Mens de danske landsholdsspillere rejste vestpå for at spille den afgørende EM-kvalifikationskamp i Dublin, var en af deres landsmænd taget mod øst. Unge Ashab Mukudajev tilbragte en uge i Moskva, hvor han prøvetrænede hos storklubben CSKA.
Den første dag trænede han med U23-holdet, og det gik efter eget udsagn så godt, at han de resterende dage trænede med førsteholdet. Han nåede også at spille ti minutter i en træningskamp mod SKA Rostov (ej at forveksle med Champions League-deltageren fra samme by).
– Jeg havde en rigtig god første træning med U-holdet. Jeg kunne godt mærke, at tempoet var højt på seniorholdet, men jeg kunne sagtens følge med. Det gik supergodt til træningerne, siger Ashab Mukudajev til tipsbladet.dk.
– Det eneste, jeg har fået at vide efterfølgende, er, at det er gået supergodt. Og så vil de gerne se mig igen til en træningslejr i Spanien i januar måned. Det tager jeg 100 procent som et skulderklap, og jeg blev også glad for at høre det.
Mukudajev har selv fortalt til FC Helsingør-fanmediet cementen.dk, at CSKA Moskva fik øje på ham via scoutingsystemet Wyscout, som tusindvis af klubber rundt om i verden benytter sig af. Derudover har det været en fordel, at han har både dansk og russisk statsborgerskab.
Ifølge reglerne må der højest være seks ikke-russiske spillere på banen på én gang, og da Ashab Mukudajev gennem sine tjetjenske forældre altså tæller som russer, er han en attraktiv spiller på de kanter.
Det er dog stadig noget af et skridt fra U19-holdet i Helsingør til klubben, der har vundet 13 sovjetiske og russiske mesterskaber, det seneste i 2016.
– De har haft kigget på mine kampe. Så har de været i dialog med min far omkring det. Så kom han til mig og fortalte det. Det var lidt overvældende til at starte med. Jeg blev selv en smule chokeret over det. Men jeg tog det, som det kom. Jeg har sagt til mig selv, at jeg skulle præstere det, jeg plejer gøre, fortæller Mukudajev.
Den dansk-russiske gymnasieelev er vendt hjem igen efter det ugelange træningsophold i en klub, der tilhører en helt anden kaliber, end han er vant til. Men netop det gjorde oplevelsen stor.
– Det var et topprofessionelt hold, og de ved, hvad de skal gøre. De spiller stort set alle sammen på et A-landshold, så det er rigtig dygtige spillere. Det har i hvert fald gjort mig topmotiveret og givet blod på tanden efter mere. Nu vil jeg bare præstere endnu bedre og gøre, hvad jeg kan, siger Ashab Mukudajev.
Han er noteret for 11 kampe og tre mål for FC Helsingørs U19-hold i dette efterår.
Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
Han peger på Simon Kjær
– Du har udstråling som tagpap
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
Ny nedtur for Ansu Fati
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
Henter dansker – får god pakke
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
Lerager ser forandret Kamil Grabara
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
– Alle taler om dem!
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
