Brøndby-teenager udtaget til tyrkisk U-landshold

Han er født og opvokset i Danmark, men Brøndby IF’s unge Erem Özkul skal med det tyrkiske U16-landshold senere på måneden.



Der venter en ung Brøndby-spiller en stor oplevelse senere på måneden. Den 15-årige Erem Özkul er udtaget til Tyrkiets U16-landshold, der skal en tur til England for at spille to kampe.

Özkul er ellers født og opvokset i Danmark og har de seneste år været til flere DBU-samlinger. Men det er ikke, fordi DBU har sovet i timen, at han nu har takket ja til en tur med det tyrkiske U-landshold. Det er, fordi han ikke har dansk pas.

– Så han kan ikke spille landskampe. Tyrkerne har henvendt sig om ham flere gange, og i mandags ringede U16-landstræneren og inviterede Erem til at komme og spille to træningskampe mod England, fortæller spillerens far, Necati Özkul, til tipsbladet.dk.

Faderen har selv søgt dansk statsborgerskab og håber at få det godkendt i løbet af det kommende halve år. I så fald kan Erem Özkul automatisk blive dansk statsborger som såkaldt biperson. Det var samme måde, Mohamed Daramy fik dansk pas i fjor.

Indtil familien Özkul får dansk statsborgerskab, kan sønnike kun stille op for Tyrkiet – og gør det med glæde.

– Han er glad, og vi er glade, som Necati Özkul siger.

Hvorvidt Erem Özkul vil stille op for Danmark, når han kan, og hvis han bliver udtaget, har de dog ikke taget stilling til endnu. Brøndby-spilleren og hans far glæder sig bare over, at han får værdifuld erfaring med turen til England.

– Erem er født og opvokset i Danmark, men vi kan ikke svare på det lige nu. Det er meget svært. Det (en landsholdsudtagelse, red.) hjælper hans udvikling rigtig meget, lige meget om det er det danske eller tyrkiske landshold, siger Necati Özkul.

Hvis Erem Özkuls visumansøgning til Storbritannien ellers går igennem, rejser han af sted den 14. december, og forude venter så to U16-landskampe mod England den 20. og 22.

Selv om han blot er 15 år, spiller Özkul til daglig på Brøndbys U17-hold som midtstopper. I sommer skrev han en toårig kontrakt med klubben.





LIVE

TransferLIVE: FCM kan gå glip af millioner

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet



INTERVIEW

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Randers FC – Silkeborg IF

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Bayern München på plads til Superliga-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Gaveregn over FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Vil ikke juble i Parken

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby