Hamrer mål ind i Italien: Ingen kontakt med DBU

David Stückler er en sand måltyv i italiensk fodbold, men han har aldrig fået chancen på de danske ungdomslandshold.



Er der noget, som altid kan få fodboldfans til at løfte øjenbrynene, så er det, når unge spillere hamrer mål ind på samlebånd. 

Målscoring er den vigtigste egenskab i fodbold, og den egenskab besidder danske David Stückler til fulde. Den 19-årige angriber er relativt ukendt herhjemme, men siden han i sommeren 2022 skiftede fra AB til Cremonese så har han scoret mål på samlebånd. 

I denne sæson scorer han mere end ét mål i snit pr kamp, og på rygtebasis blev Stückler i sidste uge pludselig sat i forbindelse med storklubber som Juventus, Inter og Atalanta. Så der er ingen tvivl om, at Danmark råder over et særligt talent i Stückler, men tager man et kig på hans landsholdskarriere, så tager det ikke lang tid at danne sig et overblik. Han har nemlig aldrig repræsenteret et dansk ungdomslandshold, selv om det er noget, han drømmer om.

– Det vil være en drøm at spille for det danske landshold. Jeg har ikke været udtaget, og det har måske været fordi, jeg har spillet for en lidt mindre klub. Nu må vi se. Lige nu fokuserer jeg bare på at blive ved med at gøre det godt, og så håber jeg, at det kommer snart.

Har du været i kontakt med DBU? 

– Nej, slet ikke, siger han til Tipsbladet.

David Stückler er for gammel til at repræsentere det danske U19-landshold, så skulle han udtages fremover, så vil det være for det danske U20- eller U21-landshold. Han har faktisk også mulighed for at repræsentere det iranske og østrigske landshold, så de muligheder ligger der også, men som han selv siger, så er drømmen at repræsentere Danmark. 

David_St__ckler
David Stückler stortrives i Italien og drømmer om at repræsentere et dansk landshold. Foto: Giovanni Fede.

Sikkert er det, at får han chancen på et dansk U-landshold, så vil de råde over en spiller, der ved, hvor skabet står. 34 mål og otte oplæg står han noteret for i 42 kampe på Cremoneses U19-hold, og i sidste sæson trænede han også med førsteholdet, inden de rykkede ned fra Serie A. 

David Stücklers kontrakt med Cremonese udløber til sommer, og lige nu har han ikke fremtiden på plads. Læs mere om det her.






LIVE: Interesse for dansk fodboldboss




Kæmpekøb retur til FC København?

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Spår stor transferaktivitet i FC København

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Bombe på vej i Real Madrid?

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde