Zanka og Nicolai Jørgensen slipper for karantæne

Fodboldens Disciplinærinstans har vurderet, at FC Københavns to profiler ikke skal have karantæne for episoderne i kampen mellem Randers og FCK.



FC Københavns to profiler Mathias ‘Zanka’ Jørgensen og Nicolai Jørgensen får ingen straf for de episoder, de var involveret i seneste spillerunde. 

‘Zanka’ var involveret i en batalje med Randers FC’s Kasper Fisker, mens Nicolai Jørgensen sparkede ud efter samme Randers-spiller. Ingen af episoderne blev sanktioneret under kampen, men heller ikke Fodboldens Disciplinærudvalg har valgt at give karantæne til spillerne efterfølgende. 

Det meddeler DBU på sit website. 

– I sin redegørelse skriver Michael Johansen, at han i kampen skønnede, ”at efter der er fløjtet for off side til FCK, forsøger MZJ at gribe bolden i den naturlige spilstandsning med sin højre hånd. I samme sekund kolliderer Kasper Fisker (Randers) i høj fart ind i MZJ, som i refleks beskytter sig selv med højre arm, der rammer Randers-spilleren i hovedet/nakken. Årsagen til kollisionen blev i kampen skønnet til at være Randers-spillerens egen, og trioen vurderede, at det dermed var et uundgåeligt tilfældigt sammenstød i en spilstandsning. Jævnfør 1i1a i de disciplinære bestemmelser er dette ensbetydende med, at Fodboldens Disciplinærinstans ikke har mulighed for at behandle episoden, oplyser DBU om Zanka-episoden. 

Omkring Nicolai Jørgensen har Fodboldens Disciplinærudvalg følgende forklaring:

– Tidligere i kampen var Kasper Fisker impliceret i en anden batalje. Denne gang med Nicolai Jørgensen, hvor det af Michael Johansens indberetning fremgår, at hverken han eller linjedommeren så selve episoden. Efter at have analyseret Nicolai Jørgensens spark, er det Fodboldens Disciplinærinstans’ vurdering, at der jævnfør de disciplinære bestemmelser 1i1a ikke er tale om en ”forseelse, hvor en spiller udsætter en modspiller for fare, eller som i øvrigt er udtryk for en adfærd, der i alvorlig grad er utilladelig eller voldsom.
 
Dermed skal ingen af spillerne altså i karantæne, og FC København kan benytte både Nicolai Jørgensen og Mathias ‘Zanka’ Jørgensen i den kommedne Superliga-runde, hvor holdet møder Esbjerg fB.
 


Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Bo Svensson på vej? ‘100 procent sikker på fyring’

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Danske klubber vil have ham

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Benhård kritik af FCK-stjerne: Dårlig opførsel!

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Brøndby IF – FC Fredericia

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

FC København-handling går verden rundt 

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Superliga-træner forlænger kontrakten

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

I dialog med lynhurtig Superliga-angriber

Endelig er der godt nyt!

FCM meldes interesseret – bud fra England

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Manchester United henter comebacksejr