Yussuf Poulsen: Brøndby er et attraktivt sted

Yussuf Poulsen vil gerne spille under Thomas Frank i Brøndby, men tager først for alvor hul på fremtidssnakken i næste uge. Sikkert er det dog, at han er klar til at skifte væk fra Lyngby.



Det danske offensivtalent Yussuf Yurary Poulsen står over for nogle vigtige uger i sit liv. 

I øjeblikket læser Lyngby-spilleren til eksamen, men udover de uddannelsesmæssige forpligtigelser venter der også nogle afgørende beslutninger i forhold til fodboldkarrieren. 

Yussuf Poulsen har ganske vist kontrakt med Lyngby i et år endnu, men han har gjort det klart, at han ønsker at skifte klub denne sommer. Og nu varer det ikke længe, før klubjagten intensiveres. 

– Jeg har aftalt et møde med min agent i næste uge, hvor vi skal lægge en plan for, hvad der skal ske. Lige nu har jeg meget at se til med eksaminer, så jeg forsøger at splitte det ad og holde fokus på en ting ad gangen. Lige nu er det eksamenslæsning, jeg fokuserer på, fortæller Yussuf Poulsen til tipsbladet.dk. 

Den unge offensivspiller, der senest har spillet afgørende EM-kvalifikationskampe med U/19-landsholdet, lægger ikke skjul på, at han vil af sted til en ny klub denne sommer. 

– Det er det, der er planen, og jeg har for længe siden talt med Lyngby om det. Klubben har også sagt, at de vil lade mig skifte, så den snak har vi haft, fastslår Yussuf Poulsen. 

I den forgangne sæson var han en af de største profiler i 1. division, og han håber nu at tage skridtet til en større klub. Enten i Superligaen eller udlandet.

– Det kommer an på, hvilke muligheder jeg har. Jeg holder det hele åbent i forhold til, at jeg skal ende det rigtige sted. Om det bliver udlandet eller Superligaen, ved jeg ikke, men jeg skal passe ind i klubben og på holdet. Det vigtigste for mig er spilletid, og det er førsteprioritet for mig, at jeg skal have mulighed for at spille – gerne hver weekend, siger han. 

En mulighed for Yussuf Poulsen kunne være Brøndby IF. Klubben har meldt ud, at man vil satse på unge talenter, den har til huse i Københavnsområdet og så er Thomas Frank netop blevet ansat som cheftræner med et godt blik for unge spillere og et kendskab til Yussuf Poulsen fra deres fælles tid på U/19-landsholdet. 

Yussuf Poulsen åbner for et skifte til Brøndby, men afviser at have været i kontakt med klubben eller talt med Thomas Frank om et muligt skifte. 

– Det er klart, at det er spændende, at han er blevet træner derude. Det gør også Brøndby til et attraktivt sted. Men jeg har ikke talt med Thomas Frank om det endnu. Jeg har godt nok læst et sted, at jeg er blevet spottet i Brøndby, men jeg har altså ikke været derude. Jeg har ikke været i Brøndby, fastslår Yussuf Poulsen, der heller ikke har fået nogle meldinger fra sin agent om konkret interesse endnu. 

– Jeg har talt med min agent nogle gange, og han fortæller mig også nogle ting, men vi har som sagt det helt store møde i næste uge, hvor vi snakker om tingene, siger Yussuf Poulsen. 

Yussuf Poulsen har kontrakt med Lyngby frem til sommeren 2014.







LIVE

LIVE: Skadet hele foråret – nu er der nyt

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Langer ud efter Peter Sørensen

Bayern München – Real Madrid

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Nu reagerer Morten Krogh

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Tidligere FCK-spiller skal for retten



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

22 millioner kroner!

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Arsenal – Sporting CP

Legende stopper som cheftræner for Messi

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Øjner europæisk trofæ

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Brøndby er de dårligste i Europa

Dansker ser gult i London

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

I transfermøde med Superliga-klub

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal