Zanka og Nicolai Jørgensen slipper for karantæne

Fodboldens Disciplinærinstans har vurderet, at FC Københavns to profiler ikke skal have karantæne for episoderne i kampen mellem Randers og FCK.



FC Københavns to profiler Mathias ‘Zanka’ Jørgensen og Nicolai Jørgensen får ingen straf for de episoder, de var involveret i seneste spillerunde. 

‘Zanka’ var involveret i en batalje med Randers FC’s Kasper Fisker, mens Nicolai Jørgensen sparkede ud efter samme Randers-spiller. Ingen af episoderne blev sanktioneret under kampen, men heller ikke Fodboldens Disciplinærudvalg har valgt at give karantæne til spillerne efterfølgende. 

Det meddeler DBU på sit website. 

– I sin redegørelse skriver Michael Johansen, at han i kampen skønnede, ”at efter der er fløjtet for off side til FCK, forsøger MZJ at gribe bolden i den naturlige spilstandsning med sin højre hånd. I samme sekund kolliderer Kasper Fisker (Randers) i høj fart ind i MZJ, som i refleks beskytter sig selv med højre arm, der rammer Randers-spilleren i hovedet/nakken. Årsagen til kollisionen blev i kampen skønnet til at være Randers-spillerens egen, og trioen vurderede, at det dermed var et uundgåeligt tilfældigt sammenstød i en spilstandsning. Jævnfør 1i1a i de disciplinære bestemmelser er dette ensbetydende med, at Fodboldens Disciplinærinstans ikke har mulighed for at behandle episoden, oplyser DBU om Zanka-episoden. 

Omkring Nicolai Jørgensen har Fodboldens Disciplinærudvalg følgende forklaring:

– Tidligere i kampen var Kasper Fisker impliceret i en anden batalje. Denne gang med Nicolai Jørgensen, hvor det af Michael Johansens indberetning fremgår, at hverken han eller linjedommeren så selve episoden. Efter at have analyseret Nicolai Jørgensens spark, er det Fodboldens Disciplinærinstans’ vurdering, at der jævnfør de disciplinære bestemmelser 1i1a ikke er tale om en ”forseelse, hvor en spiller udsætter en modspiller for fare, eller som i øvrigt er udtryk for en adfærd, der i alvorlig grad er utilladelig eller voldsom.
 
Dermed skal ingen af spillerne altså i karantæne, og FC København kan benytte både Nicolai Jørgensen og Mathias ‘Zanka’ Jørgensen i den kommedne Superliga-runde, hvor holdet møder Esbjerg fB.
 






LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er FCK’s modstander i Conference League

Her er AGF’s Champions League-modstander

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

FCK-boss roser varm bomber



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Brøndby henter keeper – her er planen

LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

De lurer på Kjærgaard

Portugal – DR Congo

England – Kroatien

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Vilde Messi tangerer VM-rekord



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Klar transfermelding