Den unge angriber har underskrevet en traineekontrakt blot et år efter, han kom til klubben fra Hørning IF, og i Silkeborg er man overrasket over den talentfulde spiller, som har bidraget med 33 mål for U15-holdet.
– Alexander er først kommet til SIF for et års tid siden fra Hørning IF. Dengang havde vi ikke de helt store forventninger til ham, men man må sige, at han taget os med storm, fortæller Peter Christian Hansen, som er talentkoordinator og U15-træner i Silkeborg IF.
For den unge SIF-spiller er det også en drøm, som går i opfyldelse.
– Det er en stor ære. Det er noget, jeg altid har drømt om, fortæller angriberen, som sigter efter at blive fast mand på SIFs U17-hold.
– Det er rigtig stort at få kontrakt. Det er fedt at se, at hårdt arbejde også betaler sig, fortæller den unge SIF’er, som efter en snørklet vej har fundet sig til rette i SIF.
Talentchefen beskriver Alexander Lucas Lind Rasmussen, som en fysisk stærk og hurtige angriber, uortodoks og svær at have med at gøre for sine modspillere. Og så har han bare næse for mål.
– Det har været lidt af en gave for klubben, at han er kommet ind fra siden, fortæller en begejstet Peter Christian Hansen, som i næste sæson skal følge angriberen tæt som T+-træner.
Alexander Lucas Lind Rasmussen har sat sit tydelige aftryk i debutsæsonen i SIF-trøjen, som kulminerede med en udtagelse til DBUs U15-talenttræf, hvor de 60 formodede bedste U15-spillere i landet skulle koges ned til et U16-landshold med 23 spillere.
– Han kom faktisk med på et afbud. Men da de først var i gang, så var der ingen tvivl om, at han skulle med på U16-landsholdet. Alexander endte som topscorer under turneringen, fortæller Peter Christian Hansen.
LIVE
LIVE: Her er Brøndbys startopstilling
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
