“Zanka” opsøgte andre muligheder før FCK-skift

Mathias “Zanka” Jørgensen håber, at skiftet til FCK vil styrke hans kandidatur til EM-truppen.



Landsholdsspilleren Mathias “Zanka” Jørgensen kunne være endt i en anden klub end FC København, men til sidst var københavnerne den eneste tilbageværende mulighed for ham.

Det siger forsvarsspilleren på et pressemøde tirsdag eftermiddag – 14 timer efter, at han blev præsenteret som ny FCK-spiller på en lejeaftale fra Fenerbahce.

Da han fløj til Danmark for at møde ind til landsholdssamlingen i Herning, havde han en forventning om, at han ikke skulle tilbage til sin tyrkiske klub, men uden vished om at han ville ende tilbage i FCK.

– Jeg havde en formodning om, at der kunne ske noget. Der var et par bolde i luften. Der er tre ting, der skal gå op, så tre parter er glade, og i nogle af tilfældene gik det desværre ikke helt.

– Så ved folk nok, at jeg har et tæt forhold til FC København og Ståle Solbakken, og vi kom op med en plan om, hvordan det kunne vinkles til allersidst, siger “Zanka”.

I første omgang løber hans lejeaftale resten af sæsonen. Han ved ikke, om hans tredje periode i FCK kommer til at strække sig længere end det.

– Som fodboldspiller lever vi i transfervinduer, så man lever seks måneder ad gangen. Det er så langt ude i fremtiden, at jeg ikke har gidet at tænke over længere perspektiver (end lejeaftalen, red.).

– Jeg har en kontrakt, som fra næste sommer løber et år mere med Fenerbahce, og så må jeg tage den derfra, siger “Zanka”.

I sidste sæson spillede han først fast i Fenerbahce, men havnede siden på bænken og blev udlejet til Fortuna Düsseldorf. I denne sæson indledte han med at spille for Fenerbahce, men efter klubbens indkøb af Marcel Tisserand, gled “Zanka” ud på bænken.

I forhold til næste sommers EM-slutrunde ville det ikke være holdbart at være reservespiller i sin klub, og udsigten til EM-kampe på hjemmebane spillede ind i overvejelserne om at søge mere spilletid andetsteds.

– For alle – 50 spillere plus det løse, der kan komme ud af det blå – er det helt overordnende mål at spille EM og komme med i truppen. Selvfølgelig ligger det bag i hovedet, siger forsvarsspilleren.

EM-drømmen er dog ikke den eneste motivation for at skifte tilbage til sin hjerteklub.

– Der er mange ting, som har spillet ind på den beslutning. Inderst inde handler det om at spille fodbold. Kunne det lykkes, så alt spillede sammen, så er det en kæmpe bonus, at det er i vante rammer, og at familie og venner er tæt på.

– Dem savner man altid, når man spiller i udlandet, og det er noget, jeg tager med som en bonus, siger “Zanka”.

I øjeblikket er han samlet med det danske landshold i Herning, hvor Danmark onsdag møder Færøerne i en testkamp.

/ritzau/





Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser




LIVE

TransferLIVE: Celtic jagter dansk bomber

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

Vil væk fra Brøndby

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Transferudmelding fra Vallys

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

AaB-angriber på vej til Serie A

Storklub har taget kontakt

Henter Kamil Wilczek

Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’

– Han er bare ren verdensklasse!

Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op

Como pokalprygler Fiorentina i Firenze

Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’

Cooper med kontant transfermelding

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

– Han leder efter et sted at eksplodere

Brøndby taber til MLS-hold