Lyngby Boldklubs komet sparker sig vej mod toppen

Den blot 18 år gamle, Emil Larsen, har fået massiv succes i sin debutsæson, som fuldtidsprofessionel for Lyngby Boldklub En stamplads, mål og udlandsinteresse er en del af hverdagen nu.



Den offensive midtbanespiller, blev i sommers rykket op som en fast del af Lyngby Boldklubs førsteholdstrup. En beslutning som viste sig at være den helt rigtige. Umiddelbart var det ikke intentionen at Emil Larsen allerede skulle have en afgørende og dominerende rolle for Lyngby Boldklubs hold, men sådan har det udviklet sig. En udvikling som også selv overrasker Emil Larsen:

– Jeg havde ikke rigtig regnet med at det skulle gå så hurtigt for mig, for jeg har tit hørt det sværeste skridt at tage, er fra ungdomsfodbold til senior fodbold, så derfor er det en stor overraskelse for mig, siger Emil Larsen til Tipsbladet.dk

I den tidligere SAS-liga klub, er man meget tilfredse med Emil Larsens debutsæson. Lyngby Boldklubs træner, Niels Frederiksen, er ikke i tvivl om Emil Larsens betydning for holdet:

– Han har scoret i en del vigtige kampe og har spillet en stor rolle for os. Han er gået fra at være i vandbærerrollen, til nu at være, en af de første jeg skriver på holdkortet. Han har været en afgørende faktor for os, siger Lyngby Boldklubs træner, Niels Frederiksen til Tipsbladet.dk

Emil Larsens gode præstationer har vagt interesse hos de udenlandske klubber. Juventus har senest vist interesse for den talentfulde midtbanespiller og ophold i udlandet afskrækker ikke. Dog har Emil Larsen et krav og det er spilletid:

-Jeg har en drøm om at komme til udlandet, men det skal være for at spille. Så jeg vil ikke bare skifte, bare for at gøre det. Der skal være perspektiv i det, siger Emil Larsen til Tipsbladet.dk

Emil Larsens kontrakt med Lyngby udløber i 31/12.2011, men den kan blive afbrudt, hvis det rigtige tilbud kommer.






LIVE: Nu bekræfter han




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Ny offensiv transfer i FCN?



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Lewandowski forlader FC Barcelona

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt

FC Fredericia – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FC København – Randers FC

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

De overvejer Christian Eriksen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Manchester United – Nottingham Forest

Chelsea – Manchester City

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’