• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Talent Oliver Okstrøm

Ny U17-træner i Brøndby kan se masser af potentiale i truppen

Foto: Martin Davidsen/tipsbladet.dk

Sune Jensen er blevet forfremmet fra U15 til U17-træner i Brøndby, og derfor kender han spillerne særdeles godt.

Af Oliver Okstrøm

I Brøndby er der blevet skiftet ud på trænerposterne i ungdomsafdelingen, og i sommer overtog Sune Jensen styringen af U17-holdet på klubbens Masterclass. Han har tidligere været U15-træner, og derfor kender han den nuværende trup særdeles godt.

Det fortæller han om i et interview på klubbens officielle hjemmeside.

Læs også:Corlu satser på Brøndby-gennembrud: En stor ting for mig

-  Vi er jo lige startet, kan man sige. De yngste spillere, der er i truppen, havde jeg sidste år, så dem kender jeg allerede rigtig godt. Og de andre spillere i truppen kender jeg også allerede godt, da jeg jo også har haft dem, da de var U15-spillere, hvor jeg selv var træner. Så på den måde kender vi hinanden, og det er jo en god forudsætning for at sætte en læringsproces og noget arbejde i gang, siger han og fortsætter:

- Men det er jo en helt ny trup i forhold til sidste år, så man kan ikke rigtig sammenligne dette års U17 med holdet fra sidste år. I år har vi jo rigtig mange første-årsspillere, som skal vænne sig til at spille U17, for det er et stort skridt for dem at tage. Så har vi også nogle andenårs-spillere, som var med sidste år, men som af forskellige årsager ikke har haft det bedste år, lyder det fra Sune Jensen.

Læs også:Medie: Danske klubber følger Mike Jensen

Han peger endvidere på, at der er et godt potentiale i den U17-trup, som han nu skal arbejde med.

- Det er jo meget normalt, at når man kommer op som førsteårs U17-spiller, så er der nogle andenårs-spillere, som er et år foran dig i processen. Men det er der altså ikke rigtigt i år. Og det er jo, fordi vi synes, vi har nogle gode førsteårs-spillere, og fordi de har masser af potentiale. Så det er klart, at vores førsteårs-spillere i denne sæson skal tage noget mere ansvar, end hvad der er normalt i en U17-trup, fortæller han.

I sidste sæson endte U17-mandskabet fra Brøndby i midten af rækken.

Læs også:Ny U19-træner i Brøndby vil gøre endnu flere spillere klar til Superliga

Læs også:Medie: Svenske mestre henter tidligere Brøndby-spiller