Hamrer mål ind i Italien: Ingen kontakt med DBU

David Stückler er en sand måltyv i italiensk fodbold, men han har aldrig fået chancen på de danske ungdomslandshold.



Er der noget, som altid kan få fodboldfans til at løfte øjenbrynene, så er det, når unge spillere hamrer mål ind på samlebånd. 

Målscoring er den vigtigste egenskab i fodbold, og den egenskab besidder danske David Stückler til fulde. Den 19-årige angriber er relativt ukendt herhjemme, men siden han i sommeren 2022 skiftede fra AB til Cremonese så har han scoret mål på samlebånd. 

I denne sæson scorer han mere end ét mål i snit pr kamp, og på rygtebasis blev Stückler i sidste uge pludselig sat i forbindelse med storklubber som Juventus, Inter og Atalanta. Så der er ingen tvivl om, at Danmark råder over et særligt talent i Stückler, men tager man et kig på hans landsholdskarriere, så tager det ikke lang tid at danne sig et overblik. Han har nemlig aldrig repræsenteret et dansk ungdomslandshold, selv om det er noget, han drømmer om.

– Det vil være en drøm at spille for det danske landshold. Jeg har ikke været udtaget, og det har måske været fordi, jeg har spillet for en lidt mindre klub. Nu må vi se. Lige nu fokuserer jeg bare på at blive ved med at gøre det godt, og så håber jeg, at det kommer snart.

Har du været i kontakt med DBU? 

– Nej, slet ikke, siger han til Tipsbladet.

David Stückler er for gammel til at repræsentere det danske U19-landshold, så skulle han udtages fremover, så vil det være for det danske U20- eller U21-landshold. Han har faktisk også mulighed for at repræsentere det iranske og østrigske landshold, så de muligheder ligger der også, men som han selv siger, så er drømmen at repræsentere Danmark. 

David_St__ckler
David Stückler stortrives i Italien og drømmer om at repræsentere et dansk landshold. Foto: Giovanni Fede.

Sikkert er det, at får han chancen på et dansk U-landshold, så vil de råde over en spiller, der ved, hvor skabet står. 34 mål og otte oplæg står han noteret for i 42 kampe på Cremoneses U19-hold, og i sidste sæson trænede han også med førsteholdet, inden de rykkede ned fra Serie A. 

David Stücklers kontrakt med Cremonese udløber til sommer, og lige nu har han ikke fremtiden på plads. Læs mere om det her.





Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris




Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

AGF – Viborg FF

Brøndby IF – Sønderjyske

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Kæmpe optur for Orri Oskarsson



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Randers FC – FC Fredericia

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Neestrup: ‘Fuck det!’

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Real Madrid taber

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Neymar overvejer karrierestop

Scoringsfattigt i Silkeborg

Aston Villa og Chelsea smider point

FCK afværger historisk nederlag

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Tottenham Hotspur – Arsenal

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Alexander Lind revser Superliga-profil

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Længe siden chancen for OB-sejr har været større