Afsløret: Her var landsholdets hemmelige udflugt

Der var tilsyneladende behov for at komme indenfor.



Det danske landshold har mandag fået en fridag for træning og den fremmødte presse i Qatar, og hvad blev muligheden så brugt på for spillerne? Det blev den på en tur i et storcenter.

Det fortæller DR’s Kresten Mosbæk på en linje ‘hjem’ til DR1’s VM-studie, hvor han kunne berette om en udflugt, som altså skulle være hemmelig.

– Vi ville gerne vide, hvor denne her udflugt var henne. Jeg synes, at DBU’s kommunikationschef Jakob Høyer var lidt nærig med informationerne, siger han og fortsætter:

– Han sagde, at det er fortroligt, men helt genialt så er en af mine kolleger ude i et storcenter. Dem er der mange af i Doha, fordi det er rigtig varmt, lyder det fra Mosbæk.

Her lykkedes det for kolleagen at få øje på både Kasper Dolberg, Andreas Skov Olsen og Joakim Mæhle samt en række andre fra holdet, som altså bare gik rundt inde i det her fuldstændig tomme storcenter.

Hvis det er det, der skal til, så er det sådan det er for landsholdet, som er pisket til en sejr i den sidste gruppekamp ved VM. Her møder de danske drenge Australien, som også selv har muligheden for at komme videre.

Mosbæk fortæller desuden, at der også har været frivillig træning for spillerne, hvor de fleste valgte at deltage i en let omgang.

I landsholdslejren lader der dog til at være god stemning, hvor der er plads til gode grin, selvom det kan betyde, at man forlader en session pga et spørgsmål. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Aarhus i ekstase – se de vilde billeder

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Dansk sensation: Der er interesse for ham

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

FC Midtjylland – Viborg FF

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Færdig i Real Madrid

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

AGF – Sønderjyske

10. gang i træk

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk