FC Midtjyllands U19-hold har efterhånden fået sig en stærk tradition med at klare sig godt i Youth League, som kan kaldes ungdommens Champions League.
Tirsdag var de i kamp mod tyrkiske Trabzonspor, hvor det endte med en 5-2-sejr til midtjyderne på udebane. Selvom det endte med en tydelig sejr, så kunne det godt være blevet en del tættere.
Ved stillingen 4-2 til FCM fik tyrkerne straffespark med 20 minutter tilbage – det endte dog helt omvendt, fortæller U19-træner Kenneth Andersen på FCM’s hjemmeside.
– Det var igen en situation, som med deres to mål, hvor de lagde en høj bold i boksen, men denne gang førte det til et straffespark. Det brændte de heldigvis. Den ramte stolpen, og så løb vi kontra og scorede til 5-2 i angrebet efter. Så var brodden ligesom taget af den værste spænding, fortæller Kenneth Andersen.
Her var det Mads Hansen, der scorede, som var tredje gang i kampen. Dermed følger han godt op på kampen mod SønderjyskE i Superligaen, hvor han scorede Midtjyllands sejrsmål til 3-2 dybt inde i overtiden.
FC Midtjylland var kommet foran med 3-0 allerede i første halvleg, men lige inden pausen fik Tranzonspor reduceret to gange. Dog fik danskerne hurtigt styr på det, og det imponerer cheftræner Andersen.
– Jeg er mest af alt tilfreds med drengenes mentale indstilling efter pausen, og det er i sidste ende det, der skaffer os en rigtig god sejr. Det skal de have masser af ros for, og vi er selvfølgelig super glade for at tage et godt udgangspunkt med os hjem, lyder det fra Kenneth Andersen.
Tidligere i denne sæson har FCM’s U19-drenge vist skræmmende styrke, da de slog Rosenborgs ditto med hele 10-1. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
De jagter Henrik Meister
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Jess Thorup fyret
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
MEDIE
