Når man er afsted med landsholdet, så er der mange personer og ting, som man må give afkald på. Det mærker det danske landshold, der nu er afsted til VM. Men der er stor forskel på, hvad de først kommer i tanke om, når de skal finde det, som de savner mest.
Det kom til udtryk ved landsholdets Facebook-session søndag aften, hvor det denne gang var Alexander Bah fra Benfica og Martin Braithwaite fra Espanyol, der sad klar til at svare på spørgsmål som blandt andet var Tipsbladets om savn.
Alexander Bahs første indskydelse var brunsvigere, når det kommer til afsavnet til Danmark, mens Braitwaite efterfølgende fik sagt sin familie. Det var noget, som fik Bah til at kræve, at han kunne få sit svar lavet om.
– Mine venner, lyder det fra Bah.
Og her var det godt, at Braitwhaite var til stede med et opfølgende spørgsmål, som det ikke er nemt at komme igennem med over Facebook. Han mindede nemlig Bah om damen derhjemme.
– Hun er jo ikke derhjemme. Ej, det er et tarveligt spørgsmål. Vi slukker nu, fordi det der er fucking tarveligt. Det er en kæmpe svinestreg. Nu vil jeg ikke være med mere. Vi siger farvel nu. Vi ses. Hold kæft mand, siger Benfica-danskeren med et smil og rejser sig og forlader stedet, mens Braithwaite sidder og griner med armene over hovedet.
Tilmed med en kommentar fra angriberen om, at der venter et opkald senere fra hende. Det hele kan ses i den indlejrede video nedenfor.
Danmark har ved VM spillet 0-0 mod Tunesien og tabt 1-2 til Frankrig.
Derfor skal der en sejr til for danskerne over Australien i den sidste gruppekamp, hvis de vil videre. Læs mere om mulighederne her.
LIVE
LIVE: FCM overrasker – stjerne er tilbage
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
AVIS
Færdig i Real Madrid
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
El Clásico kan afgøre det hele
10. gang i træk
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
EKSPERT
