Landsholdsspilleren Mathias “Zanka” Jørgensen kunne være endt i en anden klub end FC København, men til sidst var københavnerne den eneste tilbageværende mulighed for ham.
Det siger forsvarsspilleren på et pressemøde tirsdag eftermiddag – 14 timer efter, at han blev præsenteret som ny FCK-spiller på en lejeaftale fra Fenerbahce.
Da han fløj til Danmark for at møde ind til landsholdssamlingen i Herning, havde han en forventning om, at han ikke skulle tilbage til sin tyrkiske klub, men uden vished om at han ville ende tilbage i FCK.
– Jeg havde en formodning om, at der kunne ske noget. Der var et par bolde i luften. Der er tre ting, der skal gå op, så tre parter er glade, og i nogle af tilfældene gik det desværre ikke helt.
– Så ved folk nok, at jeg har et tæt forhold til FC København og Ståle Solbakken, og vi kom op med en plan om, hvordan det kunne vinkles til allersidst, siger “Zanka”.
I første omgang løber hans lejeaftale resten af sæsonen. Han ved ikke, om hans tredje periode i FCK kommer til at strække sig længere end det.
– Som fodboldspiller lever vi i transfervinduer, så man lever seks måneder ad gangen. Det er så langt ude i fremtiden, at jeg ikke har gidet at tænke over længere perspektiver (end lejeaftalen, red.).
– Jeg har en kontrakt, som fra næste sommer løber et år mere med Fenerbahce, og så må jeg tage den derfra, siger “Zanka”.
I sidste sæson spillede han først fast i Fenerbahce, men havnede siden på bænken og blev udlejet til Fortuna Düsseldorf. I denne sæson indledte han med at spille for Fenerbahce, men efter klubbens indkøb af Marcel Tisserand, gled “Zanka” ud på bænken.
I forhold til næste sommers EM-slutrunde ville det ikke være holdbart at være reservespiller i sin klub, og udsigten til EM-kampe på hjemmebane spillede ind i overvejelserne om at søge mere spilletid andetsteds.
– For alle – 50 spillere plus det løse, der kan komme ud af det blå – er det helt overordnende mål at spille EM og komme med i truppen. Selvfølgelig ligger det bag i hovedet, siger forsvarsspilleren.
EM-drømmen er dog ikke den eneste motivation for at skifte tilbage til sin hjerteklub.
– Der er mange ting, som har spillet ind på den beslutning. Inderst inde handler det om at spille fodbold. Kunne det lykkes, så alt spillede sammen, så er det en kæmpe bonus, at det er i vante rammer, og at familie og venner er tæt på.
– Dem savner man altid, når man spiller i udlandet, og det er noget, jeg tager med som en bonus, siger “Zanka”.
I øjeblikket er han samlet med det danske landshold i Herning, hvor Danmark onsdag møder Færøerne i en testkamp.
/ritzau/
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
Pibekoncert til Thomas Frank
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører
Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
TOPNYHED
Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford
DAGENS SPILFORSLAG
Sløv kampstart på Sardinien
NYHEDER
Liverpool skuffer stort mod oprykker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea
Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme
AVIS
Bombe på vej – sker det i dag?
Årets mest læste – I elsker transfers!
