Zanka og Nicolai Jørgensen slipper for karantæne

Fodboldens Disciplinærinstans har vurderet, at FC Københavns to profiler ikke skal have karantæne for episoderne i kampen mellem Randers og FCK.



FC Københavns to profiler Mathias ‘Zanka’ Jørgensen og Nicolai Jørgensen får ingen straf for de episoder, de var involveret i seneste spillerunde. 

‘Zanka’ var involveret i en batalje med Randers FC’s Kasper Fisker, mens Nicolai Jørgensen sparkede ud efter samme Randers-spiller. Ingen af episoderne blev sanktioneret under kampen, men heller ikke Fodboldens Disciplinærudvalg har valgt at give karantæne til spillerne efterfølgende. 

Det meddeler DBU på sit website. 

– I sin redegørelse skriver Michael Johansen, at han i kampen skønnede, ”at efter der er fløjtet for off side til FCK, forsøger MZJ at gribe bolden i den naturlige spilstandsning med sin højre hånd. I samme sekund kolliderer Kasper Fisker (Randers) i høj fart ind i MZJ, som i refleks beskytter sig selv med højre arm, der rammer Randers-spilleren i hovedet/nakken. Årsagen til kollisionen blev i kampen skønnet til at være Randers-spillerens egen, og trioen vurderede, at det dermed var et uundgåeligt tilfældigt sammenstød i en spilstandsning. Jævnfør 1i1a i de disciplinære bestemmelser er dette ensbetydende med, at Fodboldens Disciplinærinstans ikke har mulighed for at behandle episoden, oplyser DBU om Zanka-episoden. 

Omkring Nicolai Jørgensen har Fodboldens Disciplinærudvalg følgende forklaring:

– Tidligere i kampen var Kasper Fisker impliceret i en anden batalje. Denne gang med Nicolai Jørgensen, hvor det af Michael Johansens indberetning fremgår, at hverken han eller linjedommeren så selve episoden. Efter at have analyseret Nicolai Jørgensens spark, er det Fodboldens Disciplinærinstans’ vurdering, at der jævnfør de disciplinære bestemmelser 1i1a ikke er tale om en ”forseelse, hvor en spiller udsætter en modspiller for fare, eller som i øvrigt er udtryk for en adfærd, der i alvorlig grad er utilladelig eller voldsom.
 
Dermed skal ingen af spillerne altså i karantæne, og FC København kan benytte både Nicolai Jørgensen og Mathias ‘Zanka’ Jørgensen i den kommedne Superliga-runde, hvor holdet møder Esbjerg fB.
 




LIVE

VM-LIVE: Fantastisk start for USA

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Spottet i København

Rasende stjerne vil flå kontrakten over



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Stolt over dansk transfer

AGF køber ham

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Han tager hjem fra VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Elias Jelert færdig

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

USA får drømmestart på VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Overraskende melding om Oliver Christensen

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Brøndby henter Alexander Drexel