Lyngby Boldklubs komet sparker sig vej mod toppen

Den blot 18 år gamle, Emil Larsen, har fået massiv succes i sin debutsæson, som fuldtidsprofessionel for Lyngby Boldklub En stamplads, mål og udlandsinteresse er en del af hverdagen nu.



Den offensive midtbanespiller, blev i sommers rykket op som en fast del af Lyngby Boldklubs førsteholdstrup. En beslutning som viste sig at være den helt rigtige. Umiddelbart var det ikke intentionen at Emil Larsen allerede skulle have en afgørende og dominerende rolle for Lyngby Boldklubs hold, men sådan har det udviklet sig. En udvikling som også selv overrasker Emil Larsen:

– Jeg havde ikke rigtig regnet med at det skulle gå så hurtigt for mig, for jeg har tit hørt det sværeste skridt at tage, er fra ungdomsfodbold til senior fodbold, så derfor er det en stor overraskelse for mig, siger Emil Larsen til Tipsbladet.dk

I den tidligere SAS-liga klub, er man meget tilfredse med Emil Larsens debutsæson. Lyngby Boldklubs træner, Niels Frederiksen, er ikke i tvivl om Emil Larsens betydning for holdet:

– Han har scoret i en del vigtige kampe og har spillet en stor rolle for os. Han er gået fra at være i vandbærerrollen, til nu at være, en af de første jeg skriver på holdkortet. Han har været en afgørende faktor for os, siger Lyngby Boldklubs træner, Niels Frederiksen til Tipsbladet.dk

Emil Larsens gode præstationer har vagt interesse hos de udenlandske klubber. Juventus har senest vist interesse for den talentfulde midtbanespiller og ophold i udlandet afskrækker ikke. Dog har Emil Larsen et krav og det er spilletid:

-Jeg har en drøm om at komme til udlandet, men det skal være for at spille. Så jeg vil ikke bare skifte, bare for at gøre det. Der skal være perspektiv i det, siger Emil Larsen til Tipsbladet.dk

Emil Larsens kontrakt med Lyngby udløber i 31/12.2011, men den kan blive afbrudt, hvis det rigtige tilbud kommer.







LIVE

TransferLIVE: Dansk megahandel på plads

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe



LIVE

Superliga-LIVE: FCK-stjerne skal spille med maske

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Han er ny landstræner for Italien

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Transferjournalist med Nørgaard-melding



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bekræfter: Salah-transfer droppet

FCK misser landsholdsspiller

Har budt en milliard

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Carlo Holse skifter til amerikansk klub

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Rodri er blevet opereret i ryggen

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse