten i Superligaen eller udlandet.
– Det kommer an på, hvilke muligheder jeg har. Jeg holder det hele åbent i forhold til, at jeg skal ende det rigtige sted. Om det bliver udlandet eller Superligaen, ved jeg ikke, men jeg skal passe ind i klubben og på holdet. Det vigtigste for mig er spilletid, og det er førsteprioritet for mig, at jeg skal have mulighed for at spille – gerne hver weekend, siger han.
En mulighed for Yussuf Poulsen kunne være Brøndby IF. Klubben har meldt ud, at man vil satse på unge talenter, den har til huse i Københavnsområdet og så er Thomas Frank netop blevet ansat som cheftræner med et godt blik for unge spillere og et kendskab til Yussuf Poulsen fra deres fælles tid på U/19-landsholdet.
Yussuf Poulsen åbner for et skifte til Brøndby, men afviser at have været i kontakt med klubben eller talt med Thomas Frank om et muligt skifte.
– Det er klart, at det er spændende, at han er blevet træner derude. Det gør også Brøndby til et attraktivt sted. Men jeg har ikke talt med Thomas Frank om det endnu. Jeg har godt nok læst et sted, at jeg er blevet spottet i Brøndby, men jeg har altså ikke været derude. Jeg har ikke været i Brøndby, fastslår Yussuf Poulsen, der heller ikke har fået nogle meldinger fra sin agent om konkret interesse endnu.
– Jeg har talt med min agent nogle gange, og han fortæller mig også nogle ting, men vi har som sagt det helt store møde i næste uge, hvor vi snakker om tingene, siger Yussuf Poulsen.
Yussuf Poulsen har kontrakt med Lyngby frem til sommeren 2014.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
AVIS
‘Det er slut’
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
EKSKLUSIVT
