Afsløret: Her var landsholdets hemmelige udflugt

Der var tilsyneladende behov for at komme indenfor.



Det danske landshold har mandag fået en fridag for træning og den fremmødte presse i Qatar, og hvad blev muligheden så brugt på for spillerne? Det blev den på en tur i et storcenter.

Det fortæller DR’s Kresten Mosbæk på en linje ‘hjem’ til DR1’s VM-studie, hvor han kunne berette om en udflugt, som altså skulle være hemmelig.

– Vi ville gerne vide, hvor denne her udflugt var henne. Jeg synes, at DBU’s kommunikationschef Jakob Høyer var lidt nærig med informationerne, siger han og fortsætter:

– Han sagde, at det er fortroligt, men helt genialt så er en af mine kolleger ude i et storcenter. Dem er der mange af i Doha, fordi det er rigtig varmt, lyder det fra Mosbæk.

Her lykkedes det for kolleagen at få øje på både Kasper Dolberg, Andreas Skov Olsen og Joakim Mæhle samt en række andre fra holdet, som altså bare gik rundt inde i det her fuldstændig tomme storcenter.

Hvis det er det, der skal til, så er det sådan det er for landsholdet, som er pisket til en sejr i den sidste gruppekamp ved VM. Her møder de danske drenge Australien, som også selv har muligheden for at komme videre.

Mosbæk fortæller desuden, at der også har været frivillig træning for spillerne, hvor de fleste valgte at deltage i en let omgang.

I landsholdslejren lader der dog til at være god stemning, hvor der er plads til gode grin, selvom det kan betyde, at man forlader en session pga et spørgsmål. Læs mere om det her.






TransferLIVE: Skriver ny kontrakt med FCK




LIVE

VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu

Chokskifte på vej?

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

FCK går på rov i Viborg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Frederiksen renser ud

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Lurer på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp

Et skridt tættere Englands største stadion

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

England – Ghana

FC Københavns talenter gør rent bord

Portugal – Usbekistan

Algeriet leverer comeback og sender Jordan hjem

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia