Søndag 24. oktober 2010 blev den seneste og hidtil eneste hjemmesejr i denne sæson sikret af AaB, da det blev til 2-0 over FC Nordsjælland på mål scoret af Jeppe Curth og Nicklas Helenius.
De tre point dengang kunne ikke forhindre AaB i at indtage sidstepladsen i Superliga-stillingen med 12 point for 13 kampe.
Meget er sket siden og alligevel er meget det samme. AaB ligger stadig på 12.pladsen og har ikke vundet en kamp på eget græs siden.
I foråret er det blevet til nederlag til FC København og OB, mens kampene mod Silkeborg og AC Horsens gav et point i udbytte.
Onsdag aften kommer Randers FC på besøg i en utrolig betydningsfuld kamp for begge hold i nedrykningsdramaet.
I Aalborg håber man, at udesejren over Brøndby i den seneste spillerunde kan være med til at sparke holdet i gang på hjemmebane også.
Men at det kniber med at præstere på Energi Nord Arena har måske sin forklaring.
– Selv om vi har spillet udmærket og indstillingen har været helt som den skal, har vi ikke formået at skabe resultaterne på hjemmebane. Vi har problemer når det kommer til at skabe kampene, som der oftest er lagt op til på eget græs, siger målmand Karim Zaza til tipsbladet.dk.
– Vi har problemer med at dirke forsvar op, når modstanderen som udgangspunkt stiller sig dybt og overlader initiativet til os. Og sådan er der mange hold, der gør, når de kommer til Aalborg, synes jeg. Det skal dog ikke være nogen undskyldning, for det handler også om vores mangel på dygtighed, og vi kan ikke være tilfredse med, hvordan resultaterne har været på hjemmebane.
– Men der er ingen tvivl om, at vi skal i gang, og at kampen mod Randers er vigtig. Som stillingen ser ud, er det en kamp, vi ikke må tabe, men der er ingen tvivl om, at vi skal gå på banen for at gå efter sejren, siger målmanden.
AaB har fire point op til Randers inden aftenens kamp.
Følg kampen LIVE på tipsbladet.dk
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
LIVE
VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
OPTAKT