Det danske landshold har mandag fået en fridag for træning og den fremmødte presse i Qatar, og hvad blev muligheden så brugt på for spillerne? Det blev den på en tur i et storcenter.
Det fortæller DR’s Kresten Mosbæk på en linje ‘hjem’ til DR1’s VM-studie, hvor han kunne berette om en udflugt, som altså skulle være hemmelig.
– Vi ville gerne vide, hvor denne her udflugt var henne. Jeg synes, at DBU’s kommunikationschef Jakob Høyer var lidt nærig med informationerne, siger han og fortsætter:
– Han sagde, at det er fortroligt, men helt genialt så er en af mine kolleger ude i et storcenter. Dem er der mange af i Doha, fordi det er rigtig varmt, lyder det fra Mosbæk.
Her lykkedes det for kolleagen at få øje på både Kasper Dolberg, Andreas Skov Olsen og Joakim Mæhle samt en række andre fra holdet, som altså bare gik rundt inde i det her fuldstændig tomme storcenter.
Hvis det er det, der skal til, så er det sådan det er for landsholdet, som er pisket til en sejr i den sidste gruppekamp ved VM. Her møder de danske drenge Australien, som også selv har muligheden for at komme videre.
Mosbæk fortæller desuden, at der også har været frivillig træning for spillerne, hvor de fleste valgte at deltage i en let omgang.
I landsholdslejren lader der dog til at være god stemning, hvor der er plads til gode grin, selvom det kan betyde, at man forlader en session pga et spørgsmål. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Panama – England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
OPTAKT
Colombia – Portugal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
OPTAKT
Jordan – Argentina
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
OPTAKT
