Lyngby Boldklubs komet sparker sig vej mod toppen

Den blot 18 år gamle, Emil Larsen, har fået massiv succes i sin debutsæson, som fuldtidsprofessionel for Lyngby Boldklub En stamplads, mål og udlandsinteresse er en del af hverdagen nu.



Den offensive midtbanespiller, blev i sommers rykket op som en fast del af Lyngby Boldklubs førsteholdstrup. En beslutning som viste sig at være den helt rigtige. Umiddelbart var det ikke intentionen at Emil Larsen allerede skulle have en afgørende og dominerende rolle for Lyngby Boldklubs hold, men sådan har det udviklet sig. En udvikling som også selv overrasker Emil Larsen:

– Jeg havde ikke rigtig regnet med at det skulle gå så hurtigt for mig, for jeg har tit hørt det sværeste skridt at tage, er fra ungdomsfodbold til senior fodbold, så derfor er det en stor overraskelse for mig, siger Emil Larsen til Tipsbladet.dk

I den tidligere SAS-liga klub, er man meget tilfredse med Emil Larsens debutsæson. Lyngby Boldklubs træner, Niels Frederiksen, er ikke i tvivl om Emil Larsens betydning for holdet:

– Han har scoret i en del vigtige kampe og har spillet en stor rolle for os. Han er gået fra at være i vandbærerrollen, til nu at være, en af de første jeg skriver på holdkortet. Han har været en afgørende faktor for os, siger Lyngby Boldklubs træner, Niels Frederiksen til Tipsbladet.dk

Emil Larsens gode præstationer har vagt interesse hos de udenlandske klubber. Juventus har senest vist interesse for den talentfulde midtbanespiller og ophold i udlandet afskrækker ikke. Dog har Emil Larsen et krav og det er spilletid:

-Jeg har en drøm om at komme til udlandet, men det skal være for at spille. Så jeg vil ikke bare skifte, bare for at gøre det. Der skal være perspektiv i det, siger Emil Larsen til Tipsbladet.dk

Emil Larsens kontrakt med Lyngby udløber i 31/12.2011, men den kan blive afbrudt, hvis det rigtige tilbud kommer.





LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Han er færdig i Brøndby

Oddset styrtdykker

Spår stor transferaktivitet i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Kalder tronskifte i Danmark

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’