Tidligere SL-spiller: Landstræneren bør ikke ringe

Den tidligere FC Nordsjælland-spiller David Moberg Karlsson er i storform, men han mener ikke selv, han har været i nærheden af det svenske landshold.



David Moberg Karlsson kom i sin tid til FC Nordsjælland fra Sunderland, men han blev ikke nogen stor succes i Superliga-klubben. Det er han til gengæld blevet i Sparta Prag i øjeblikket, men på trods af storformen bør landstræneren ikke ringe.

Moberg Karlsson scorede to gange i forrige runde og lavede så hattrick søndag. I alt er han på syv sæsonmål i 14 ligakampe. Det ville måske få nogle til at fantasere om et landsholdscomeback, men ikke den svenske offensivspiller.

Direkte adspurgt, hvorvidt landstræner Janne Andersson burde ringe til ham, svarer Moberg Karlsson:

– Nej, det synes jeg ikke, han burde gøre. Jeg tænker ikke så meget på landsholdet. Hvis jeg skal være helt ærlig, har jeg nok ikke været i nærheden af at komme med. Så har man ikke så mange tanker om at være det.

– De er vældig dygtige, dem, som spiller nu, og jeg synes, at det er sjovt at se med, når de spiller, siger David Moberg Karlsson til Fotbollskanalen.

Det har da også været så som så med succesen for Moberg Karlsson, siden han kom til Sparta Prag: Hans første halvanden sæson bød på henholdsvis syv scoringer, altså sammen antal som han nu har nået på cirka en halv sæson.

I to Superliga-sæsoner med FC Nordsjælland scorede han fem gange. Hans bedste år, hvad mål angår, var 2018-sæsonen med IFK Norrköping. Hans ti scoringer var med til at få ham solgt til Tjekkiet.

David Moberg Karlsson ville dog gerne have fortsat i Sverige hele sæsonen, hvis det ikke havde været for skatteprocenten i hjemlandet, .







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Argentina – Kap Verde

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen

– Schwartau-handel giver ingen mening

Laudrup stopper på TV 2

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afviser monsterbud på Simsir

Portugal – Kroatien

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

AGF-scoop: Hijackede transfer

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schweiz – Algeriet

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind