Zanka og Nicolai Jørgensen slipper for karantæne

Fodboldens Disciplinærinstans har vurderet, at FC Københavns to profiler ikke skal have karantæne for episoderne i kampen mellem Randers og FCK.



FC Københavns to profiler Mathias ‘Zanka’ Jørgensen og Nicolai Jørgensen får ingen straf for de episoder, de var involveret i seneste spillerunde. 

‘Zanka’ var involveret i en batalje med Randers FC’s Kasper Fisker, mens Nicolai Jørgensen sparkede ud efter samme Randers-spiller. Ingen af episoderne blev sanktioneret under kampen, men heller ikke Fodboldens Disciplinærudvalg har valgt at give karantæne til spillerne efterfølgende. 

Det meddeler DBU på sit website. 

– I sin redegørelse skriver Michael Johansen, at han i kampen skønnede, ”at efter der er fløjtet for off side til FCK, forsøger MZJ at gribe bolden i den naturlige spilstandsning med sin højre hånd. I samme sekund kolliderer Kasper Fisker (Randers) i høj fart ind i MZJ, som i refleks beskytter sig selv med højre arm, der rammer Randers-spilleren i hovedet/nakken. Årsagen til kollisionen blev i kampen skønnet til at være Randers-spillerens egen, og trioen vurderede, at det dermed var et uundgåeligt tilfældigt sammenstød i en spilstandsning. Jævnfør 1i1a i de disciplinære bestemmelser er dette ensbetydende med, at Fodboldens Disciplinærinstans ikke har mulighed for at behandle episoden, oplyser DBU om Zanka-episoden. 

Omkring Nicolai Jørgensen har Fodboldens Disciplinærudvalg følgende forklaring:

– Tidligere i kampen var Kasper Fisker impliceret i en anden batalje. Denne gang med Nicolai Jørgensen, hvor det af Michael Johansens indberetning fremgår, at hverken han eller linjedommeren så selve episoden. Efter at have analyseret Nicolai Jørgensens spark, er det Fodboldens Disciplinærinstans’ vurdering, at der jævnfør de disciplinære bestemmelser 1i1a ikke er tale om en ”forseelse, hvor en spiller udsætter en modspiller for fare, eller som i øvrigt er udtryk for en adfærd, der i alvorlig grad er utilladelig eller voldsom.
 
Dermed skal ingen af spillerne altså i karantæne, og FC København kan benytte både Nicolai Jørgensen og Mathias ‘Zanka’ Jørgensen i den kommedne Superliga-runde, hvor holdet møder Esbjerg fB.
 


Gounies kan røve Banken

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

– Han har været en decideret atombombe

Han peger på Simon Kjær

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Overvejer Mathias Jensen-køb

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

– Du har udstråling som tagpap

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Presset Frank: Her er vores store problem

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Magisk aften for FC København-stjerne

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Ny nedtur for Ansu Fati

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Fælder dom over Højlund

‘Mohamed Salah er et ikon’

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Alle taler om dem!

– Et frygteligt scenarie

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Henter dansker – får god pakke

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM