Når man er afsted med landsholdet, så er der mange personer og ting, som man må give afkald på. Det mærker det danske landshold, der nu er afsted til VM. Men der er stor forskel på, hvad de først kommer i tanke om, når de skal finde det, som de savner mest.
Det kom til udtryk ved landsholdets Facebook-session søndag aften, hvor det denne gang var Alexander Bah fra Benfica og Martin Braithwaite fra Espanyol, der sad klar til at svare på spørgsmål som blandt andet var Tipsbladets om savn.
Alexander Bahs første indskydelse var brunsvigere, når det kommer til afsavnet til Danmark, mens Braitwaite efterfølgende fik sagt sin familie. Det var noget, som fik Bah til at kræve, at han kunne få sit svar lavet om.
– Mine venner, lyder det fra Bah.
Og her var det godt, at Braitwhaite var til stede med et opfølgende spørgsmål, som det ikke er nemt at komme igennem med over Facebook. Han mindede nemlig Bah om damen derhjemme.
– Hun er jo ikke derhjemme. Ej, det er et tarveligt spørgsmål. Vi slukker nu, fordi det der er fucking tarveligt. Det er en kæmpe svinestreg. Nu vil jeg ikke være med mere. Vi siger farvel nu. Vi ses. Hold kæft mand, siger Benfica-danskeren med et smil og rejser sig og forlader stedet, mens Braithwaite sidder og griner med armene over hovedet.
Tilmed med en kommentar fra angriberen om, at der venter et opkald senere fra hende. Det hele kan ses i den indlejrede video nedenfor.
Danmark har ved VM spillet 0-0 mod Tunesien og tabt 1-2 til Frankrig.
Derfor skal der en sejr til for danskerne over Australien i den sidste gruppekamp, hvis de vil videre. Læs mere om mulighederne her.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Delaney afslører dialog
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
