Zanka og Nicolai Jørgensen slipper for karantæne

Fodboldens Disciplinærinstans har vurderet, at FC Københavns to profiler ikke skal have karantæne for episoderne i kampen mellem Randers og FCK.



FC Københavns to profiler Mathias ‘Zanka’ Jørgensen og Nicolai Jørgensen får ingen straf for de episoder, de var involveret i seneste spillerunde. 

‘Zanka’ var involveret i en batalje med Randers FC’s Kasper Fisker, mens Nicolai Jørgensen sparkede ud efter samme Randers-spiller. Ingen af episoderne blev sanktioneret under kampen, men heller ikke Fodboldens Disciplinærudvalg har valgt at give karantæne til spillerne efterfølgende. 

Det meddeler DBU på sit website. 

– I sin redegørelse skriver Michael Johansen, at han i kampen skønnede, ”at efter der er fløjtet for off side til FCK, forsøger MZJ at gribe bolden i den naturlige spilstandsning med sin højre hånd. I samme sekund kolliderer Kasper Fisker (Randers) i høj fart ind i MZJ, som i refleks beskytter sig selv med højre arm, der rammer Randers-spilleren i hovedet/nakken. Årsagen til kollisionen blev i kampen skønnet til at være Randers-spillerens egen, og trioen vurderede, at det dermed var et uundgåeligt tilfældigt sammenstød i en spilstandsning. Jævnfør 1i1a i de disciplinære bestemmelser er dette ensbetydende med, at Fodboldens Disciplinærinstans ikke har mulighed for at behandle episoden, oplyser DBU om Zanka-episoden. 

Omkring Nicolai Jørgensen har Fodboldens Disciplinærudvalg følgende forklaring:

– Tidligere i kampen var Kasper Fisker impliceret i en anden batalje. Denne gang med Nicolai Jørgensen, hvor det af Michael Johansens indberetning fremgår, at hverken han eller linjedommeren så selve episoden. Efter at have analyseret Nicolai Jørgensens spark, er det Fodboldens Disciplinærinstans’ vurdering, at der jævnfør de disciplinære bestemmelser 1i1a ikke er tale om en ”forseelse, hvor en spiller udsætter en modspiller for fare, eller som i øvrigt er udtryk for en adfærd, der i alvorlig grad er utilladelig eller voldsom.
 
Dermed skal ingen af spillerne altså i karantæne, og FC København kan benytte både Nicolai Jørgensen og Mathias ‘Zanka’ Jørgensen i den kommedne Superliga-runde, hvor holdet møder Esbjerg fB.
 




LIVE

TransferLIVE: Kræver monsterløn

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



LIVE

Superliga-LIVE: Spottet i Parken

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Vil ikke juble i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Supercomputer: De vinder Superligaen

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afslører Brøndbys transferplaner

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

FC København – Lyngby BK

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding