Er der noget, som altid kan få fodboldfans til at løfte øjenbrynene, så er det, når unge spillere hamrer mål ind på samlebånd.
Målscoring er den vigtigste egenskab i fodbold, og den egenskab besidder danske David Stückler til fulde. Den 19-årige angriber er relativt ukendt herhjemme, men siden han i sommeren 2022 skiftede fra AB til Cremonese så har han scoret mål på samlebånd.
I denne sæson scorer han mere end ét mål i snit pr kamp, og på rygtebasis blev Stückler i sidste uge pludselig sat i forbindelse med storklubber som Juventus, Inter og Atalanta. Så der er ingen tvivl om, at Danmark råder over et særligt talent i Stückler, men tager man et kig på hans landsholdskarriere, så tager det ikke lang tid at danne sig et overblik. Han har nemlig aldrig repræsenteret et dansk ungdomslandshold, selv om det er noget, han drømmer om.
– Det vil være en drøm at spille for det danske landshold. Jeg har ikke været udtaget, og det har måske været fordi, jeg har spillet for en lidt mindre klub. Nu må vi se. Lige nu fokuserer jeg bare på at blive ved med at gøre det godt, og så håber jeg, at det kommer snart.
Har du været i kontakt med DBU?
– Nej, slet ikke, siger han til Tipsbladet.
David Stückler er for gammel til at repræsentere det danske U19-landshold, så skulle han udtages fremover, så vil det være for det danske U20- eller U21-landshold. Han har faktisk også mulighed for at repræsentere det iranske og østrigske landshold, så de muligheder ligger der også, men som han selv siger, så er drømmen at repræsentere Danmark.

David Stückler stortrives i Italien og drømmer om at repræsentere et dansk landshold. Foto: Giovanni Fede.
Sikkert er det, at får han chancen på et dansk U-landshold, så vil de råde over en spiller, der ved, hvor skabet står. 34 mål og otte oplæg står han noteret for i 42 kampe på Cremoneses U19-hold, og i sidste sæson trænede han også med førsteholdet, inden de rykkede ned fra Serie A.
David Stücklers kontrakt med Cremonese udløber til sommer, og lige nu har han ikke fremtiden på plads. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Frankrig – England
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TOPNYHED
Klar for FC København
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
MEDIE