Der er efterhånden en del danskere, som gør sig flot bemærket i det store udland, og en af dem er 19-årige David Stückler.
Tilbage i sommeren 2022 skiftede han fra AB til Cremonese, for hvis U19-hold han har høvlet kasser ind for. Helt nøjagtig står han ifølge Transfermarkt noteret for i alt 34 scoringer og otte oplæg i 42 kampe. Dét er imponerende, men det er hans tal i denne sæson så sandelig også. 17 scoringer og fem oplæg i 12 kampe er facit indtil videre, og der er da ikke noget at sige til, at han i sidste uge pludselig blev bragt i spil hos mastodonterne Inter, Juventus og Atalanta af italienske medier.
Spørgsmålet er, hvor længe han bliver ved med at være i Cremonese. For godt nyder han at være i klubben, men kontrakten udløber til sommer, og Stückler selv er åben for det meste. Det slår han fast overfor Tipsbladet.
– Jeg kan virkelig godt lide at være hernede i Italien, men jeg vil også være åben for at tage tilbage til Skandinavien. Lige nu fokuserer jeg på at gøre det bedste nu, og så ligger jeg det over i min agents hænder. Så ved jeg, at der kommer noget godt ud af det til sidst, siger han.
Han ved, at der nok skal være muligheder på de hjemlige breddegrader, for hans agent, Nima Modyr, har et stort navn i Skandinavien, hvilket nok skal åbne nogle døre.
David Stückler i aktion for Cremoneses U19-hold. Foto: Giovanni Fede.
Selv tager han fremtidssnakken i strakt arm, for lige nu nyder han bare at have en masse personlig succes. Han spiller på et U19-hold, der gerne vil spille offensivt, hvilket gavner en type som ham, og så får han også lov til at træne lidt med de voksne, der i sidste sæson rykkede ud af Serie A.
– Sidste år lå de i Serie A, og der trænede jeg med fast efter nytår. I år træner jeg også med nogle gange, men det er ikke noget fast noget. Det er en god oplevelse. Det er højere niveau, og de giver den gas.
Indtil videre er det dog ikke blevet til seniorfodbold for den tidligere AB-dreng.
Italien er kendt som et fodboldgalt land, og det mærker Stückler også selv. Næsten alt handler om fodbold, siger han, og det er ligemeget om han taler med en gammel dame eller en ung fyr. På restauranterne er der altid TV-skærme, som viser højdepunkter fra kampe, men han kan fortsat sagtens gå i fred i byen.
Enkelte gange er han dog blevet genkendt på gaden, så de mange mål bærer frugt, og mon ikke også de nok skal gøre ham interessant forud for næste sommer – både for Cremonese, men i særdeleshed også for klubber udefra.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Hvem holder partilederne med i fodbold?
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
Kæmpe nyhed i udlandet
LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Riemer melder stjerne klar
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
Av, FCK! Her er de værst af alle
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
TOPNYHED