Tidligere SL-spiller: Landstræneren bør ikke ringe

Den tidligere FC Nordsjælland-spiller David Moberg Karlsson er i storform, men han mener ikke selv, han har været i nærheden af det svenske landshold.



David Moberg Karlsson kom i sin tid til FC Nordsjælland fra Sunderland, men han blev ikke nogen stor succes i Superliga-klubben. Det er han til gengæld blevet i Sparta Prag i øjeblikket, men på trods af storformen bør landstræneren ikke ringe.

Moberg Karlsson scorede to gange i forrige runde og lavede så hattrick søndag. I alt er han på syv sæsonmål i 14 ligakampe. Det ville måske få nogle til at fantasere om et landsholdscomeback, men ikke den svenske offensivspiller.

Direkte adspurgt, hvorvidt landstræner Janne Andersson burde ringe til ham, svarer Moberg Karlsson:

– Nej, det synes jeg ikke, han burde gøre. Jeg tænker ikke så meget på landsholdet. Hvis jeg skal være helt ærlig, har jeg nok ikke været i nærheden af at komme med. Så har man ikke så mange tanker om at være det.

– De er vældig dygtige, dem, som spiller nu, og jeg synes, at det er sjovt at se med, når de spiller, siger David Moberg Karlsson til Fotbollskanalen.

Det har da også været så som så med succesen for Moberg Karlsson, siden han kom til Sparta Prag: Hans første halvanden sæson bød på henholdsvis syv scoringer, altså sammen antal som han nu har nået på cirka en halv sæson.

I to Superliga-sæsoner med FC Nordsjælland scorede han fem gange. Hans bedste år, hvad mål angår, var 2018-sæsonen med IFK Norrköping. Hans ti scoringer var med til at få ham solgt til Tjekkiet.

David Moberg Karlsson ville dog gerne have fortsat i Sverige hele sæsonen, hvis det ikke havde været for skatteprocenten i hjemlandet, .





LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Spår stor transferaktivitet i FC København

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



Kæmpekøb retur til FC København?

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Ståle Solbakken overvejede at sige op

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kalder tronskifte i Danmark

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer