Mens de danske landsholdsspillere rejste vestpå for at spille den afgørende EM-kvalifikationskamp i Dublin, var en af deres landsmænd taget mod øst. Unge Ashab Mukudajev tilbragte en uge i Moskva, hvor han prøvetrænede hos storklubben CSKA.
Den første dag trænede han med U23-holdet, og det gik efter eget udsagn så godt, at han de resterende dage trænede med førsteholdet. Han nåede også at spille ti minutter i en træningskamp mod SKA Rostov (ej at forveksle med Champions League-deltageren fra samme by).
– Jeg havde en rigtig god første træning med U-holdet. Jeg kunne godt mærke, at tempoet var højt på seniorholdet, men jeg kunne sagtens følge med. Det gik supergodt til træningerne, siger Ashab Mukudajev til tipsbladet.dk.
– Det eneste, jeg har fået at vide efterfølgende, er, at det er gået supergodt. Og så vil de gerne se mig igen til en træningslejr i Spanien i januar måned. Det tager jeg 100 procent som et skulderklap, og jeg blev også glad for at høre det.
Mukudajev har selv fortalt til FC Helsingør-fanmediet cementen.dk, at CSKA Moskva fik øje på ham via scoutingsystemet Wyscout, som tusindvis af klubber rundt om i verden benytter sig af. Derudover har det været en fordel, at han har både dansk og russisk statsborgerskab.
Ifølge reglerne må der højest være seks ikke-russiske spillere på banen på én gang, og da Ashab Mukudajev gennem sine tjetjenske forældre altså tæller som russer, er han en attraktiv spiller på de kanter.
Det er dog stadig noget af et skridt fra U19-holdet i Helsingør til klubben, der har vundet 13 sovjetiske og russiske mesterskaber, det seneste i 2016.
– De har haft kigget på mine kampe. Så har de været i dialog med min far omkring det. Så kom han til mig og fortalte det. Det var lidt overvældende til at starte med. Jeg blev selv en smule chokeret over det. Men jeg tog det, som det kom. Jeg har sagt til mig selv, at jeg skulle præstere det, jeg plejer gøre, fortæller Mukudajev.
Den dansk-russiske gymnasieelev er vendt hjem igen efter det ugelange træningsophold i en klub, der tilhører en helt anden kaliber, end han er vant til. Men netop det gjorde oplevelsen stor.
– Det var et topprofessionelt hold, og de ved, hvad de skal gøre. De spiller stort set alle sammen på et A-landshold, så det er rigtig dygtige spillere. Det har i hvert fald gjort mig topmotiveret og givet blod på tanden efter mere. Nu vil jeg bare præstere endnu bedre og gøre, hvad jeg kan, siger Ashab Mukudajev.
Han er noteret for 11 kampe og tre mål for FC Helsingørs U19-hold i dette efterår.
Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
NYHEDER
De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
Her kan du se FC Midtjylland mod FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
Tæt på utrolig kamprekord
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan overraske i Le Classique
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
HELT VILDT
