Søndag 24. oktober 2010 blev den seneste og hidtil eneste hjemmesejr i denne sæson sikret af AaB, da det blev til 2-0 over FC Nordsjælland på mål scoret af Jeppe Curth og Nicklas Helenius.
De tre point dengang kunne ikke forhindre AaB i at indtage sidstepladsen i Superliga-stillingen med 12 point for 13 kampe.
Meget er sket siden og alligevel er meget det samme. AaB ligger stadig på 12.pladsen og har ikke vundet en kamp på eget græs siden.
I foråret er det blevet til nederlag til FC København og OB, mens kampene mod Silkeborg og AC Horsens gav et point i udbytte.
Onsdag aften kommer Randers FC på besøg i en utrolig betydningsfuld kamp for begge hold i nedrykningsdramaet.
I Aalborg håber man, at udesejren over Brøndby i den seneste spillerunde kan være med til at sparke holdet i gang på hjemmebane også.
Men at det kniber med at præstere på Energi Nord Arena har måske sin forklaring.
– Selv om vi har spillet udmærket og indstillingen har været helt som den skal, har vi ikke formået at skabe resultaterne på hjemmebane. Vi har problemer når det kommer til at skabe kampene, som der oftest er lagt op til på eget græs, siger målmand Karim Zaza til tipsbladet.dk.
– Vi har problemer med at dirke forsvar op, når modstanderen som udgangspunkt stiller sig dybt og overlader initiativet til os. Og sådan er der mange hold, der gør, når de kommer til Aalborg, synes jeg. Det skal dog ikke være nogen undskyldning, for det handler også om vores mangel på dygtighed, og vi kan ikke være tilfredse med, hvordan resultaterne har været på hjemmebane.
– Men der er ingen tvivl om, at vi skal i gang, og at kampen mod Randers er vigtig. Som stillingen ser ud, er det en kamp, vi ikke må tabe, men der er ingen tvivl om, at vi skal gå på banen for at gå efter sejren, siger målmanden.
AaB har fire point op til Randers inden aftenens kamp.
Følg kampen LIVE på tipsbladet.dk
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
OPTAKT
Portugal – Spanien
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
Brasiliansk boost før Norge
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
INTERVIEW