Tidligere SL-spiller: Landstræneren bør ikke ringe

Den tidligere FC Nordsjælland-spiller David Moberg Karlsson er i storform, men han mener ikke selv, han har været i nærheden af det svenske landshold.



David Moberg Karlsson kom i sin tid til FC Nordsjælland fra Sunderland, men han blev ikke nogen stor succes i Superliga-klubben. Det er han til gengæld blevet i Sparta Prag i øjeblikket, men på trods af storformen bør landstræneren ikke ringe.

Moberg Karlsson scorede to gange i forrige runde og lavede så hattrick søndag. I alt er han på syv sæsonmål i 14 ligakampe. Det ville måske få nogle til at fantasere om et landsholdscomeback, men ikke den svenske offensivspiller.

Direkte adspurgt, hvorvidt landstræner Janne Andersson burde ringe til ham, svarer Moberg Karlsson:

– Nej, det synes jeg ikke, han burde gøre. Jeg tænker ikke så meget på landsholdet. Hvis jeg skal være helt ærlig, har jeg nok ikke været i nærheden af at komme med. Så har man ikke så mange tanker om at være det.

– De er vældig dygtige, dem, som spiller nu, og jeg synes, at det er sjovt at se med, når de spiller, siger David Moberg Karlsson til Fotbollskanalen.

Det har da også været så som så med succesen for Moberg Karlsson, siden han kom til Sparta Prag: Hans første halvanden sæson bød på henholdsvis syv scoringer, altså sammen antal som han nu har nået på cirka en halv sæson.

I to Superliga-sæsoner med FC Nordsjælland scorede han fem gange. Hans bedste år, hvad mål angår, var 2018-sæsonen med IFK Norrköping. Hans ti scoringer var med til at få ham solgt til Tjekkiet.

David Moberg Karlsson ville dog gerne have fortsat i Sverige hele sæsonen, hvis det ikke havde været for skatteprocenten i hjemlandet, .





Afslører danskers pris – så meget vil OB få




Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Supercomputer: Her er VM-finalen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afslører: FCK ringede aldrig

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Forbereder bud på 970 mio.

I dialog om dansk bomber

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Ny bejler til dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

VM-spiller får fem karantænedage

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lufter vild Ronaldo-teori

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar