Alt håb for Mohamed Daramy syntes ude. FCK-kometen havde udsigt til at vente mellem et og halvandet år mere på at få dansk indfødsret, så han kunne stille op for danske landshold. Men nu har ministeren – efter tipsbladet.dk’s afsløring – ændret på reglerne.
Det betyder, at Daramy efter alt at dømme godt kan nå at blive dansk statsborger, inden han fylder 18 år den 7. januar. Det er nemlig afgørende, at han når det inden sin fødselsdag.
Forklaringen er, at børn og unge under 18 år, hvis forælder opnår dansk indfødsret, også kan få indfødsret som såkaldt biperson. Det stod Mohamed Daramy til at misse med få uger eller måneder.
Læs også:Afsløring: FCK-komet risikerer at vente over et år på dansk pas
Man skal nemlig til en grundlovsceremoni hos sin lokale kommune, før ens statsborgerskab træder i kraft. De ceremonier kan tidligst finde sted en måned, efter Folketinget vedtager loven om at tildele indfødsret til en gruppe mennesker.
Loven, der skulle give FCK-spillerens mor, Isata Daramy, dansk pas, vedtages efter planen lige før jul. Hvis hun skal vente mindst en måned på en grundlovsceremoni, når hendes fodboldspillende søn altså at fylde 18 år i mellemtiden.
Nu har minister Tesfaye dog ændret den bekendtgørelse, der styrer, hvornår kommunerne skal afholde grundlovsceremonier. Nu kan unge i samme situation som Daramy søge om dispensation fra den normale frist, men det gælder kun dem, der fylder 18 år inden for en måned efter lovens vedtagelse i Folketinget.
– Det giver efter min opfattelse ikke mening, at en kommunalbestyrelse, som har et ønske om at udvise fleksibilitet i forhold til en ansøger og dennes barn, ikke har mulighed for det, skriver Mattias Tesfaye i en orientering til Folketingets Indfødsretsudvalg.
Læs også:Daramy: Det er svært for mig at se de andre tage af sted med landsholdene
De nye regler træder i kraft fra i morgen, torsdag. Derefter Isata Daramy kan anmode Hvidovre Kommune om at afholde en ekstraordinær ceremoni, som hun kan nå at deltage i, inden hendes søn fylder 18 år.
Det er dog stadig op til kommunalbestyrelsen, om den vil efterkomme sådan et ønske, og om den vil anmode udlændinge- og integrationsministeren om dispensation fra fristerne.
Selv om der ikke er mange arbejdsdage mellem lovens forventede vedtagelse og den 7. januar, kan Isata Daramy formentlig godt nå at komme til ceremoni inden Mohamed Daramys fødselsdag.
– Den nye bestemmelse træder i kraft i morgen, så hvis moderen beder om det, har kommunen jo i hvert fald hele december måned til at søge om og få dispensation. Der er også tre arbejdsdage i januar, før den unge fodboldspiller fylder 18 år, og hvor kommunen kan afholde ceremonien, siger Eva Ersbøll, der er ekspert i indfødsret ved Institut for Menneskerettigheder, til tipsbladet.dk.
– Selv om det er kort tid, er der nok en repræsentant for kommunen, der en af dagene kan gennemføre ceremonien og trykke Isata Daramy i hånden. Så det burde kunne nås
Mohamed Daramys forældre er fra Sierra Leone, men han har flere gange slået fast, at han drømmer om at repræsentere de danske landshold. Det tyder altså på, at han snart får chancen.
Tipsbladet.dk har henvendt sig til Udlændinge- og Integrationsministeriet for at få uddybet, hvorfor ministeren har ændret bekendtgørelsen, og afventer svar.
Læs også:Efter tipsbladet.dk’s henvendelse: Minister inddraget i Daramy-sag
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
OPTAKT
AGF – OB
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
HELT VILDT
Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie
MEDIE
Afviser kæmpebud
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
Stjernetransfer på plads alligevel
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
TIPSBLADET SPECIAL
