Zanka og Nicolai Jørgensen slipper for karantæne

Fodboldens Disciplinærinstans har vurderet, at FC Københavns to profiler ikke skal have karantæne for episoderne i kampen mellem Randers og FCK.



FC Københavns to profiler Mathias ‘Zanka’ Jørgensen og Nicolai Jørgensen får ingen straf for de episoder, de var involveret i seneste spillerunde. 

‘Zanka’ var involveret i en batalje med Randers FC’s Kasper Fisker, mens Nicolai Jørgensen sparkede ud efter samme Randers-spiller. Ingen af episoderne blev sanktioneret under kampen, men heller ikke Fodboldens Disciplinærudvalg har valgt at give karantæne til spillerne efterfølgende. 

Det meddeler DBU på sit website. 

– I sin redegørelse skriver Michael Johansen, at han i kampen skønnede, ”at efter der er fløjtet for off side til FCK, forsøger MZJ at gribe bolden i den naturlige spilstandsning med sin højre hånd. I samme sekund kolliderer Kasper Fisker (Randers) i høj fart ind i MZJ, som i refleks beskytter sig selv med højre arm, der rammer Randers-spilleren i hovedet/nakken. Årsagen til kollisionen blev i kampen skønnet til at være Randers-spillerens egen, og trioen vurderede, at det dermed var et uundgåeligt tilfældigt sammenstød i en spilstandsning. Jævnfør 1i1a i de disciplinære bestemmelser er dette ensbetydende med, at Fodboldens Disciplinærinstans ikke har mulighed for at behandle episoden, oplyser DBU om Zanka-episoden. 

Omkring Nicolai Jørgensen har Fodboldens Disciplinærudvalg følgende forklaring:

– Tidligere i kampen var Kasper Fisker impliceret i en anden batalje. Denne gang med Nicolai Jørgensen, hvor det af Michael Johansens indberetning fremgår, at hverken han eller linjedommeren så selve episoden. Efter at have analyseret Nicolai Jørgensens spark, er det Fodboldens Disciplinærinstans’ vurdering, at der jævnfør de disciplinære bestemmelser 1i1a ikke er tale om en ”forseelse, hvor en spiller udsætter en modspiller for fare, eller som i øvrigt er udtryk for en adfærd, der i alvorlig grad er utilladelig eller voldsom.
 
Dermed skal ingen af spillerne altså i karantæne, og FC København kan benytte både Nicolai Jørgensen og Mathias ‘Zanka’ Jørgensen i den kommedne Superliga-runde, hvor holdet møder Esbjerg fB.
 




Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen




LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

I dialog med Steve Cooper

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Marcondes afviser tilbud, men…



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jens Stage-skifte i fare

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Holland – Sverige

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Tyskland – Elfenbenskysten

Interessant melding om VM-profil

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime

Tordner mod VM-træner

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Enighed – dansk stortransfer tæt på

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Superliga-boss med spændende transfermelding

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Viaplay med stor AGF-nyhed