Yussuf Poulsen: Brøndby er et attraktivt sted

Yussuf Poulsen vil gerne spille under Thomas Frank i Brøndby, men tager først for alvor hul på fremtidssnakken i næste uge. Sikkert er det dog, at han er klar til at skifte væk fra Lyngby.



Det danske offensivtalent Yussuf Yurary Poulsen står over for nogle vigtige uger i sit liv. 

I øjeblikket læser Lyngby-spilleren til eksamen, men udover de uddannelsesmæssige forpligtigelser venter der også nogle afgørende beslutninger i forhold til fodboldkarrieren. 

Yussuf Poulsen har ganske vist kontrakt med Lyngby i et år endnu, men han har gjort det klart, at han ønsker at skifte klub denne sommer. Og nu varer det ikke længe, før klubjagten intensiveres. 

– Jeg har aftalt et møde med min agent i næste uge, hvor vi skal lægge en plan for, hvad der skal ske. Lige nu har jeg meget at se til med eksaminer, så jeg forsøger at splitte det ad og holde fokus på en ting ad gangen. Lige nu er det eksamenslæsning, jeg fokuserer på, fortæller Yussuf Poulsen til tipsbladet.dk. 

Den unge offensivspiller, der senest har spillet afgørende EM-kvalifikationskampe med U/19-landsholdet, lægger ikke skjul på, at han vil af sted til en ny klub denne sommer. 

– Det er det, der er planen, og jeg har for længe siden talt med Lyngby om det. Klubben har også sagt, at de vil lade mig skifte, så den snak har vi haft, fastslår Yussuf Poulsen. 

I den forgangne sæson var han en af de største profiler i 1. division, og han håber nu at tage skridtet til en større klub. Enten i Superligaen eller udlandet.

– Det kommer an på, hvilke muligheder jeg har. Jeg holder det hele åbent i forhold til, at jeg skal ende det rigtige sted. Om det bliver udlandet eller Superligaen, ved jeg ikke, men jeg skal passe ind i klubben og på holdet. Det vigtigste for mig er spilletid, og det er førsteprioritet for mig, at jeg skal have mulighed for at spille – gerne hver weekend, siger han. 

En mulighed for Yussuf Poulsen kunne være Brøndby IF. Klubben har meldt ud, at man vil satse på unge talenter, den har til huse i Københavnsområdet og så er Thomas Frank netop blevet ansat som cheftræner med et godt blik for unge spillere og et kendskab til Yussuf Poulsen fra deres fælles tid på U/19-landsholdet. 

Yussuf Poulsen åbner for et skifte til Brøndby, men afviser at have været i kontakt med klubben eller talt med Thomas Frank om et muligt skifte. 

– Det er klart, at det er spændende, at han er blevet træner derude. Det gør også Brøndby til et attraktivt sted. Men jeg har ikke talt med Thomas Frank om det endnu. Jeg har godt nok læst et sted, at jeg er blevet spottet i Brøndby, men jeg har altså ikke været derude. Jeg har ikke været i Brøndby, fastslår Yussuf Poulsen, der heller ikke har fået nogle meldinger fra sin agent om konkret interesse endnu. 

– Jeg har talt med min agent nogle gange, og han fortæller mig også nogle ting, men vi har som sagt det helt store møde i næste uge, hvor vi snakker om tingene, siger Yussuf Poulsen. 

Yussuf Poulsen har kontrakt med Lyngby frem til sommeren 2014.





Brøndby IF – Viborg FF




LIVE

LIVE: Ny skade hos FCK

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Sønderjyske – AGF

United overvejer disse fem managers

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Markant transfermelding om Højlund



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

OB – FC København

Vild spådom om FC Midtjylland

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

FC Midtjylland – FC Nordsjælland



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Supercomputer spår FCM-nedtur

Farzam: En gave for FC København

AaB-krisen fortsætter

Peter Kjær: Her er min bekymring

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Manchester United – Aston Villa

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Liverpool – Tottenham

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

Barcelona – Sevilla

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Real Madrid – Elche

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet