Brøndby-teenager udtaget til tyrkisk U-landshold

Han er født og opvokset i Danmark, men Brøndby IF’s unge Erem Özkul skal med det tyrkiske U16-landshold senere på måneden.



Der venter en ung Brøndby-spiller en stor oplevelse senere på måneden. Den 15-årige Erem Özkul er udtaget til Tyrkiets U16-landshold, der skal en tur til England for at spille to kampe.

Özkul er ellers født og opvokset i Danmark og har de seneste år været til flere DBU-samlinger. Men det er ikke, fordi DBU har sovet i timen, at han nu har takket ja til en tur med det tyrkiske U-landshold. Det er, fordi han ikke har dansk pas.

– Så han kan ikke spille landskampe. Tyrkerne har henvendt sig om ham flere gange, og i mandags ringede U16-landstræneren og inviterede Erem til at komme og spille to træningskampe mod England, fortæller spillerens far, Necati Özkul, til tipsbladet.dk.

Faderen har selv søgt dansk statsborgerskab og håber at få det godkendt i løbet af det kommende halve år. I så fald kan Erem Özkul automatisk blive dansk statsborger som såkaldt biperson. Det var samme måde, Mohamed Daramy fik dansk pas i fjor.

Indtil familien Özkul får dansk statsborgerskab, kan sønnike kun stille op for Tyrkiet – og gør det med glæde.

– Han er glad, og vi er glade, som Necati Özkul siger.

Hvorvidt Erem Özkul vil stille op for Danmark, når han kan, og hvis han bliver udtaget, har de dog ikke taget stilling til endnu. Brøndby-spilleren og hans far glæder sig bare over, at han får værdifuld erfaring med turen til England.

– Erem er født og opvokset i Danmark, men vi kan ikke svare på det lige nu. Det er meget svært. Det (en landsholdsudtagelse, red.) hjælper hans udvikling rigtig meget, lige meget om det er det danske eller tyrkiske landshold, siger Necati Özkul.

Hvis Erem Özkuls visumansøgning til Storbritannien ellers går igennem, rejser han af sted den 14. december, og forude venter så to U16-landskampe mod England den 20. og 22.

Selv om han blot er 15 år, spiller Özkul til daglig på Brøndbys U17-hold som midtstopper. I sommer skrev han en toårig kontrakt med klubben.







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Norsk ekspert håner Danmark

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Superligaen er knækket



LIVE

VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Bekræfter dansk kæmpetransfer

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Ude på ubestemt tid af personlige årsager



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Scorer heftig lønstigning

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Knuser transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Norges kronprins rejser til USA

Stor profil ude af Frankrig-brag