Dansk teenager til prøvetræning i russisk storklub: Jeg blev lidt chokeret

Ashab Mukudajev var tidligere i november til prøvetræning i CSKA Moskva, og det var en stor oplevelse for den unge FC Helsingør-spiller. Han skal efter planen med klubben på en træningslejr til januar.



Mens de danske landsholdsspillere rejste vestpå for at spille den afgørende EM-kvalifikationskamp i Dublin, var en af deres landsmænd taget mod øst. Unge Ashab Mukudajev tilbragte en uge i Moskva, hvor han prøvetrænede hos storklubben CSKA.

Den første dag trænede han med U23-holdet, og det gik efter eget udsagn så godt, at han de resterende dage trænede med førsteholdet. Han nåede også at spille ti minutter i en træningskamp mod SKA Rostov (ej at forveksle med Champions League-deltageren fra samme by).

– Jeg havde en rigtig god første træning med U-holdet. Jeg kunne godt mærke, at tempoet var højt på seniorholdet, men jeg kunne sagtens følge med. Det gik supergodt til træningerne, siger Ashab Mukudajev til tipsbladet.dk.

– Det eneste, jeg har fået at vide efterfølgende, er, at det er gået supergodt. Og så vil de gerne se mig igen til en træningslejr i Spanien i januar måned. Det tager jeg 100 procent som et skulderklap, og jeg blev også glad for at høre det.

Mukudajev har selv fortalt til FC Helsingør-fanmediet cementen.dk, at CSKA Moskva fik øje på ham via scoutingsystemet Wyscout, som tusindvis af klubber rundt om i verden benytter sig af. Derudover har det været en fordel, at han har både dansk og russisk statsborgerskab.

Ifølge reglerne må der højest være seks ikke-russiske spillere på banen på én gang, og da Ashab Mukudajev gennem sine tjetjenske forældre altså tæller som russer, er han en attraktiv spiller på de kanter.

Det er dog stadig noget af et skridt fra U19-holdet i Helsingør til klubben, der har vundet 13 sovjetiske og russiske mesterskaber, det seneste i 2016.

– De har haft kigget på mine kampe. Så har de været i dialog med min far omkring det. Så kom han til mig og fortalte det. Det var lidt overvældende til at starte med. Jeg blev selv en smule chokeret over det. Men jeg tog det, som det kom. Jeg har sagt til mig selv, at jeg skulle præstere det, jeg plejer gøre, fortæller Mukudajev.

Den dansk-russiske gymnasieelev er vendt hjem igen efter det ugelange træningsophold i en klub, der tilhører en helt anden kaliber, end han er vant til. Men netop det gjorde oplevelsen stor.

– Det var et topprofessionelt hold, og de ved, hvad de skal gøre. De spiller stort set alle sammen på et A-landshold, så det er rigtig dygtige spillere. Det har i hvert fald gjort mig topmotiveret og givet blod på tanden efter mere. Nu vil jeg bare præstere endnu bedre og gøre, hvad jeg kan, siger Ashab Mukudajev.

Han er noteret for 11 kampe og tre mål for FC Helsingørs U19-hold i dette efterår.

Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud


‘Sur over Brøndby-transfer’

Medie med dyster Dorgu-melding

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Legende med chokmelding

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

– De lignede lort!

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Bekræfter FC København-historie

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Dansk målsluger færdig