Er der noget, som altid kan få fodboldfans til at løfte øjenbrynene, så er det, når unge spillere hamrer mål ind på samlebånd.
Målscoring er den vigtigste egenskab i fodbold, og den egenskab besidder danske David Stückler til fulde. Den 19-årige angriber er relativt ukendt herhjemme, men siden han i sommeren 2022 skiftede fra AB til Cremonese så har han scoret mål på samlebånd.
I denne sæson scorer han mere end ét mål i snit pr kamp, og på rygtebasis blev Stückler i sidste uge pludselig sat i forbindelse med storklubber som Juventus, Inter og Atalanta. Så der er ingen tvivl om, at Danmark råder over et særligt talent i Stückler, men tager man et kig på hans landsholdskarriere, så tager det ikke lang tid at danne sig et overblik. Han har nemlig aldrig repræsenteret et dansk ungdomslandshold, selv om det er noget, han drømmer om.
– Det vil være en drøm at spille for det danske landshold. Jeg har ikke været udtaget, og det har måske været fordi, jeg har spillet for en lidt mindre klub. Nu må vi se. Lige nu fokuserer jeg bare på at blive ved med at gøre det godt, og så håber jeg, at det kommer snart.
Har du været i kontakt med DBU?
– Nej, slet ikke, siger han til Tipsbladet.
David Stückler er for gammel til at repræsentere det danske U19-landshold, så skulle han udtages fremover, så vil det være for det danske U20- eller U21-landshold. Han har faktisk også mulighed for at repræsentere det iranske og østrigske landshold, så de muligheder ligger der også, men som han selv siger, så er drømmen at repræsentere Danmark.

David Stückler stortrives i Italien og drømmer om at repræsentere et dansk landshold. Foto: Giovanni Fede.
Sikkert er det, at får han chancen på et dansk U-landshold, så vil de råde over en spiller, der ved, hvor skabet står. 34 mål og otte oplæg står han noteret for i 42 kampe på Cremoneses U19-hold, og i sidste sæson trænede han også med førsteholdet, inden de rykkede ned fra Serie A.
David Stücklers kontrakt med Cremonese udløber til sommer, og lige nu har han ikke fremtiden på plads. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
AaB dæmper superligaforventninger
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Her er Tysklands vej til VM-finalen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
Norge – Frankrig
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
OPTAKT
Uruguay – Spanien
OPTAKT
Senegal – Irak
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Egypten – Iran
OPTAKT