“Zanka” opsøgte andre muligheder før FCK-skift

Mathias “Zanka” Jørgensen håber, at skiftet til FCK vil styrke hans kandidatur til EM-truppen.



Landsholdsspilleren Mathias “Zanka” Jørgensen kunne være endt i en anden klub end FC København, men til sidst var københavnerne den eneste tilbageværende mulighed for ham.

Det siger forsvarsspilleren på et pressemøde tirsdag eftermiddag – 14 timer efter, at han blev præsenteret som ny FCK-spiller på en lejeaftale fra Fenerbahce.

Da han fløj til Danmark for at møde ind til landsholdssamlingen i Herning, havde han en forventning om, at han ikke skulle tilbage til sin tyrkiske klub, men uden vished om at han ville ende tilbage i FCK.

– Jeg havde en formodning om, at der kunne ske noget. Der var et par bolde i luften. Der er tre ting, der skal gå op, så tre parter er glade, og i nogle af tilfældene gik det desværre ikke helt.

– Så ved folk nok, at jeg har et tæt forhold til FC København og Ståle Solbakken, og vi kom op med en plan om, hvordan det kunne vinkles til allersidst, siger “Zanka”.

I første omgang løber hans lejeaftale resten af sæsonen. Han ved ikke, om hans tredje periode i FCK kommer til at strække sig længere end det.

– Som fodboldspiller lever vi i transfervinduer, så man lever seks måneder ad gangen. Det er så langt ude i fremtiden, at jeg ikke har gidet at tænke over længere perspektiver (end lejeaftalen, red.).

– Jeg har en kontrakt, som fra næste sommer løber et år mere med Fenerbahce, og så må jeg tage den derfra, siger “Zanka”.

I sidste sæson spillede han først fast i Fenerbahce, men havnede siden på bænken og blev udlejet til Fortuna Düsseldorf. I denne sæson indledte han med at spille for Fenerbahce, men efter klubbens indkøb af Marcel Tisserand, gled “Zanka” ud på bænken.

I forhold til næste sommers EM-slutrunde ville det ikke være holdbart at være reservespiller i sin klub, og udsigten til EM-kampe på hjemmebane spillede ind i overvejelserne om at søge mere spilletid andetsteds.

– For alle – 50 spillere plus det løse, der kan komme ud af det blå – er det helt overordnende mål at spille EM og komme med i truppen. Selvfølgelig ligger det bag i hovedet, siger forsvarsspilleren.

EM-drømmen er dog ikke den eneste motivation for at skifte tilbage til sin hjerteklub.

– Der er mange ting, som har spillet ind på den beslutning. Inderst inde handler det om at spille fodbold. Kunne det lykkes, så alt spillede sammen, så er det en kæmpe bonus, at det er i vante rammer, og at familie og venner er tæt på.

– Dem savner man altid, når man spiller i udlandet, og det er noget, jeg tager med som en bonus, siger “Zanka”.

I øjeblikket er han samlet med det danske landshold i Herning, hvor Danmark onsdag møder Færøerne i en testkamp.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Åbner for flere Brøndby-salg

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Forhandler med Jannik Vestergaard

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

PSG meldes enig med Barca-profil

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Superligaen er knækket

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Argentina – Schweiz

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Pressede på for FC København-exit



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Norsk ekspert håner Danmark

Uventet transferdrejning

‘Et kæmpestort skifte’