Lyngby Boldklubs komet sparker sig vej mod toppen

Den blot 18 år gamle, Emil Larsen, har fået massiv succes i sin debutsæson, som fuldtidsprofessionel for Lyngby Boldklub En stamplads, mål og udlandsinteresse er en del af hverdagen nu.



Den offensive midtbanespiller, blev i sommers rykket op som en fast del af Lyngby Boldklubs førsteholdstrup. En beslutning som viste sig at være den helt rigtige. Umiddelbart var det ikke intentionen at Emil Larsen allerede skulle have en afgørende og dominerende rolle for Lyngby Boldklubs hold, men sådan har det udviklet sig. En udvikling som også selv overrasker Emil Larsen:

– Jeg havde ikke rigtig regnet med at det skulle gå så hurtigt for mig, for jeg har tit hørt det sværeste skridt at tage, er fra ungdomsfodbold til senior fodbold, så derfor er det en stor overraskelse for mig, siger Emil Larsen til Tipsbladet.dk

I den tidligere SAS-liga klub, er man meget tilfredse med Emil Larsens debutsæson. Lyngby Boldklubs træner, Niels Frederiksen, er ikke i tvivl om Emil Larsens betydning for holdet:

– Han har scoret i en del vigtige kampe og har spillet en stor rolle for os. Han er gået fra at være i vandbærerrollen, til nu at være, en af de første jeg skriver på holdkortet. Han har været en afgørende faktor for os, siger Lyngby Boldklubs træner, Niels Frederiksen til Tipsbladet.dk

Emil Larsens gode præstationer har vagt interesse hos de udenlandske klubber. Juventus har senest vist interesse for den talentfulde midtbanespiller og ophold i udlandet afskrækker ikke. Dog har Emil Larsen et krav og det er spilletid:

-Jeg har en drøm om at komme til udlandet, men det skal være for at spille. Så jeg vil ikke bare skifte, bare for at gøre det. Der skal være perspektiv i det, siger Emil Larsen til Tipsbladet.dk

Emil Larsens kontrakt med Lyngby udløber i 31/12.2011, men den kan blive afbrudt, hvis det rigtige tilbud kommer.





Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen




LIVE

TransferLIVE: Tidl. FCK-stjerne er vendt hjem

Christian Nørgaard tæt på skifte

Stor ændring i AGF?

Kæmpe transfer under opsejling

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Brøndby IF – Viborg FF

Eriksen spottet – nu er der nyt

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Ingen klausul i FC København-aftale



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?

Ordet “bestikkelse” blev brugt

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FC Midtjylland – AC Horsens

Silkeborg IF – FC København

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

AGF i kontakt om norsk angriber 

FC Nordsjælland – Randers FC