Zaza: Vi har problemer hjemme

AaB har i hele sæsonen kun vundet én gang på hjemmebane – i aften gælder det Randers FC i en direkte duel for at undgå nedrykning.



Søndag 24. oktober 2010 blev den seneste og hidtil eneste hjemmesejr i denne sæson sikret af AaB, da det blev til 2-0 over FC Nordsjælland på mål scoret af Jeppe Curth og Nicklas Helenius.

De tre point dengang kunne ikke forhindre AaB i at indtage sidstepladsen i Superliga-stillingen med 12 point for 13 kampe.

Meget er sket siden og alligevel er meget det samme. AaB ligger stadig på 12.pladsen og har ikke vundet en kamp på eget græs siden.

I foråret er det blevet til nederlag til FC København og OB, mens kampene mod Silkeborg og AC Horsens gav et point i udbytte.

Onsdag aften kommer Randers FC på besøg i en utrolig betydningsfuld kamp for begge hold i nedrykningsdramaet.

I Aalborg håber man, at udesejren over Brøndby i den seneste spillerunde kan være med til at sparke holdet i gang på hjemmebane også.

Men at det kniber med at præstere på Energi Nord Arena har måske sin forklaring.

– Selv om vi har spillet udmærket og indstillingen har været helt som den skal, har vi ikke formået at skabe resultaterne på hjemmebane. Vi har problemer når det kommer til at skabe kampene, som der oftest er lagt op til på eget græs, siger målmand Karim Zaza til tipsbladet.dk.

– Vi har problemer med at dirke forsvar op, når modstanderen som udgangspunkt stiller sig dybt og overlader initiativet til os. Og sådan er der mange hold, der gør, når de kommer til Aalborg, synes jeg. Det skal dog ikke være nogen undskyldning, for det handler også om vores mangel på dygtighed, og vi kan ikke være tilfredse med, hvordan resultaterne har været på hjemmebane.

– Men der er ingen tvivl om, at vi skal i gang, og at kampen mod Randers er vigtig. Som stillingen ser ud, er det en kamp, vi ikke må tabe, men der er ingen tvivl om, at vi skal gå på banen for at gå efter sejren, siger målmanden.

AaB har fire point op til Randers inden aftenens kamp.

Følg kampen LIVE på tipsbladet.dk





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

FC København-farvel rykker nærmere

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Hård dom over Kvistgaarden

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Holland – Marokko

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Elfenbenskysten – Norge

Afviste Premier League-klubber

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Stopper efter VM-nedtur

Tyskland – Paraguay

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag