Der venter en ung Brøndby-spiller en stor oplevelse senere på måneden. Den 15-årige Erem Özkul er udtaget til Tyrkiets U16-landshold, der skal en tur til England for at spille to kampe.
Özkul er ellers født og opvokset i Danmark og har de seneste år været til flere DBU-samlinger. Men det er ikke, fordi DBU har sovet i timen, at han nu har takket ja til en tur med det tyrkiske U-landshold. Det er, fordi han ikke har dansk pas.
– Så han kan ikke spille landskampe. Tyrkerne har henvendt sig om ham flere gange, og i mandags ringede U16-landstræneren og inviterede Erem til at komme og spille to træningskampe mod England, fortæller spillerens far, Necati Özkul, til tipsbladet.dk.
Faderen har selv søgt dansk statsborgerskab og håber at få det godkendt i løbet af det kommende halve år. I så fald kan Erem Özkul automatisk blive dansk statsborger som såkaldt biperson. Det var samme måde, Mohamed Daramy fik dansk pas i fjor.
Indtil familien Özkul får dansk statsborgerskab, kan sønnike kun stille op for Tyrkiet – og gør det med glæde.
– Han er glad, og vi er glade, som Necati Özkul siger.
Hvorvidt Erem Özkul vil stille op for Danmark, når han kan, og hvis han bliver udtaget, har de dog ikke taget stilling til endnu. Brøndby-spilleren og hans far glæder sig bare over, at han får værdifuld erfaring med turen til England.
– Erem er født og opvokset i Danmark, men vi kan ikke svare på det lige nu. Det er meget svært. Det (en landsholdsudtagelse, red.) hjælper hans udvikling rigtig meget, lige meget om det er det danske eller tyrkiske landshold, siger Necati Özkul.
Hvis Erem Özkuls visumansøgning til Storbritannien ellers går igennem, rejser han af sted den 14. december, og forude venter så to U16-landskampe mod England den 20. og 22.
Selv om han blot er 15 år, spiller Özkul til daglig på Brøndbys U17-hold som midtstopper. I sommer skrev han en toårig kontrakt med klubben.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
