Zaza: Vi har problemer hjemme

AaB har i hele sæsonen kun vundet én gang på hjemmebane – i aften gælder det Randers FC i en direkte duel for at undgå nedrykning.



Søndag 24. oktober 2010 blev den seneste og hidtil eneste hjemmesejr i denne sæson sikret af AaB, da det blev til 2-0 over FC Nordsjælland på mål scoret af Jeppe Curth og Nicklas Helenius.

De tre point dengang kunne ikke forhindre AaB i at indtage sidstepladsen i Superliga-stillingen med 12 point for 13 kampe.

Meget er sket siden og alligevel er meget det samme. AaB ligger stadig på 12.pladsen og har ikke vundet en kamp på eget græs siden.

I foråret er det blevet til nederlag til FC København og OB, mens kampene mod Silkeborg og AC Horsens gav et point i udbytte.

Onsdag aften kommer Randers FC på besøg i en utrolig betydningsfuld kamp for begge hold i nedrykningsdramaet.

I Aalborg håber man, at udesejren over Brøndby i den seneste spillerunde kan være med til at sparke holdet i gang på hjemmebane også.

Men at det kniber med at præstere på Energi Nord Arena har måske sin forklaring.

– Selv om vi har spillet udmærket og indstillingen har været helt som den skal, har vi ikke formået at skabe resultaterne på hjemmebane. Vi har problemer når det kommer til at skabe kampene, som der oftest er lagt op til på eget græs, siger målmand Karim Zaza til tipsbladet.dk.

– Vi har problemer med at dirke forsvar op, når modstanderen som udgangspunkt stiller sig dybt og overlader initiativet til os. Og sådan er der mange hold, der gør, når de kommer til Aalborg, synes jeg. Det skal dog ikke være nogen undskyldning, for det handler også om vores mangel på dygtighed, og vi kan ikke være tilfredse med, hvordan resultaterne har været på hjemmebane.

– Men der er ingen tvivl om, at vi skal i gang, og at kampen mod Randers er vigtig. Som stillingen ser ud, er det en kamp, vi ikke må tabe, men der er ingen tvivl om, at vi skal gå på banen for at gå efter sejren, siger målmanden.

AaB har fire point op til Randers inden aftenens kamp.

Følg kampen LIVE på tipsbladet.dk







LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

‘De har haft det værste transfervindue’

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

AGF – Brøndby IF

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Paulinho tager hjem til Brasilien

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Vil til Premier League – United foran Arsenal



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Viborg FF – OB

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Nu taler Messi

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Her er VM-turneringens hold

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Sønderjyske – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Kæmpe talent rygtes til Superligaen