Dansk teenager til prøvetræning i russisk storklub: Jeg blev lidt chokeret

Ashab Mukudajev var tidligere i november til prøvetræning i CSKA Moskva, og det var en stor oplevelse for den unge FC Helsingør-spiller. Han skal efter planen med klubben på en træningslejr til januar.



Mens de danske landsholdsspillere rejste vestpå for at spille den afgørende EM-kvalifikationskamp i Dublin, var en af deres landsmænd taget mod øst. Unge Ashab Mukudajev tilbragte en uge i Moskva, hvor han prøvetrænede hos storklubben CSKA.

Den første dag trænede han med U23-holdet, og det gik efter eget udsagn så godt, at han de resterende dage trænede med førsteholdet. Han nåede også at spille ti minutter i en træningskamp mod SKA Rostov (ej at forveksle med Champions League-deltageren fra samme by).

– Jeg havde en rigtig god første træning med U-holdet. Jeg kunne godt mærke, at tempoet var højt på seniorholdet, men jeg kunne sagtens følge med. Det gik supergodt til træningerne, siger Ashab Mukudajev til tipsbladet.dk.

– Det eneste, jeg har fået at vide efterfølgende, er, at det er gået supergodt. Og så vil de gerne se mig igen til en træningslejr i Spanien i januar måned. Det tager jeg 100 procent som et skulderklap, og jeg blev også glad for at høre det.

Mukudajev har selv fortalt til FC Helsingør-fanmediet cementen.dk, at CSKA Moskva fik øje på ham via scoutingsystemet Wyscout, som tusindvis af klubber rundt om i verden benytter sig af. Derudover har det været en fordel, at han har både dansk og russisk statsborgerskab.

Ifølge reglerne må der højest være seks ikke-russiske spillere på banen på én gang, og da Ashab Mukudajev gennem sine tjetjenske forældre altså tæller som russer, er han en attraktiv spiller på de kanter.

Det er dog stadig noget af et skridt fra U19-holdet i Helsingør til klubben, der har vundet 13 sovjetiske og russiske mesterskaber, det seneste i 2016.

– De har haft kigget på mine kampe. Så har de været i dialog med min far omkring det. Så kom han til mig og fortalte det. Det var lidt overvældende til at starte med. Jeg blev selv en smule chokeret over det. Men jeg tog det, som det kom. Jeg har sagt til mig selv, at jeg skulle præstere det, jeg plejer gøre, fortæller Mukudajev.

Den dansk-russiske gymnasieelev er vendt hjem igen efter det ugelange træningsophold i en klub, der tilhører en helt anden kaliber, end han er vant til. Men netop det gjorde oplevelsen stor.

– Det var et topprofessionelt hold, og de ved, hvad de skal gøre. De spiller stort set alle sammen på et A-landshold, så det er rigtig dygtige spillere. Det har i hvert fald gjort mig topmotiveret og givet blod på tanden efter mere. Nu vil jeg bare præstere endnu bedre og gøre, hvad jeg kan, siger Ashab Mukudajev.

Han er noteret for 11 kampe og tre mål for FC Helsingørs U19-hold i dette efterår.

Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud






LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub forlænger med profil

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jonas Wind til danskerklub?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Supercomputer: De vinder VM

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Kæmpe mystik: I dag sker det

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Klar melding fra Thomas Gravesen

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

De vil købe Munashe Garananga i FCK

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand