Der er efterhånden en del danskere, som gør sig flot bemærket i det store udland, og en af dem er 19-årige David Stückler.
Tilbage i sommeren 2022 skiftede han fra AB til Cremonese, for hvis U19-hold han har høvlet kasser ind for. Helt nøjagtig står han ifølge Transfermarkt noteret for i alt 34 scoringer og otte oplæg i 42 kampe. Dét er imponerende, men det er hans tal i denne sæson så sandelig også. 17 scoringer og fem oplæg i 12 kampe er facit indtil videre, og der er da ikke noget at sige til, at han i sidste uge pludselig blev bragt i spil hos mastodonterne Inter, Juventus og Atalanta af italienske medier.
Spørgsmålet er, hvor længe han bliver ved med at være i Cremonese. For godt nyder han at være i klubben, men kontrakten udløber til sommer, og Stückler selv er åben for det meste. Det slår han fast overfor Tipsbladet.
– Jeg kan virkelig godt lide at være hernede i Italien, men jeg vil også være åben for at tage tilbage til Skandinavien. Lige nu fokuserer jeg på at gøre det bedste nu, og så ligger jeg det over i min agents hænder. Så ved jeg, at der kommer noget godt ud af det til sidst, siger han.
Han ved, at der nok skal være muligheder på de hjemlige breddegrader, for hans agent, Nima Modyr, har et stort navn i Skandinavien, hvilket nok skal åbne nogle døre.
David Stückler i aktion for Cremoneses U19-hold. Foto: Giovanni Fede.
Selv tager han fremtidssnakken i strakt arm, for lige nu nyder han bare at have en masse personlig succes. Han spiller på et U19-hold, der gerne vil spille offensivt, hvilket gavner en type som ham, og så får han også lov til at træne lidt med de voksne, der i sidste sæson rykkede ud af Serie A.
– Sidste år lå de i Serie A, og der trænede jeg med fast efter nytår. I år træner jeg også med nogle gange, men det er ikke noget fast noget. Det er en god oplevelse. Det er højere niveau, og de giver den gas.
Indtil videre er det dog ikke blevet til seniorfodbold for den tidligere AB-dreng.
Italien er kendt som et fodboldgalt land, og det mærker Stückler også selv. Næsten alt handler om fodbold, siger han, og det er ligemeget om han taler med en gammel dame eller en ung fyr. På restauranterne er der altid TV-skærme, som viser højdepunkter fra kampe, men han kan fortsat sagtens gå i fred i byen.
Enkelte gange er han dog blevet genkendt på gaden, så de mange mål bærer frugt, og mon ikke også de nok skal gøre ham interessant forud for næste sommer – både for Cremonese, men i særdeleshed også for klubber udefra.

TransferLIVE: Hillerød henter landsholdsspiller

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

FC København-handel er gået i hårdknude

Skandale! I har givet op, DBU

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Afvist af United

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Hård AGF-afsked

Superliga-klub chokeret: Åben jagt på 10-årige

Afsløring: Horsens i millionhandel

De viser Brøndby og FCM i Europa

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München

Er han FCK’s Froholdt-afløser?

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Voldsomt: Ajax smider dansker og 6 andre af holdet

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Husker du? Mathew Ryan meldte afbud til FCK-kampe

– Det virker bare lidt mærkeligt

Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Jagter tidligere Superliga-stjerne

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Transfernyt: OB henter tysk angriber

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

Hvalfangere indtager Bergen

Tæt på FC København-exit

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer

‘Victor Kristiansen kan ende i Sunderland’