Yussuf Poulsen: Brøndby er et attraktivt sted

Yussuf Poulsen vil gerne spille under Thomas Frank i Brøndby, men tager først for alvor hul på fremtidssnakken i næste uge. Sikkert er det dog, at han er klar til at skifte væk fra Lyngby.



Det danske offensivtalent Yussuf Yurary Poulsen står over for nogle vigtige uger i sit liv. 

I øjeblikket læser Lyngby-spilleren til eksamen, men udover de uddannelsesmæssige forpligtigelser venter der også nogle afgørende beslutninger i forhold til fodboldkarrieren. 

Yussuf Poulsen har ganske vist kontrakt med Lyngby i et år endnu, men han har gjort det klart, at han ønsker at skifte klub denne sommer. Og nu varer det ikke længe, før klubjagten intensiveres. 

– Jeg har aftalt et møde med min agent i næste uge, hvor vi skal lægge en plan for, hvad der skal ske. Lige nu har jeg meget at se til med eksaminer, så jeg forsøger at splitte det ad og holde fokus på en ting ad gangen. Lige nu er det eksamenslæsning, jeg fokuserer på, fortæller Yussuf Poulsen til tipsbladet.dk. 

Den unge offensivspiller, der senest har spillet afgørende EM-kvalifikationskampe med U/19-landsholdet, lægger ikke skjul på, at han vil af sted til en ny klub denne sommer. 

– Det er det, der er planen, og jeg har for længe siden talt med Lyngby om det. Klubben har også sagt, at de vil lade mig skifte, så den snak har vi haft, fastslår Yussuf Poulsen. 

I den forgangne sæson var han en af de største profiler i 1. division, og han håber nu at tage skridtet til en større klub. Enten i Superligaen eller udlandet.

– Det kommer an på, hvilke muligheder jeg har. Jeg holder det hele åbent i forhold til, at jeg skal ende det rigtige sted. Om det bliver udlandet eller Superligaen, ved jeg ikke, men jeg skal passe ind i klubben og på holdet. Det vigtigste for mig er spilletid, og det er førsteprioritet for mig, at jeg skal have mulighed for at spille – gerne hver weekend, siger han. 

En mulighed for Yussuf Poulsen kunne være Brøndby IF. Klubben har meldt ud, at man vil satse på unge talenter, den har til huse i Københavnsområdet og så er Thomas Frank netop blevet ansat som cheftræner med et godt blik for unge spillere og et kendskab til Yussuf Poulsen fra deres fælles tid på U/19-landsholdet. 

Yussuf Poulsen åbner for et skifte til Brøndby, men afviser at have været i kontakt med klubben eller talt med Thomas Frank om et muligt skifte. 

– Det er klart, at det er spændende, at han er blevet træner derude. Det gør også Brøndby til et attraktivt sted. Men jeg har ikke talt med Thomas Frank om det endnu. Jeg har godt nok læst et sted, at jeg er blevet spottet i Brøndby, men jeg har altså ikke været derude. Jeg har ikke været i Brøndby, fastslår Yussuf Poulsen, der heller ikke har fået nogle meldinger fra sin agent om konkret interesse endnu. 

– Jeg har talt med min agent nogle gange, og han fortæller mig også nogle ting, men vi har som sagt det helt store møde i næste uge, hvor vi snakker om tingene, siger Yussuf Poulsen. 

Yussuf Poulsen har kontrakt med Lyngby frem til sommeren 2014.





Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet




LIVE

LIVE: Nu er der nyt om Rønnow

Manchester United – Aston Villa

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Farzam: En gave for FC København

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Brøndby i transfer-kovending?

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Supercomputer spår FCM-nedtur



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

FC Fredericia – Randers FC

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Tæt på at sende millioner til FC København

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Real Madrid – Elche

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Fem bud på David Nielsens afløser

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Trump: Iran bør blive væk fra VM