“Zanka” opsøgte andre muligheder før FCK-skift

Mathias “Zanka” Jørgensen håber, at skiftet til FCK vil styrke hans kandidatur til EM-truppen.



Landsholdsspilleren Mathias “Zanka” Jørgensen kunne være endt i en anden klub end FC København, men til sidst var københavnerne den eneste tilbageværende mulighed for ham.

Det siger forsvarsspilleren på et pressemøde tirsdag eftermiddag – 14 timer efter, at han blev præsenteret som ny FCK-spiller på en lejeaftale fra Fenerbahce.

Da han fløj til Danmark for at møde ind til landsholdssamlingen i Herning, havde han en forventning om, at han ikke skulle tilbage til sin tyrkiske klub, men uden vished om at han ville ende tilbage i FCK.

– Jeg havde en formodning om, at der kunne ske noget. Der var et par bolde i luften. Der er tre ting, der skal gå op, så tre parter er glade, og i nogle af tilfældene gik det desværre ikke helt.

– Så ved folk nok, at jeg har et tæt forhold til FC København og Ståle Solbakken, og vi kom op med en plan om, hvordan det kunne vinkles til allersidst, siger “Zanka”.

I første omgang løber hans lejeaftale resten af sæsonen. Han ved ikke, om hans tredje periode i FCK kommer til at strække sig længere end det.

– Som fodboldspiller lever vi i transfervinduer, så man lever seks måneder ad gangen. Det er så langt ude i fremtiden, at jeg ikke har gidet at tænke over længere perspektiver (end lejeaftalen, red.).

– Jeg har en kontrakt, som fra næste sommer løber et år mere med Fenerbahce, og så må jeg tage den derfra, siger “Zanka”.

I sidste sæson spillede han først fast i Fenerbahce, men havnede siden på bænken og blev udlejet til Fortuna Düsseldorf. I denne sæson indledte han med at spille for Fenerbahce, men efter klubbens indkøb af Marcel Tisserand, gled “Zanka” ud på bænken.

I forhold til næste sommers EM-slutrunde ville det ikke være holdbart at være reservespiller i sin klub, og udsigten til EM-kampe på hjemmebane spillede ind i overvejelserne om at søge mere spilletid andetsteds.

– For alle – 50 spillere plus det løse, der kan komme ud af det blå – er det helt overordnende mål at spille EM og komme med i truppen. Selvfølgelig ligger det bag i hovedet, siger forsvarsspilleren.

EM-drømmen er dog ikke den eneste motivation for at skifte tilbage til sin hjerteklub.

– Der er mange ting, som har spillet ind på den beslutning. Inderst inde handler det om at spille fodbold. Kunne det lykkes, så alt spillede sammen, så er det en kæmpe bonus, at det er i vante rammer, og at familie og venner er tæt på.

– Dem savner man altid, når man spiller i udlandet, og det er noget, jeg tager med som en bonus, siger “Zanka”.

I øjeblikket er han samlet med det danske landshold i Herning, hvor Danmark onsdag møder Færøerne i en testkamp.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Thomas Frank: De vinder VM

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

De vil ansætte Guardiola som landstræner

FC København-transfer bremses af denne årsag

VM-LIVE: Frankrig er ude – Spanien i ekstase



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

De har spurgt på Gustav Isaksen

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Jess Thorup: Afviste engelske klubber

Så meget kræver Ajax for Gaaei

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende