Det danske landshold har mandag fået en fridag for træning og den fremmødte presse i Qatar, og hvad blev muligheden så brugt på for spillerne? Det blev den på en tur i et storcenter.
Det fortæller DR’s Kresten Mosbæk på en linje ‘hjem’ til DR1’s VM-studie, hvor han kunne berette om en udflugt, som altså skulle være hemmelig.
– Vi ville gerne vide, hvor denne her udflugt var henne. Jeg synes, at DBU’s kommunikationschef Jakob Høyer var lidt nærig med informationerne, siger han og fortsætter:
– Han sagde, at det er fortroligt, men helt genialt så er en af mine kolleger ude i et storcenter. Dem er der mange af i Doha, fordi det er rigtig varmt, lyder det fra Mosbæk.
Her lykkedes det for kolleagen at få øje på både Kasper Dolberg, Andreas Skov Olsen og Joakim Mæhle samt en række andre fra holdet, som altså bare gik rundt inde i det her fuldstændig tomme storcenter.
Hvis det er det, der skal til, så er det sådan det er for landsholdet, som er pisket til en sejr i den sidste gruppekamp ved VM. Her møder de danske drenge Australien, som også selv har muligheden for at komme videre.
Mosbæk fortæller desuden, at der også har været frivillig træning for spillerne, hvor de fleste valgte at deltage i en let omgang.
I landsholdslejren lader der dog til at være god stemning, hvor der er plads til gode grin, selvom det kan betyde, at man forlader en session pga et spørgsmål. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
Så er det officielt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
