“Zanka” opsøgte andre muligheder før FCK-skift

Mathias “Zanka” Jørgensen håber, at skiftet til FCK vil styrke hans kandidatur til EM-truppen.



Landsholdsspilleren Mathias “Zanka” Jørgensen kunne være endt i en anden klub end FC København, men til sidst var københavnerne den eneste tilbageværende mulighed for ham.

Det siger forsvarsspilleren på et pressemøde tirsdag eftermiddag – 14 timer efter, at han blev præsenteret som ny FCK-spiller på en lejeaftale fra Fenerbahce.

Da han fløj til Danmark for at møde ind til landsholdssamlingen i Herning, havde han en forventning om, at han ikke skulle tilbage til sin tyrkiske klub, men uden vished om at han ville ende tilbage i FCK.

– Jeg havde en formodning om, at der kunne ske noget. Der var et par bolde i luften. Der er tre ting, der skal gå op, så tre parter er glade, og i nogle af tilfældene gik det desværre ikke helt.

– Så ved folk nok, at jeg har et tæt forhold til FC København og Ståle Solbakken, og vi kom op med en plan om, hvordan det kunne vinkles til allersidst, siger “Zanka”.

I første omgang løber hans lejeaftale resten af sæsonen. Han ved ikke, om hans tredje periode i FCK kommer til at strække sig længere end det.

– Som fodboldspiller lever vi i transfervinduer, så man lever seks måneder ad gangen. Det er så langt ude i fremtiden, at jeg ikke har gidet at tænke over længere perspektiver (end lejeaftalen, red.).

– Jeg har en kontrakt, som fra næste sommer løber et år mere med Fenerbahce, og så må jeg tage den derfra, siger “Zanka”.

I sidste sæson spillede han først fast i Fenerbahce, men havnede siden på bænken og blev udlejet til Fortuna Düsseldorf. I denne sæson indledte han med at spille for Fenerbahce, men efter klubbens indkøb af Marcel Tisserand, gled “Zanka” ud på bænken.

I forhold til næste sommers EM-slutrunde ville det ikke være holdbart at være reservespiller i sin klub, og udsigten til EM-kampe på hjemmebane spillede ind i overvejelserne om at søge mere spilletid andetsteds.

– For alle – 50 spillere plus det løse, der kan komme ud af det blå – er det helt overordnende mål at spille EM og komme med i truppen. Selvfølgelig ligger det bag i hovedet, siger forsvarsspilleren.

EM-drømmen er dog ikke den eneste motivation for at skifte tilbage til sin hjerteklub.

– Der er mange ting, som har spillet ind på den beslutning. Inderst inde handler det om at spille fodbold. Kunne det lykkes, så alt spillede sammen, så er det en kæmpe bonus, at det er i vante rammer, og at familie og venner er tæt på.

– Dem savner man altid, når man spiller i udlandet, og det er noget, jeg tager med som en bonus, siger “Zanka”.

I øjeblikket er han samlet med det danske landshold i Herning, hvor Danmark onsdag møder Færøerne i en testkamp.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Afventer svar om Mikael Uhre

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Stjerne peger på Højlund

Laver aftale med Frederik Birk

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Storroser dansk super-talent

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

– Han ender i Premier League

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Tottenham under stregen



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Bayern slår rekord i ny storsejr

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

FC København med overtidssejr over Randers

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Gil Vicente tryner Tondela

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Silkeborg-comeback giver håb

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

‘Han snakker ikke om andet!’

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Randers FC – FC København

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå