Zaza: Vi har problemer hjemme

AaB har i hele sæsonen kun vundet én gang på hjemmebane – i aften gælder det Randers FC i en direkte duel for at undgå nedrykning.



Søndag 24. oktober 2010 blev den seneste og hidtil eneste hjemmesejr i denne sæson sikret af AaB, da det blev til 2-0 over FC Nordsjælland på mål scoret af Jeppe Curth og Nicklas Helenius.

De tre point dengang kunne ikke forhindre AaB i at indtage sidstepladsen i Superliga-stillingen med 12 point for 13 kampe.

Meget er sket siden og alligevel er meget det samme. AaB ligger stadig på 12.pladsen og har ikke vundet en kamp på eget græs siden.

I foråret er det blevet til nederlag til FC København og OB, mens kampene mod Silkeborg og AC Horsens gav et point i udbytte.

Onsdag aften kommer Randers FC på besøg i en utrolig betydningsfuld kamp for begge hold i nedrykningsdramaet.

I Aalborg håber man, at udesejren over Brøndby i den seneste spillerunde kan være med til at sparke holdet i gang på hjemmebane også.

Men at det kniber med at præstere på Energi Nord Arena har måske sin forklaring.

– Selv om vi har spillet udmærket og indstillingen har været helt som den skal, har vi ikke formået at skabe resultaterne på hjemmebane. Vi har problemer når det kommer til at skabe kampene, som der oftest er lagt op til på eget græs, siger målmand Karim Zaza til tipsbladet.dk.

– Vi har problemer med at dirke forsvar op, når modstanderen som udgangspunkt stiller sig dybt og overlader initiativet til os. Og sådan er der mange hold, der gør, når de kommer til Aalborg, synes jeg. Det skal dog ikke være nogen undskyldning, for det handler også om vores mangel på dygtighed, og vi kan ikke være tilfredse med, hvordan resultaterne har været på hjemmebane.

– Men der er ingen tvivl om, at vi skal i gang, og at kampen mod Randers er vigtig. Som stillingen ser ud, er det en kamp, vi ikke må tabe, men der er ingen tvivl om, at vi skal gå på banen for at gå efter sejren, siger målmanden.

AaB har fire point op til Randers inden aftenens kamp.

Følg kampen LIVE på tipsbladet.dk





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Tæt på at købe FC København-spiller

Viaplay med stor AGF-nyhed



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jonas Lössl stopper karrieren

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Mexico – Sydkorea

Skotland – Marokko

Her er FCK’s modstander i Conference League

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Luis Diaz blev matchvinder i colombiansk sejr



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Rundens hold – VM