Brøndby-teenager udtaget til tyrkisk U-landshold

Han er født og opvokset i Danmark, men Brøndby IF’s unge Erem Özkul skal med det tyrkiske U16-landshold senere på måneden.



Der venter en ung Brøndby-spiller en stor oplevelse senere på måneden. Den 15-årige Erem Özkul er udtaget til Tyrkiets U16-landshold, der skal en tur til England for at spille to kampe.

Özkul er ellers født og opvokset i Danmark og har de seneste år været til flere DBU-samlinger. Men det er ikke, fordi DBU har sovet i timen, at han nu har takket ja til en tur med det tyrkiske U-landshold. Det er, fordi han ikke har dansk pas.

– Så han kan ikke spille landskampe. Tyrkerne har henvendt sig om ham flere gange, og i mandags ringede U16-landstræneren og inviterede Erem til at komme og spille to træningskampe mod England, fortæller spillerens far, Necati Özkul, til tipsbladet.dk.

Faderen har selv søgt dansk statsborgerskab og håber at få det godkendt i løbet af det kommende halve år. I så fald kan Erem Özkul automatisk blive dansk statsborger som såkaldt biperson. Det var samme måde, Mohamed Daramy fik dansk pas i fjor.

Indtil familien Özkul får dansk statsborgerskab, kan sønnike kun stille op for Tyrkiet – og gør det med glæde.

– Han er glad, og vi er glade, som Necati Özkul siger.

Hvorvidt Erem Özkul vil stille op for Danmark, når han kan, og hvis han bliver udtaget, har de dog ikke taget stilling til endnu. Brøndby-spilleren og hans far glæder sig bare over, at han får værdifuld erfaring med turen til England.

– Erem er født og opvokset i Danmark, men vi kan ikke svare på det lige nu. Det er meget svært. Det (en landsholdsudtagelse, red.) hjælper hans udvikling rigtig meget, lige meget om det er det danske eller tyrkiske landshold, siger Necati Özkul.

Hvis Erem Özkuls visumansøgning til Storbritannien ellers går igennem, rejser han af sted den 14. december, og forude venter så to U16-landskampe mod England den 20. og 22.

Selv om han blot er 15 år, spiller Özkul til daglig på Brøndbys U17-hold som midtstopper. I sommer skrev han en toårig kontrakt med klubben.



Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Har talt med Ferguson om United-job

Eriksen og Kjær tager afsted

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Rygter om AC Horsens-legende

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Manchester United overvejer ham

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Her er Ajax-danskers millionløn

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Vil have Jonas Wind til FC København

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Neymar tager en tørn mere

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Vavro-skandale – kan få lang karantæne