VM-følgere vil have kritiske Qatar-historier

Størstedelen af de danske VM-følgere vil fortsat have historier om forholdene i Qatar, når VM går i gang.



VM-værtsnationen Qatar har været under kritisk lup fra medier, menneskerettighedsorganisationer og flere fodboldforbund forud for slutrundens start søndag aften.

Turneringens første fløjt markerer dog ikke en overgang til, at de VM-interesserede danskere kun vil høre om spillet med bolden.

En undersøgelse fra Voxmeter viser, at 69 procent af de danskere, der kommer til at følge med i VM-slutrunden, håber, at dækningen af ikke-fodboldrelaterede emner i Qatar fortsætter, når slutrunden er i gang.

15,1 procent håber, at dækningen overvejende handler om fodbold, når VM er i gang, mens færre end hver sjette – 15,9 procent – håber, at dækningen af VM udelukkende handler om fodbold, når VM er i gang.

I perioden 3.-7. november blev 1003 repræsentativt udvalgte respondenter spurgt: "Når VM går i gang, ønsker du fortsat nyhedshistorier om Qatars forhold til menneskerettigheder, homoseksuelle og andre ikke-fodboldrelaterede emner?"

Dansk Boldspil-Union (DBU) har været et af de fodboldforbund, der har sat fokus på og kritiseret VM-værten for at krænke menneskerettigheder i forhold til kvinder, homoseksuelle og migrantarbejdere.

DBU-direktør Jakob Jensen kan godt forstå, at de danske VM-følgere vil vide mere om forholdene i VM-værtslandet.

– Jeg er sikker på, at den debat, der har været om VM i Qatar, har givet danskerne interesse i at følge, hvordan udviklingen fortsætter i Qatar. De vil gerne have afdækket de kritiske forhold, der er i Qatar.

– Jeg kan sagtens forstå, at danskerne gerne vil have endnu mere efter den debat, der allerede har været, siger Jakob Jensen.

Han tror, det er en tendens, der vil gå igen i fremtiden i forbindelse med globale sportsbegivenheder.

– Jeg tror, at der er nogle ting i bevægelse, som man ikke kunne forudsige i 2010, da VM-værtskabet blev tildelt. Det gælder eksempelvis klimadebatten i relation til VM, og det gælder diskussionen om menneskerettigheder.

– Jeg tror, at vi fremover også diskuterer andre ting end det forretningsmæssige ved et VM-værtskab. Den udvikling er kommet for at blive, siger DBU-direktøren.

36,9 procent af respondenterne i undersøgelsen skal ikke følge med i VM-slutrunden.

/ritzau/





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over ny Brøndby-chef

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

I svime over Morten Hjulmand

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Nu dukker første historie op



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Håber på FC København-exit

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Presset træner vil rotere mod FCM

Skal denne angriber nu til Superligaen?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Barcelona vandt 7-2

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Nu forklarer Noah Nartey

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Troels Bech slår fast: Glem det!

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Barcelona – Newcastle United

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain