Er der noget, som altid kan få fodboldfans til at løfte øjenbrynene, så er det, når unge spillere hamrer mål ind på samlebånd.
Målscoring er den vigtigste egenskab i fodbold, og den egenskab besidder danske David Stückler til fulde. Den 19-årige angriber er relativt ukendt herhjemme, men siden han i sommeren 2022 skiftede fra AB til Cremonese så har han scoret mål på samlebånd.
I denne sæson scorer han mere end ét mål i snit pr kamp, og på rygtebasis blev Stückler i sidste uge pludselig sat i forbindelse med storklubber som Juventus, Inter og Atalanta. Så der er ingen tvivl om, at Danmark råder over et særligt talent i Stückler, men tager man et kig på hans landsholdskarriere, så tager det ikke lang tid at danne sig et overblik. Han har nemlig aldrig repræsenteret et dansk ungdomslandshold, selv om det er noget, han drømmer om.
– Det vil være en drøm at spille for det danske landshold. Jeg har ikke været udtaget, og det har måske været fordi, jeg har spillet for en lidt mindre klub. Nu må vi se. Lige nu fokuserer jeg bare på at blive ved med at gøre det godt, og så håber jeg, at det kommer snart.
Har du været i kontakt med DBU?
– Nej, slet ikke, siger han til Tipsbladet.
David Stückler er for gammel til at repræsentere det danske U19-landshold, så skulle han udtages fremover, så vil det være for det danske U20- eller U21-landshold. Han har faktisk også mulighed for at repræsentere det iranske og østrigske landshold, så de muligheder ligger der også, men som han selv siger, så er drømmen at repræsentere Danmark.

David Stückler stortrives i Italien og drømmer om at repræsentere et dansk landshold. Foto: Giovanni Fede.
Sikkert er det, at får han chancen på et dansk U-landshold, så vil de råde over en spiller, der ved, hvor skabet står. 34 mål og otte oplæg står han noteret for i 42 kampe på Cremoneses U19-hold, og i sidste sæson trænede han også med førsteholdet, inden de rykkede ned fra Serie A.
David Stücklers kontrakt med Cremonese udløber til sommer, og lige nu har han ikke fremtiden på plads. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
OPTAKT
Belgien – Iran
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
EKSKLUSIVT