VM 2026: | Grupper | Kampprogram | Simulator | TV | Resultater |
Drikkepauserne ved VM handler ikke om penge for Det Internationale Fodboldforbund, Fifa, der “absolut intet” får ud af pauserne.
Det påstår Fifa-præsident Gianni Infantino, der forsvarer drikkepauserne på forbundets hjemmeside.
– Det giver ingen ekstra indtægter til Fifa, da alle kommercielle aftaler blev underskrevet i god tid. Så det handler ikke om penge for os. For os er det udelukkende et sportsligt anliggende, siger Infantino.
Flere medier har forsøgt at lave nogle estimater på den indtjening, der kan være ved drikkepauserne. Estimaterne viser, at tv-selskaber, der bruger pauserne til at vise reklamer, tjener mange penge under VM.
Wall Street Journal har lavet en opgørelse, der viser, at alene mediet Fox News indkasserer op mod otte millioner kroner for hver enkelt tre minutters drikkepause.
Eksperter har lavet en større udregning for BBC Sport, som skriver, at drikkepauserne under hele VM genererer over 250 millioner dollar i indtægter alene i USA. Det svarer til over 1,6 milliarder kroner.
Infantino uddyber ikke, hvordan de kommercielle aftaler med tv-selskaberne er skruet sammen hos Fifa.
Han henviser til, at de to gange tre minutters drikkepause midt i hver halvleg er et tiltag, der udelukkende er lavet for at skåne spillerne ved VM i USA, Canada og Mexico.
– Hovedårsagen er varmen, men vi skal også forstå, at i en turnering som VM, der spilles over 39 dage, hvor hold potentielt kan spille otte kampe på 39 dage, er det ekstremt vigtigt at have et øjeblik til at hvile, siger han.
Infantino understreger også, at det er vigtigt for Fifa at sikre, at alle hold i hver kamp spiller under de samme forhold.
– Det er meget svært at acceptere, at en træner kan have mulighed for at påvirke en kamp ved at foretage justeringer, blot fordi det er varmere, mens den samme træner i en anden kamp, hvor temperaturen er lidt lavere, ikke har samme mulighed.
– Vi ønsker at sikre lige forhold for alle, og derfor implementeres disse pauser i alle kampe, siger præsidenten.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende billeder for England
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
AVIS
Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil
Skylder FC København penge – straffes hårdt
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
MEDIE
Chokskifte på vej?
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
OPTAKT
Schweiz – Canada
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!